Spodbujanje staršev, da deklicam dovolijo cepljenje

Foto: Žurnal24 main
Foto: Žurnal24 main
Cepi se manj kot polovica deklic.
Oglej si celoten članek

Ob tednu boja proti raku želijo strokovnjaki spodbuditi starše, naj dovolijo svojim hčeram, da se cepijo proti humanim papilomavirusi (HPV).

Preberite še:

Cepljenje deklic v 6. razredu je že od leta 2009 v našem  nacionalnem programu, vendar je precepljenost le okrog 50 odstotna, so opozorili nadanašnji novinarski konferenci. 

"Za izvajanje programa se v zadnjem času uporablja 9-valentno cepivo proti okužbam s HPV, ki poleg zaščite pred dvema nizkorizičnima tipoma HPV, ki povzročita okrog 90 odstotkov genitalnih bradavic, ščiti tudi pred okužbami s sedmimi visokorizičnimi tipi HPV, ki povzročijo okrog 90 odstotkov raka materničnega vratu," je pojasnila  Marta Grgič Vitek, z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).:

"Deklica, ki ni bila cepljena, ima bistveno večje tveganje, da bo zbolela za pred rakavimi spremembami ali rakom materničnega vratu in večje tveganje za druge bolezni, ki so povezane s HPV, kot tudi za zaplete po zdravljenju le-te," je še opozorila strokovnjakinja. 

Gre za viruse, s katerimi se pogosto okužijo ženske in moški, tako v Sloveniji, kot tudi drugje po svetu. Okužba s HPV lahko povzroča predrakave spremembe materničnega vratu hujše stopnje  in raka materničnega vratu, genitalne bradavice (kondilome) in papilome grla.

Spolno prenosljiva bolezen

Kot so pojasnili na NIJZ, je okužba s HPV spolno prenosljiva, kar pomeni, da se širi pri različnih oblikah spolnih odnosov. HPV so glavni vzrok za nastanek raka materničnega vratu, povezani pa so tudi z nastankom drugih rakov, tako pri moških, kot pri ženskah.

Stranski učinki

Sloveniji se podatki o neželenih učinkih po cepljenju zbirajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) v Registru neželenih učinkov po cepljenju, v katerega so dolžni poročati vsi zdravniki, ki ugotovijo neželene učinke.

Navajajo, da je bilo v obdobju 2008 do 2015 razdeljenih več kot 100 tisoč odmerkov cepiva proti HPV: "V tem obdobju smo v Register neželenih učinkov po cepljenju prejeli 150 prijav neželenih učinkov po cepljenju proti HPV. Zdravniki so najpogosteje poročali o bolečini, oteklini, rdečini na mestu cepljenja, povišani telesni temperaturi, slabosti, glavobolu, utrujenosti in omedlevici. Skoraj vsako leto so prijavljeni posamezni resni neželeni učinki," zaradi katerih so bila cepljena dekleta na kratkotrajnem opazovanju v bolnišnici," še dodajajo na NIJZ. 

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 08:10 7. Marec 2017.

    Pozabli ste omenit da je to cepivo zelo sporno saj je prišlo prezgodaj na trg ,brez dolgoletnega preizkušanja To cepivo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.