Slovenija
17 ogledov

Policija preverja sporna video posnetka

državni zbor Saša Despot
Policija preverja verodostojnost oziroma izvor dveh posnetkov, ki sta se pred šestimi dnevi pojavila na YouTubu. Na GPU poudarjajo, da razloga za preplah ni, strokovnjak za varnost Klemen Grošelj pa ocenjuje, da sta zelo verjetno nastala v Sloveniji.

Policija preverja verodostojnost oziroma izvor dveh posnetkov, ki sta se pred šestimi dnevi pojavila na YouTubu, poostrila je tudi varnostne ukrepe, poroča 24ur.com. Posnetka prikazujeta različne uradne objekte v Sloveniji ter fotografije nekaterih politikov, eden od njih pa se zaključi s trditvijo, da je čas za Ljubljano in Maribor.

Na Generalni policijski upravi so za STA pojasnili, da razloga za preplah ni. "Lahko potrdimo, da preverjamo verodostojnost oziroma izvor posnetka ter da smo izvedli določene ukrepe v povezavi z zagotavljanjem varnosti ljudi in premoženja, s poudarkom na varovanju v posnetku omenjenih oseb in objektov. V tej zvezi smo okrepili tudi sodelovanje s partnerskimi službami," so zapisali.

Posnetka sta se na YouTubu pojavila 23. marca, objavil pa ju je uporabnik pod imenom abdul bakr. V njih je navedel, da ima Slovenija dva milijona prebivalcev in le 7000 vojakov ter da so vsi vojaški objekti zelo slabo varovani. Ob koncu drugega videa navaja, da Slovenci verjamejo, da so varni, nato pa dodal, da je čas za Ljubljano in Maribor.

Prikazani različni vojaški objekti

V posnetku so s pomočjo Google street viewa prikazani različni vojaški objekti v Sloveniji, prav tako tudi poslopje parlamenta, vlade, pa predsedniška palača in sedež Mestne občine Ljubljana, dvorana Kolosej ter nakupovalno središče Europark v Mariboru.

Poleg stavb so objavljene še fotografije predsednika Boruta Pahorja, premierja in predsednika SMC Mira Cerarja, notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar, predsednika SDS Janeza Janše, ter predsednik SNS Zmaga Jelinčiča.

Strokovnjak za varnost Klemen Grošelj je za 24ur.com ocenil, da bodo varnostno obveščevalne službe hitro ugotovile, s katerega računalnika je bil posnetek poslan in ali gre za IP naslov, ki bi lahko bil realno povezan s katero izmed terorističnih organizacij oziroma z ljudmi blizu tej organizaciji. Grošelj meni, da je posnetek pripravil nekdo, ki Slovenijo in njene vojaške objekte dobro pozna. Ali so za videom teroristične organizacije, kot je IS, pred zaključkom preiskave ni mogoče reči, je opozoril Grošelj.

Je nastal v Sloveniji?

Kot je pojasnil, je v tej fazi zelo težko reči, da je Slovenija sedaj bolj ogrožena. Presenetilo pa ga je, da je v posnetku tudi nekdanji poslanec in predsednik SNS Zmago Jelinčič. "Osebno bi se bolj nagibal kakšni zgodbi iz domačih logov. Ne smemo pa vsega tega izključiti in apriori dejati, da to ni nič," je še dejal Grošelj.

Preberite še: 

dezurni@zurnal24.si

Komentarjev 17
  • Zmago 08:37 30.marec 2016.

    Upam da boš res !! Naj te priklopijo na N2O !!!

  • mb 08:03 30.marec 2016.

    Naši bodo ugotovili s katerega računalnika je to bilo poslano !?ne ga srat no. tega še sami ne verjamejose pa ne bi čudil, če bi to sova & co sama objavila, da bi potem lažje v sodelovanju ...prikaži več s policijo zaostrila zakone in še bolj povečala moč policijske države

  • stanekos 06:43 30.marec 2016.

    Spet malo futra za desničarske panike. Da so vzeli Jelinčiča na piko? Sej bom crknu od smeha.