Svet
93 ogledov

V Jadranu našli nafto

nafta plo%C5%A1%C4%8Dad Žurnal24 main
Večmesečne raziskave norveške družbe Spectrum v morju hrvaškega Jadrana so pokazale, da tam obstajajo potencialna nahajališča nafte in plina, je pred dnevi potrdilo hrvaško ministrstvo za gospodarstvo.

Hrvaški minister za gospodarstvo Ivan Vrdoljak je po sklenitvi petmesečne raziskave norveških strokovnjakov izjavil, da bo Hrvaška kmalu lahko postala "mala Norveška".

Čeprav so mnogi ocenili, da gre za pretirano oceno, so vodilni hrvaški strokovnjaki za nafto izpostavili, da je možnost proizvodnje nafte in plina v Jadranu, ki bi presegla potrebe Hrvaške, povsem realna.

Zgodba ni prenapihnjena

Svetovalec za naftne posle Milenko Umićević je povedal, da zgodba ni prenapihnjena, ker Spectrum zagotovo ne bi objavil novice o potencialnih nahajališčih, če tega ne bi resnično ugotovil. Gre namreč za eno najbolj kredibilnih svetovnih družb za tovrstne raziskave.

Kot je še dejal za Večernji list, ni izključeno, da ima norveška družba še prepričljivejše ugotovitve o nahajališčih energentov v Jadranu, kot so jih zaenkrat razkrili. Pričakuje, da bodo lahko, če bo vse šlo po načrtih, začeli nafto in plin črpati že leta 2017.

Nafto in plin so v hrvaškem Jadranu iskali že v 70. in 80. letih prejšnjega stoletja. A potem so sklenili, da energentov ni dovolj, da bi bilo smiselno komercialno izkoriščanje nahajališč.

Profesor na zagrebški geološki fakulteti Igor Dekanić je za zagrebški časnik dejal, da je danes veliko bolj dobičkonosno iskati nafto v Jadranu kot pred 30 leti.

Kot je pojasnil, je današnja cena soda nafte približno 100 dolarjev, pred tremi desetletji pa je bila petkrat nižja. Tudi raziskovalne tehnologije so veliko naprednejše.

Jadran za naftarje zanimiv

Izide raziskave, ki se je začela sredi lanskega leta, je na norveški raziskovalni ladji Seabird Northern Explorer v splitskem pristanišču prejšnji torek predstavil direktor Spectruma Rune Eng. Izpostavil je velike potenciale nahajališč nafte in plina, vendar ni mogel govoriti o količinah energentov in njihovi vrednosti.

"Jadran bo zaradi svoje majhne globine vsekakor zanimiv za globalne naftne in plinske velikane, ker bo črpanje tehnično enostavnejše in cenejše kot v velikih globinah, kakršne so denimo v Braziliji," je primerjal Eng.

Dokumentacijo o prvih rezultatih 2D seizmoloških snemanj hrvaškega morskega dna so od Spectruma že kupile znane naftne družbe, kot so ameriški Exxon, francoski Total in italijanski ENI, je prejšnji teden poročal Jutarnji list.

Minister Vrdoljak je napovedal, da bodo aprila objavili razpis za koncesije za raziskave in izkoriščanje nafte in plina v hrvaškem Jadranu. Potrdil je, da so raziskave pokazale potencialna nahajališča nafte in plina vzdolž celotne hrvaške obale.

Sicer pa so hrvaški mediji poročali, da so potencialna nova naftna in plinska polja bolj v srednjem in južnem Jadranu kot v njegovem severnem delu, v katerem že leta črpajo energente.

Vrdoljak je dodal, da se za dokumentacijo zanima približno 20 energetskih družb iz vsega sveta. Po njegovi oceni, se bo komercialno črpanje nafte in plina v hrvaškem delu Jadrana začelo do konca desetletja.

Tveganje za okolje

Nekateri opozicijski politiki in okoljevarstvene skupine so že opozorili na tveganja za okolje pri morebitnem črpanju nafte in plina, ki bi lahko ogrozilo tudi hrvaški turizem.

Dokumentacijo o izsledkih raziskave so od Spectruma že kupile nekatere vodilne naftne družbe, so poročali hrvaški mediji.

Komentarjev 5
  • KLOBO 14:23 26.januar 2014.

    Hrvatičeki se bodo morali odločiti kaj je boljše: TURIZEM IN ZAPOSLENOST CCA 100.000 LJUDI ali več IZ TE PANOGE, ALI NAFTA IN BOGATENJE MULTINACIONALK NA RAČUN ONESNAŽENJA HRVAŠKEGA MORJA !!

  • siesta 15:12 25.januar 2014.

    "otencialna nahajališča nafte in plina"..To še nič ne pomeni. Tudi za naš prekmurje se je govorilo o potencialnih nahajališčih in .....?

  • Stolp 12:34 25.januar 2014.

    Če se ne motim so pred kake 20-30 leti podobno špekulirali za Črno goro in Albanijo, da naj bi se v tistem delu nahajala nafta, takrat so Črno goro poimenovali, bodoči Kuvajt! No, danes ni še nič od tega, tako da,...