Pipan o Gailiusu: "To se od njega pričakuje"

(Union Olimpija - Široki)
1/12
ABA
Union Olimpija je predvsem po zaslugi odličnega Deividasa Gailiusa doma premagala zadnjeuvrščeni Široki (77:62). Krka v nedeljo gostuje pri aktualnem prvaku Partizanu.

Košarkarji Union Olimpije so imeli po petnasjtih kolih le eno zmago več od zadnjeuvrščenega Širokega. Tekma je bila za četo Aleša Pipana zelo pomembna, saj bi se s porazom znašla v nepredvidljivem boju za obstanek. Ljubljančani so med tednom izgubili prvo tekmo Top32 v Eurocupu, v Stožicah je tesno slavil izraelski Hapoel. Široki se je v zadnjih tednih okrepil s štirimi novimi igralci.

Sanjski začetek, nato slabše

Domačini so odlično odprli srečanje. Odlična obramba Širokemu ni dopuščala odprtih metov, v protinapadih pa so zmaji polnili koš. Po petih minutah je bil izid tako že kar 12:0 za Olimpijo. Po že tretji uspešni akciji Cedrica Jacksona, ki je natančno položil ob prekršku in zadel še prosti met, pa je bilo že 15:0.

Prvi koš za moštvo iz BiH je dosegel Jonathon Jones. V zadnjih minutah prvega dela igre se je razigral še njegov soigralec Josip Mikulić (šele njegova tretja tekma v ligi ABA, na prvih dveh je zbral 5 točk v 17 minutah), 215 cm visoki center je dosegel šest točk in Široki je na prvi odmor odšel le z osmimi točkami zaostanka (20:12).

Prvo in edino vodstvo gostov

V 13. minuti se je Široki približal na -6 (22:16), naskok je s trojko na bolj prepričljivih +9 vrnil Nebojša Joksimović. Toda hitro mu je na drugi strani z enako mero vrnil Mikulić (25:19). Po košu Alena Omića so se Ljubljančani spet malce oddaljili, a so končnico polčasa odigrali zelo slabo.

Gostje so se vztajno približevali in po nekaj zapravljenih napadih slovenskih podprvakov so v zadnjih sekundah celo prvič na tekmi prešli v vodstvo, ko je trojko zadel Karlo Vragović (31:33). To je bil tretji natančen met Širokega izza črte 6,75 v prvih 20 minutah, Olimpija je zadela le eno trojko.

Gailius vroč po prihodu iz slačilnice

Odstotek meta za tri se je takoj na začetku drugega polčasa zelo popravil. Roko je "naravnal" Deividas Gailius in zadel dvakrat zapored, nato pa še asistiral Omiću za lahko zabijanje. Ko je trojko zadel še Dragiša Drobnjak (42:35) je gostujoči trener Jakša Vulić zahteval minuto odmora. A prekinitev ni zmotila Gailiusa, Litovec je z novo trojko povišal na dvomestno prednost (45:35), po trojki Jonesa na drugi strani pa je zadel še za dve.

Johnathon Jones Luka Rupnik Union Olimpija Široki liga ABA | Avtor: SPS/ABAphoto SPS/ABAphoto

Višjo prednost Ljubljančanov sta preprečila dva prepoceni zapravljena protinapada. Odlepiti se gostitelji niso uspeli, po trojki Domagoja Bošnjaka je bil Široki spet blizu (50:44). Za goste je lepo trojko za približanje zadel Jahmar Young, izid po treh četrtinah pa je s polaganjem dosegel v drugem polčasu razpoloženi Gailius (55:50).

Izvrstni Litovec se je podpisal tudi prvih pet točk v zadnjem delu igre (60:50), nato pa je gostujoča klop dobila tehnično napako zaradi protestiranja. Domači so tanke živce Hercegovcev izkoristili in po še peti trojki Gailiusa spet ušli na varno razdaljo (64:50). Široki se je vrnil v igro s šestimi zaporednimi točkami, serijo sta prekinila Omić in (kdo drug!) Gailius.

Gailiusov indeks 29, Omić do dvojnega dvojčka

V zadnjih minutah so domačini mirno držali prednost nad desetimi točkami, zmago je z zabijanjem dokončno potrdil Omić v predzadnji minuti (75:60). Olimpija je po šesti zmagi (77:62) sedaj dve točki oddaljena od dna, na lestvici so prehiteli madžarski Szolnoki Olaj, ki je v petek doma izgubil s Cibono (63:64).

Pri domačih je Gailius dosegel 27 točk (25 v drugem polčasu), zadel je pet trojk, temu pa dodal še sedem skokov, pet asistenc in tri ukradene žoge. Omić je dosegel "dvojni dvojček", 15 točkam je dodal 10 skokov. Za Široki je 17 točk dosegel Young, po 11 pa Mikulić in Jones.

V naslednjem kolu se bodo zmaji odpravili na zahtevno gostovanje v dvorano Pionir k vodilni Crveni zvezdi, ki je tokrat v gosteh stežka premagala Radnički. Jaka Blažič je k slavju v Kragujevcu (73:78) prispeval 14 točk. Nato pa Ljubljančane čakajo tri zaporedne domače tekme s premagljivimi ekipami. V Stožice namreč kot prvi prihaja letos neprepričljivi Radnički, za njim Igokea, domači niz tekem v ligi ABA pa bo sklenil obisk Szolnoki Olaja, trenutno dvanajste ekipe lige.