Zato je osem ur spanca čisto zgornja meja

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Veliko se nas je v življenju že trudilo, da bi vsako noč spali osem ur, saj domnevamo, da je to idealen čas. Pa ste vedeli, da nekateri strokovnjaki menijo, da je osem ur zgornja meja zdrave dolžine spanca? Menijo celo, da je več kot osem ur spanca preveč in da lahko škodi našemu zdravju, piše BBC.
Oglej si celoten članek

Vsi vemo, da je pomanjkanje spanca slabo za nas in našo okolico. Ko smo neprespani, smo razdražljivi, smo slabši vozniki, manj produktivni, poleg tega pomanjkanje spanca vodi v težave kot so debelost, visok krvni tlak, diabetes, bolezni srca in tako dalje. Raziskava, ki so jo strokovnjaki opravljali v zadnjih desetih letih kaže, da so tisti odrasli, ki spijo manj kot šest ali več kot osem ur na noč, v nevarnosti, da umrejo prej kot ostali.

Idealno med 6 in 8 ur

Profesor Franco Cappuccio iz Univerze v Warwicku je analiziral 16 raziskav, ki so skupno analizirale več kot milijon ljudi. Njegova analiza je pokazala, da je umrlo 12 odstotkov več tistih, ki so spali manj, v primerjavi s tistimi, ki so spali med 6 in osem ur. Analiza je pokazala še, da je bilo tveganje za smrt še večje pri tistih, ki so spali dlje od osmih ur. Teh je umrlo za 30 odstotkov več kot tistih, ki so spali od 6 do 8 ur.

Foto: Profimedia Utrujen zdravnik Cappuccio se je zavedal možnosti, da so ljudje, ki spijo več, bolni. Da spijo torej dlje zaradi bolezni. Zavedal se je možnosti, da so lahko te osebe depresivne ali jemljejo uspavalne tablete. Zato je iz analize izločil še ta element. Njegovi rezultati so bili kljub temu podobni. Zato je zaključil, da so ljudje, ki spijo več, včasih res bolni, a se njihova bolezen še ni pokazala. Zato večjega tveganja za smrt ne povzroča predolg spanec, pač pa skrita bolezen. 

Z njegovim zaključkom se mnogi strokovnjaki niso strinjali. Profesor Shawn Youngstedt iz Univerze v Arizoni je izvedel majhno raziskavo, kjer je 14 odraslih tri tedne spalo dve uri dlje. Udeleženci v raziskavi so tožili zaradi depresivnega razpoloženja, bolečin v hrbtenici in raznih vnetij. V resnici so jim v krvi našli povišano raven beljakovine IL-6, ki jo povezujejo z vnetji. Youngstedt se zato sprašuje, ali je to zaradi tega, ker so ljudje z daljšim spancem manj aktivni. Trenutno že dela na novi raziskavi, kjer udeleženci spijo eno uro manj. Rezultati raziskave bodo po njegovih besedah kmalu objavljeni.

Koliko moramo torej spati?

Po mnenju Gregga Jacobsa iz Centra za težave s spancem na Univerzi v Massachusettesu je idealen čas za odraslega okoli sedem ur. “Tipična odrasla oseba spi povprečno okoli sedem ur na noč. Zdi se, da je to mediana dolžine spanca odrasle populacije po celem planetu. To nam kaže, da je sedem ur spanca najbrž potrebnega in naravnega za naše možgane,” pravi. Če pa imate čas za spanec in uživate v spanju ter poležavanju ste najverjetneje čisto v redu. Ne obstaja namreč trden dokaz, da vas bodo dodatne ure spanca ubile.

Že nekaj časa nazaj smo objavili članek z idealnim časom spanca za določeno starost. Najdete ga tukaj. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.