Japonski mercedes končno le dobil dizla

Foto: Žurnal24 Največji navor 350 Nm dizelaš doseže že pri 1500 vrtljajih na minuto. Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24 Foto: Žurnal24
Tisti, ki poznate zgodovino znamke Subaru, boste vedeli povedati, kaj so posebnosti tega proizvajalca, ki že dolga leta velja za svojevrstnega, prijel pa se ga je tudi vzdevek japonski Mercedes.
Oglej si celoten članek

Bokser zasnova motorjev, ki so ji kljub dražji izdelavi ostali zvesti do danes, in simetrični štirikolesni pogon, kot mu pravijo pri Subaruju, so sinonim za tega proizvajalca. Zdaj po besedah odgovornih obračajo nov list v zgodovini, saj je pridobitev prvega dizelskega motorja proizvajalcu, ki pri večini prodaje in modelskih paletah stavi na modele s stalnim štirikolesnim pogonom, vse prej kot nepomembna. Tudi pri novem in sploh prvem hišnem dizlu so ohranili boksersko zasnovo, ki pomeni dva para vodoravno in nasproti ležečih valjev, ki zagotavljata miren tek, bokserska zasnova pa že pregovorno nižje težišče, ki posledično pomeni še boljšo lego na cesti.



Dvolitrski dizel zmore največjo moč 110 kW ali 150 KM, ki jo doseže pri 3500 vrtljajih. Še pomembnejši je največji navor, ki znaša 350 Nm, bokser dizel pa ga doseže pri 1500 vrtljajih na minuto. Pri legacyju znaša povprečna poraba v mešanem ciklu le 5,6 litra dizelskega goriva na sto prevoženih kilometrov ob le 148-gramskem izpustu CO2 v ozračje. Zasluge za to gre pripisati vgrajenemu sistemu za recirkulacijo izpušnih plinov, imenovanemu EGR. Dodan pa ima tudi DPF sistem, bolje znan kot filter trdih delcev. Menjalnik je za zdaj le ročen in še to petstopenjski, v začetku prihodnjega leta pa naj bi na trg prišla še različica s samodejnim menjalnikom. Prvi vtisi s testnih voženj v okolici Višnje Gore so pozitivni, predvsem nas je presenetil mirni tek motorja in njegovo tiho delovanje, malo manj pa nas je navdušil prej omenjeni menjalnik z le petimi prestavnimi razmerji.



Dizla v nosu boste prepoznali le po dinamični odprtini na motornem pokrovu, drugače pa se dizelski subaruji od "navadnih" različic ločijo le še po napisu na zadku. Dvolitrski dizel se bo za začetek vrtel v legacyju in outbacku, jeseni ga bo dobil še forester, pozimi pa bo našel prostor še v imprezi. Opremski paket je za zdaj en sam, ta je bolj osnoven, a ponuja vse najnujnejše, so pa s tem pri Interservicu, ki je uvoznik za vozila Subaru pri nas, dosegli nižjo in zelo konkurenčno ceno. Ta pri legacyju znaša 30.880 evrov za različico sedan in 32.480 za karavansko, imenovano SW. Outback je na voljo za najmanj 35.880 evrov, je pa res, da za zdaj seznam doplačil obsega le kovinsko barvo, katere cena znaša 550 evrskih zelencev. Beseda je nanesla tudi na ceno drugih modelov (še posebno nas je zanimala cena za manjšo imprezo) z dizelskim motorjem, ki bo po uvoznikovih besedah približno za šest odstotkov dražja od različice z enako velikim bencinskim motorjem, kar pri imprezi pomeni ceno okoli 24.000 evrov. Glede prodajnih načrtov so bili kar skrivnostni, dobavni roki pa naj ne bi predstavljali problemov. Vsaj za letos je tako.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.