Nepravilna uporaba meglenk že razburja voznike

Foto: Prometno-informacijski center
Foto: Prometno-informacijski center
Soboto je zaznamovala megla na cestah. Zgodilo so se številne nesreče, pa tudi razburjanja voznikov zaradi nepravilne uporabe meglenk.
Oglej si celoten članek

Nekateri vozniki v mraku zelo radi vključijo meglenke, čeprav to ni potrebno ali je celo prepovedano. Zadnja meglenka je denimo primerna le za uporabo ob izredno slabi vidljivosti, saj lahko sicer moti voznike, ki vozijo za nami. Enako velja tudi za prednje meglenke, ki vozniku zares pomagajo le v gosti megli.

Avto Klima pozimi? Napaka, ki jo počnejo številni vozniki!

Med sneženjem lahko meglenke zaradi svetlobe, ki se odbija od snežink, celo poslabšajo vidljivost, v dežju pa, ker so praviloma močnejše od zasenčenih žarometov, njihov svetloba pa se od tal pod ostrim kotom odbija naravnost v nasproti vozeče avtomobile, lahko oslepijo njihove voznike. Splošno pravilo za vožnjo v slabih svetlobnih pogojih ni uporaba meglenk ampak prilagoditev hitrosti in varnostne razdalje in povečana pozornost voznika.

Foto: Profimedias Megla

vas zebe? Kako hitro ogreti avtomobil

Pravila vožnje v megli

Nogo umaknite s pedalke za plin oziroma prilagodite hitrost. Vidljivost lahko izmerite s pogledom na označbe s količki ob cesti, ki so postavljeni na vsakih petdeset metrov, pravilno smer pa lahko držite tudi tako, da se orientirate po talnih oznakah. Pravilo je, da ob vidljivosti do 50 metrov ne vozite s hitrostjo, večjo od 50 km/h, pri vidljivosti do 100 metrov je treba voziti s hitrostjo do 80 km/h in pri vidljivosti do 150 metrov s hitrostjo do 100 km/h. To so meje, pri katerih se lahko še ustavite varno.

Promo Najboljši nasveti, ki jih lahko dobite glede zimskih pnevmatik

Megla bo sicer ena od značilnosti tednov, ki so pred nami. Je nevarna za vse udeležence v prometu. Zakon o pravilih cestnega prometa veleva, da se ob zmanjšani vidljivosti praviloma uporablja zasenčene žaromete ali meglenke ali kombinacijo teh žarometov. Uporaba meglenk je dovoljena le, kadar je vidljivost manjša od 50 metrov ali kadar meglenke delujejo v funkciji prilagodljivih žarometov. Uporaba zadnjih meglenk ni dovoljena na vozilu, za katerim vozi na majhni razdalji drugo vozilo (npr. v koloni vozil).

Foto: Andrej Leban Opozorilne lučke luči meglenke golf

Še pomembneje je, da pri vožnji v koloni upoštevate varnostno razdaljo. Vozilo pred vami poskušajte držati na takšni razdalji, da še vidite zadnje luči vozila, ki mu sledite. Upoštevajte, da so za vami tudi druga vozila, zato naglo zaviranje, spreminjanje smeri in nepotrebno prehitevanje odmislite. Uporaba zadnje meglenke je dovoljena le, ko vidljivost pade pod 50 metrov. Tudi prednji meglenki uporabljajte le v gosti megli. Meglenke niso namenjene temu, da je avtomobil bolje videti, pač pa da vi bolje vidite cesto in da ste bolje opaženi. Ne uporabljajte dolgih luči, še posebno ponoči, ker boste s tem zaslepili nasproti vozečega.

Nasveti Nujna dodatna oprema, ki jo boste potrebovali naslednje mesece

Uporabljajte ušesa. Kadar potujemo skozi meglo, se ne zanašajte zgolj na oči. Izklopite glasbo, po možnosti spustite okenska stekla in poslušajte, če ne vidite dobro. To je učinkovit način ocenjevanja, kje je drugo vozilo in v katero smer se giblje.
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 23:13 21. November 2021.

    Večina voznikov nepravilno uporablja luči, smerokaze pa sploh ne poznajo. Kdaj bo policija začela z kazensko vzgojo. Dnevne luči prižgane …

  • 21:51 21. November 2021.

    Polovica slovenskih voznikov sploh ne ve, oz. se ne zaveda, da ob vožnji v koloni, pa naj bo to na …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.