Zato je dobro glasno žvečiti hrano

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Kadar med prehranjevanjem poslušamo zvok žvečenja, zaužijemo manj hrane, kažejo raziskave.
Oglej si celoten članek

Ne le velikost in barva krožnika, na količino zaužite hrane vpliva tudi zvok, ki ga oddajamo med uživanjem hrane, sta pokazali študiji Univerze Brigham Young in Državne univerze Colorado. V njih so ugotovili, da naj bi poslušanje lastnega prehranjevanja, tako imenovani "učinek žvečenja" (crunch efect) vplival, da zaužijemo manj hrane.

Raziskovalci so sodelujočim v raziskavi naročili, naj jedo slane krekerje in se pri tem poslušajo, kako žvečijo oziroma grizejo hrano. Delu sodeljučih so med uživanjem krekerjev dali slušalke, zaradi katerih niso slišali zvokov, ki so prihajali iz njihovih ust.

Posamezniki, ki so slišali lastno žvečenje, so pojedli manj krekerjev kot del skupine, ki  je imeli v ušesih slušalke, iz katerih je prihajal zvok, ki jih je distrairal. Glasnejše kot so žvečili posamezniki, manj hrane so zaužili, je še pokazala razsikava. Kot pravijo avtorji študije, naj bi s fokusiranjem na zvok žvečenja imeli večji nadzor nad zaužito hrano.

Ne gledajte televizije

To naj bi lahko tudi pojasnilo enega izmed vplivov različnih distrakcij na prehranjevanje, zaradi katerih nismo pozorni na količino hrane, ki jo vnesemo v telo. Kadar med hranjenjem počnemo še kaj drugega – na primer gledamo televizijo ali pa uporabljamo računalnik – pojemo več hrane in imamo manjši občutek sitosti, je pokazala študija Univerze v Buffalu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.