644 ogledov

Pomembna zmaga v boju za Eurobasket, Prepelič izenačil strelski rekord

Slovenija Ukrajina
1/43
Košarkarji Slovenije so v uvodni tekmi kvalifikacij za EP 2025 v Kopru premagali Ukrajino s 87:73 (21:22, 39:40, 64:53).

Slovenski košarkarji so danes v Kopru odigrali prvo izmed dveh tekem v prvem ciklusu tekem kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2025. Potem ko v nedeljo (18.00, tv prenos na Šport TV) Slovenijo čaka še tekma z Izraelom, je danes v dvorani Bonifika padla Ukrajina z rezultatom 87:73.

Za košarkarje Slovenije sta sicer uvodni kvalifikacijski tekmi v dvorani Bonifika sila pomembni; z dvema zmagama bi namreč naredili velik korak k uvrstitvi na eurobasket, ki bo naslednje leto na Cipru, Poljskem, Finskem in v Latviji. V naši kvalifikacijski skupini je še Portugalska, na EP pa se bodo uvrstile prve tri ekipe v skupini.

Slovenija Ukrajina | Avtor: Anže Petkovšek Kvalifikacijska tekma za EP 2025 med Slovenijo in Ukrajino v dvorani Bonifika v Kopru. Anže Petkovšek

Izbrancem Aleksandra Sekulića, ki so se v primerjavi z lanskim svetovnim prvenstvom v Aziji tokrat morali znajti brez Luke Dončića, Zorana Dragića in Gregorja Glasa, medtem ko je bil Aleksej Nikolić zaradi zdravstvenih težav na klopi, je tako prva naloga uspela z odliko, saj so vpisali zmago proti vedno neugodnemu tekmecu in tako zabeležili prvi dve točki.

Da je tekmec resnično neugoden, je dokazal v prvem polčasu, saj je ob samem začetku tekme povedel celo za sedem točk, najvišjo prednost pa dosegel sredi druge četrtine, ko je Ukrajina ob rezultatu 25:33 povedla celo za osem točk. Slovenci so nato uspeli do konca polčasa rezultat znižati na točko zaostanka na 39:40. Klemen Prepelič je v prvem polčasu dosegel kar 17 točk s stoodstotnim metom iz igre

Odločilna je bila nato tretja četrtina, ko so Slovenci prestavili prestavo višje in četrtino zaključili z do takrat najvišjo prednostjo na tekmi 11 točk. V drugem polčasu razigrani Slovenci tudi v zadnji četrtini niso popuščali in čeprav se je Ukrajina ob rezultatu 72:67 približala na vsega pet točk zaostanka, so naši košarkarji tekmo mirno pripeljali h koncu.

Najboljši strelci Slovenije so bili kapetan Prepelič, ki je blestel s 30 točkami (s katerimi je izenačil svoj osebni rekord v dresu slovenske reprezentance) in hkrati tudi skrbel za organizacijo slovenskega napada s kar 9 asistencami, Jaka Blažič, ki je dosegel 18 točk in temu dodal 8 skokov, ter Mike Tobey z 11 točkami in 9 skoki. Po deset točk sta prispevala še Žiga Samar in Gregor Hrovat.

* Dvorana Bonifika, gledalcev 2500, sodniki: Lanzarini (Italija), Deman (Francija), Maciulis (Litva).
* Slovenija: Samar 10 (3:4), K. Prepelič 30 (14:15), Tobey 11, Blažič 18 (6:8), Kunc 2 (2:2), Hrovat 10 (4:6), Dimec 5 (1:4), B. Prepelič 1 (1:2).
* Ukrajina: Krutos 6 (1:2), Bobrov 17 (6:7), Petrov 7, Pustovoj 8 (2:2), Mišula 7 (1:2), Zotov 5, Kovliar 23 (7:12).
* Prosti meti: Slovenija 31:41, Ukrajina 17:25.
* Met za dve točki: Slovenija 10:27, Ukrajina 16:30.
* Met za tri točke: Slovenija 12:27 (Blažič 4, K. Prepelič 4, Hrovat 2, Samar, Tobey), Ukrajina 8:29 (Mišula 2, Kovliar 2, Krutos, Bobrov, Zotov, Petrov).
* Skoki: Slovenija 42 (30 + 12), Ukrajina 34 (27 + 7).
* Osebne napake: Slovenija 26, Ukrajina 32.
* Pet osebnih: Pustovoj (35.), Zotov (39.), Samar (39.).