1858 ogledov

Arsenal že pred polčasom izpraznil stadion, ni šlo za evakuacijo

William Saliba Profimedia
Topničarji so prepričljivo dobili mestni obračun z West Ham Unitedom.

V boju za vrh razpredelnice je Arsenal tokrat moral na gostovanje k West Ham Unitedu, ki ga je v tej sezoni že premagal, ko je poraz topničarjev sicer zaznamovala sporna situacija. VAR zaradi tega, ker je Jarrod Bowen na gol-avt črti zakrival pogled kameri, takrat namreč ni uspel ugotoviti, če je okroglo usnje v celotnem obsegu že bilo z igrišča. Po Bowenovi podaji je nato zadel Tomáš Souček.

Tokrat so bili Hammers povsem nadigrani. Arsenal je v gosteh dominiral od prve minute dalje, v golu domačih pa se je nekajkrat izkazal francoski vratar Alphonse Areola. Še zlasti ob 'voleju' Leandra Trossarda.

West Ham je zdržal dobre pol ure, nato pa se je njihova mreža v naslednjih 20 minutah zatresla kar štirikrat. Najprej je po podaji iz kota na drugi vratnici najvišje skočil branilec William Saliba, ki je dosegel svoj drugi zadetek v sezoni.

V 41. minuti je bilo že 0:2. Domači obrambi je po podaji Trossarda pobegnil Bukayo Saka, ta je pri 22-ih letih sicer vpisal že svoj 210. nastop v dresu Arsenala, v kazenskem prostoru pa ga je podrl Areola. Saka je sam izvedel enajstmetrovko in prišel do svojega 50. gola za člansko moštvo topničarjev.

Le tri minute kasneje se je med strelce vpisal še branilec Gabriel Magalhães, ki je zadel z glavo po dolgi podaji s prostega strela.

Sodniki so za sedem minut podaljšali prvi polčas, v sodnikovem dodatku pa se je malce znotraj šestnajsterca domačih po podaji kapetana Martina Ødegaarda za strel odločil Trossard. Belgijec je zadel levi zgornji kot Areolovih vrat, Francoz se je sicer dotaknil žoge, a zadetka ni mogel preprečiti.

Precejšnji del navijačev West Hama je videl dovolj. Množično so začeli zapuščati stadion, iz dela tribun, ki je pripadal privržencem Arsenala pa so se zaslišali posmehljivi vzliki, če gre za protipožarno vajo (Is there a fire drill, op.p.).

Tudi v drugem polčasu se ni veliko spremenilo. Premoč Arsenala pa sta potrdila Saka in nekdanji prvi mož West Hama Declan Rice, ki je pred to sezono za več kot 100-milijonsko odškodnino prestopil k mestnemu tekmecu.

Saka se je v 63. minuti lepo otresel svojega čuvaja na desni strani, nato pa je nameril v bližnji kot in Areolo dobil na 'napačni nogi'. Počila je petarda.

A že dve minuti kasneje je bilo 0:6. Benjamin White je podal v sredino, kjer sta na žogo krenila Ødegaard in Trossard, a si bila pri tem v napoto, okroglo usnje pa je švignilo med njima. Vendar le do Rica, ki se je odločil za strel s precejšnje razdalje in z 'bombo' še zadnjič na tekmi zatresel mrežo enih ali drugih vrat.

Rice se zadetka proti nekdanjemu klubu ni želel pretirano veseliti. Prednost gostov je bila dovolj velika, da je trener Mikel Arteta z igrišča potegnil svoje nosilce igre, na zelenico pa je med drugim tako vstopil tudi nadarjeni 16-letnik Ethan Nwaneri. Arsenal je bil do konca dvoboja vseeno nevarnejši, a se rezultat ni več spreminjal.

Declan Rice | Avtor: Profimedia Profimedia

United v zaključku strl Villo

Za poraz na prvi medsebojni tekmi pa se Manchester Unitedu ni uspela maščevati Aston Villa. United je bil boljši tudi v Birminghamu, in sicer z 2:1. S tem je potrdil, da je izšel iz krize in dokazal, da se ni predal v boju za uvrstitev na četrto mesto, ki vodi v ligo prvakov. Za njim - trenutno je na njem Tottenham - zdaj zaostaja še vsega šest točk. Hkrati je tokratnemu tekmecu, ki ima iste cilje in ima pred njim na petem mestu še vedno pet točk prednosti, zadal boleč udarec.

Goste je s svojim 11. golom v sezoni v 17. minuti v vodstvo popeljal Rasmus Hoejlund, ki je zadel že na prvem medsebojnem obračunu, ko je odločil tekmo. Tokrat mu je žogo po skoku pred vrata spustil Harry Maguire, Dancu pa iz bližine ni bilo težko zatresti mreže.

Izid 0:1 je bil tudi ob polčasu, v 67. minuti je izenačil Douglas Luiz, za rešitelja Uniteda pa se je spet izkazal rezervist Scott McTominay, ki je končni izid postavil s strelom z glavo po podaji Dioga Dalota v 86. minuti.

Za goste je bila to tretja zaporedna zmaga in četrta tekma, na kateri niso izgubili. Za to je zaslužen tudi vratar Andre Onana, ki je imel v Birminghamu veliko dela, domači nogometaši so po njegovi zaslugi namreč zapravili kar nekaj lepih priložnosti, posebno v obdobju, ko je Villa zaostajala z 0:1.

1. Liverpool               24  16  6   2  55:23  54
 2. Manchester City         23  16  4   3  56:25  52
 3. Arsenal                 24  16  4   4  53:22  52
 4. Tottenham               24  14  5   5  51:36  47
 5. Aston Villa             24  14  4   6  50:32  46
 6. Manchester United       24  13  2   9  33:33  41
 7. Newcastle               24  11  3  10  51:39  36
 8. West Ham                24  10  6   8  36:42  36