V prvi skupini karcinogenih snovi

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Večji del prebivalstva se ne zaveda, da lahko zaradi alkohola zboli za rakom.
Oglej si celoten članek

Uživanje alkohola naj bi botrovalo več kot 700.000 primerom novih rakavih obolenj in 366.000 smrtim zaradi raka v letu 2012, kažejo podatki, ki so jih v sredo razkrili na Svetovnem kongresu rakavih obolenj v Parizu. Tovrstne primere so opazili predvsem v bogatejših državah, poroča francoska tiskovna agencija AFP. 

Ljudje, ki redno uživajo alkohol, bodo bolj verjetno zboleli ali umrli za rakom. Raziskovalci so ugotovili, da je alkohol odgovoren za približno pet odstotkov novih primerov rakavih obolenj in 4,5 odstotka smrtnih primerov zaradi raka.

Predvsem v vzhodni Evropi

"Večji del prebivalstva se ne zaveda, da lahko zaradi alkohola zboli za rakom," je komentiral študijo eden izmed raziskovalcev Kevin Shield iz Mednarodne agencije za raziskovanje raka (IARC), ki je del Svetovne zdravstvene organizacije (WHO).

Alkohol naj bi bil odgovoren za kar četrtino primerov raka na dojkah, sledi pa mu rak debelega črevesja in danke s 23 odstotki. Pri smrtnih primerih pa je alkohol najpogosteje povezan z rakom na požiralniku ter rakom debelega črevesja in danke.

IARC uvršča alkohol v prvo skupino karcinogenih snovi, kar pomeni, da je med bolj nevarnimi snovmi. Največ primerov, kjer so lahko povezali alkohol z rakavimi obolenji, je bilo v Severni Ameriki, Avstraliji in Evropi, predvsem vzhodni.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.