S segrevanjem postanega riža se je mogoče tudi zastrupiti

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Puščanje kuhanega riža na sobni temperaturi lahko povzroči zastrupitev s hrano.
Oglej si celoten članek

Puščanje kuhanega riža na sobni temperaturi je nevarno, saj se v njem hitro razvijejo bakterije, ki lahko povzročijo zastrupitev s hrano. 

Kot navaja The Independent, ki povzema priporočila britanske državne zdravstvene službe National Health Service, je vse odvisno od tega, koliko časa kuhani riž stoji na sobni temperaturi.

Riževa zrna namreč pogosto in to, še preden jih skuhamo, vsebujejo spore Bacillus cereus (B. careus) bakterije, ki lahko preživi tudi med kuhanjem in je glavni povzročitelj zastrupitev s hrano.

Dlje kot kuhan riž pustimo pri sobni temperaturi, bolj nevarno ga je jesti, saj se lahko bakterija razmnoži in proizvede toksine, ki povzročajo bruhanje in drisko.

Kako hraniti že kuhan riž? 

Strokovnjaki britanske nacionalne zdravstvene institucije zato svetujejo, da kuhani riž karseda hitro ohladimo in ga pojemo takoj oziroma najkasneje uro po tem, ko smo ga odstavili s štedilnika.

V primeru segrevanja ga spravimo v hladilnik, kjer ne sme stati več kot 24 ur. Po kuhanju ga je priporočljivo segrevati samo enkrat.

Kakšni so simptomi in posledice zastrupitve?

Po navedbah slovenskega Nacionalnega inštitua za javno zdravje (NIJZ) je vrsta B. cereus, na katero lahko naletimo tudi v rižu, najpogostejši povzročitelj zastrupitev s hrano med vsemi bakterijami rodu Bacillus.

Povzroča kratkotrajno zastrupitev. Ker bakterija tvori dva različna enterotoksina, od katerih eden povzroča bruhanje, drugi pa drisko, poznamo dva sindroma zastrupitve: emetični sindrom in diarealni sindrom.

Emetični sindrom povzroča toplotno stabilen enterotoksin (strup), spremlja ga bruhanje, ki se pojavi v nekaj urah (do šest ur) po zaužitju onesnažene hrane.


Diarealni sindrom v tankem črevesju povzročajo toplotno občutljivi enterotoksini. Simptomi nastopijo od 8 do 16 ur po zaužitju onesnaženehrane in potekajo v obliki trebušnih bolečin, krčev in driske.

Pri večini bolnikov imata oba sindroma relativno blag potek in ne trajata več kot 24 ur. "Vseeno pa je bilo prijavljenih nekaj hujših oblik bolezni. Znan je smrtni primer po zaužitju hrane, ki je bila močno onesnažena z emetičnim enterotoksinom in trije smrtni primeri, ki so posledica delovanja nekrotičnih enterotoksinov," dodajajo na NIJZ. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 18:15 13. April 2017.

    Lačni pojedo vse takoj.

  • 18:48 2. April 2017.

    A vam jst nekaj povem o rižu....preizkusite lahko sami, jst sm že. Kuhan riž date v dve neprodušno zaprti steklenički, …

  • 01:31 2. April 2017.

    cela azija se bo pognala v stampedo :)

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.