Srčni infarkt: Kako preživeti, če si sam?

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Poskusimo si zamisliti določeno življenjsko situacijo, ko si v stanovanju ali na primer v avtomobilu povsem sam.
Oglej si celoten članek

Prvi simptom srčnega infarkta pri moških je stiskajoča bolečina v prsih, medtem ko ženske pogosto tega simptoma ne občutijo. Prav zato številne pomoč pokličejo prepozno.

Zdravje To so znaki za srčni infarkt, ki se med moškim in žensko razlikujejo

In kaj storiti, če si sam?

Poskusimo si zamisliti določeno življenjsko situacijo, ko si v stanovanju ali na primer v avtomobilu povsem sam. Nenadoma začutiš ‘določeno’ bolečino v prsih, ki se začne širiti navzdol proti roki in gor proti čeljusti. Do urgence je daleč, sicer ne veš, če boš lahko prišel do tja.
"Ko ste sami in nenadoma začutite značilno bolečino oziroma simptome, ki nakazujejo srčni infarkt, torej tudi nenormalni srčni utrip, ne zapravljajte časa in takoj naredite dvoje; globoko vdihnite in zakašljajte, kar se da močno. Počakajte dve sekundi in ponovite cikel: globoko dihanje - kašelj. Kašelj mora biti globok in dolg, iz prsnega koša. Ponavljajte, dokler ne pridete v bolnišnico," navaja Health & Wellness.

Globok vdih dovaja kisik v srce, kašelj pa povzroča, da se srce stiska in vzdržuje cirkulacijo krvi. Stiskanje srca prav tako pomaga pri obnovi normalnega ritma. "Pomembno je, da se zavedate, da je to nujna metoda, zato je pomembno, da čimprej poiščete zdravniško pomoč," opozarjajo v spodnjem videu.

xxx

Kardiolog Matija Cevc ob tem opozarja, da se  težave, ki jih ob srčnem infarktu čutijo ženske, velikokrat razlikujejo od moških.  Pogosto se zgodi, da ženske srčnega infarkta ne čutijo kot bolečino za prsnico s širjenjem v levo roko – kar je klasičen opis srčne bolečine – ampak čutijo »le« dušenje, slabost z bruhanjem,  utrujenost, bolečino v roki oz. rami. "Zaradi takih »neznačilnih« znakov to tako njih, kot neredko tudi zdravstveno osebje zavede, da ne pomislijo na akutni koronarni dogodek," dodaja. 

Znaki srčnega napada

  • Bolečina za prsnico, je pekoča, žgoča in stiskajoča. Lahko se širi v vrat in spodnjo čeljust, v levo ramo in vzdolž leve roke, v zgornji del trebuha in nazaj v hrbet.
  • Jakost bolečine se ne spreminja s kašljem, z globino dihanja, s spremembo položaja telesa ali s pritiskom na prsni koš. Traja več kot nekaj minut, lahko izgine in se ponovno vrne. 
  • Bruhanje, teža in bolečina v želodcu.
  • Bolnik se znoji, je omotičen, utrujen, v obraz je bled in težko diha.

dezurni@styria-media.si


 


 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 20:18 8. December 2022.

    To je v strokovnih krogih že dolgo znano!

  • 16:43 8. December 2022.

    Temu bi rekli strokovni marketing. Najprej nas dve leti prepričujejo o pomenu kovid cepljenja sedaj pa, posledično hitijo opozarjati na …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.