27 ogledov

Deja-vu v košarki in rokometu

lebron james kevin durant dream team EPA
S finali v moških ekipnih športih so se končale olimpijske igre. V košarki zmaga Američanov, v odbojki Rusov, v rokometu Francozov, v vaterpolu pa Hrvatov. V maratonu je bil najhitrejši atlet iz Ugande Stephen Kiprotich.

Zadnji dan olimpijskih iger je bilo na sporedu le še 15 končnih odločitev, največ zanimanja pa so požela seveda finala ekipnih športov.

V finalu moškega košarkarskega turnirja so ameriški košarkarji s 107:100 (59:58) ugnali evropske prvake iz Španije in ubranili pekinški naslov. Tudi pred štirimi leti so Američani v finalu ugnali Špance. Za ZDA je 30 točk dosegel Kevin Durant, pri Špancih pa jih je 24 vknjižil Pau Gasol. V tekmi za tretje mesto je že pred tem Rusija premagala Argentino z 81:77.

Francoska reprezentanca je kot prva ubranila olimpijski naslov v rokometu. tokrat je v finalu z 22:21 (10:8) premagala Švedsko. Ta še naprej ostaja brez zlate kolajne na olimpijskih igrah. Bron si je priborila Hrvaška, ki je v malem finalu s 33:26 (19:14) premagala Madžarsko.

V odbojkarskem finalu so Rusi zaostajali že z 0:2 v nizih in 19:22 proti Braziliji, a jim je uspel velik preobrat. Ruski odbojkarji so dobili tretji niz z 29:27, naslednja dva pa s 25:19 in 15:9. Pri Rusih je zablestel 218 centimetrov visoki Dmitrij Muserskij, ki je dosegel kar 31 točk. Rusija je tako z zmago 3:2 (-19, -20, 27, 22, 9) nadgradila bron iz Pekinga 2008, Brazilija pa je ponovila dosežek izpred štirih let. Bron so osvojili Italijani, ki so v malem finalu s 3:1 (19, -23, 22, 21) ugnali Bolgarijo.

Samir Barač | Avtor: Reuters Reuters
V vaterpolu je Hrvaška premagala Italijo z 8:6 (1:2, 2:0, 2:1, 3:3) in se veselila prvega vaterpolskega zlata na olimpijskem turnirju. Leta 1996 v Atlanti so Hrvati osvojili srebro.V tekmi za 3. mesto sta se v izjemno razburljivi tekmi pomerili Srbija in Črna Gora. Črnogorci so imeli pri rezultatu 12:11 za Srbe zadnji napad na tekmi, a so najprej dvakrat zatresli okvir vrat, po še eni odbiti žogi pa so celo zatresli mrežo tekmeca. A na njihovo žalost se je čas že iztekel. Srbi so tako osvojili bronasto kolajno.

Zlato v Ugando, Kobe 46.

Stephen Kiprotich iz Ugande je osvojil zadnjo zlato atletsko medaljo na olimpijskih igrah v Londonu. V maratonu je s časom 2:08:01 ugnal dva Kenijca, Abel Kirui je osvojil srebro s 26 sekundami zaostanka, Wilson Kipsang Kiprotich pa je bil tretji (+1:36). Slovenec Primož Kobe je zasedel 46. mesto (2:19,28) med 90 uvrščenimi, 15 pa jih je odstopilo. Najboljšo slovensko uvrstitev v maratonih ima tako še vedno Mirko Vindiš, ki je bil na OI v Barceloni leta 1992 na 40. mestu.

Borilni športi

Anthony Joshua | Avtor: Reuters Reuters
Kubanski najstnik Robeisy Ramirez je bil zlat v boksu v kategoriji do 52 kilogramov. V finalu je 18-letnik premagal Tugstsogta Nyambayarja iz Mongolije s 17:14 po točkah. V lahki kategoriji (do 60 kilogramov) je naslov olimpijskega prvaka ubranil Ukrajinec Vasil Lomačenko, v velterski (do 69 kilogramov) je bil najboljši Serik Sapijev iz Kazahstana, v poltežki (do 81 kilogramov) pa Rus Jegor Mehoncev.

V najtežji supertežki kategoriji (nad 91 kilogramov) je nato kot zadnji do zlata priboksal Britanec Anthony Joshua. Ta se je povzpel na olimpijski (amaterski) boksarski prestol, tako da je s prestola vrgel branilca naslova Italijana Roberta Cammarelleja, sicer tudi dvakratnega svetovnega amaterskega prvaka (2007, 2009).

Japonski rokoborec Tacuhiro Jonemitsu je zmagal v kategoriji do 66 kilogramov. V boju za zlato medaljo je ugnal Indijca Sushila Kumarja z 1:0 in 3:1 ter osvojil prvo zlato moško olimpijsko odličje za svojo državo v tem športu po 24 letih. Jacob Stephen Varner pa je slavil v prostem slogu do 96 kilogramov. Američan bo za svoj uspeh dobil tudi 250.000 dolarjev od sklada “Living the Dream Medal Fund”, ki podpira ameriške rokoborce.

Zlate kolajne še na Češko, v Rusijo in Litvo

Jaroslav Kulhavy | Avtor: Reuters Reuters
Sedemindvajsetletni Čeh Jaroslav Kulhavy je postal olimpijski prvak v gorskem kolesarstvu (1:29,07). Tik za njim se je uvrstil Švicar Nino Schurter (1:29,08), bron pa je osvojil Italijan Marco Aurelio Fontana (1:29,32). Razočaran je bil Francoz Julien Absalon, ki je ciljal na tretje zaporedno olimpijsko zlato, a preizkušnje ni končal.

Ruske ritmičarke so si pritelovadile še četrti zaporedni naslov v skupinskih vajah. Brez večjih težav so v boju za olimpijsko zlato ugnale Belorusinje, medtem ko so se morale svetovne prvakinje Italijanke po napakah zadovoljiti z olimpijskim bronom.

Z modernim peterobojem za ženske so se končale XXX. olimpijske igre. V zadnji disciplini v Londonu je bila najuspešnejša Laura Asadauskaite iz Litve, ki je svoji državi v Londonu priborila drugo zlato medaljo in jo na lestvici držav dobitnikov medalj potisnila tudi pred Slovenijo.