Telefoniranje med vožnjo enako opitosti

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Telefoniranje med vožnjo je enako, kot bi imeli v krvi 0,8 promila alkohola, kažejo raziskave. V Sloveniji med vožnjo telefonira četrtina voznikov, čeprav je to prepovedano in je predvidena kazen 120 evrov.
Oglej si celoten članek

Javna agencija RS za varnost prometa bo v letih od 2012 do 2014 koordinirala preventivno akcijo Bodi trenutno nedosegljiv, če želiš ostati živ! o nevarnosti uporabe mobilnih telefonov med vožnjo. V letu 2012 se bo preventivna akcija izvedla v dveh terminih. Prvi termin bo od 23. do 27. januarja, drugi pa v času od 10. do 15. decembra.

Brane Legan, glavni inštruktor varne vožnje pri AMZS, pravi, da kazni za uporabo mobilnega telefona že obstajajo, zato je več treba narediti na področju ozaveščanja voznikov in voznic: "Posledica ni kazen, ampak nevarna situacija na cesti, v katero se voznik spravi. To so tudi nesreče in smrtni primeri."

Voznik je popolnoma odsoten
Govorjenje po telefonu je primerljivo z opitostjo za volanom, katere se vozniki že zavedajo, uporabe mobilnega telefona pač ne. "Telefon je moteč dejavnik. Telefoniranje je enako, kot če bi imel voznik v krvi 0,8 promila alkohola, saj je voznik popolnoma odsoten. Voznik, ki je med vožnjo zbran, se je sposoben na nevarno situacijo odzvati v 0,6 sekunde. Istemu vozniku z motečim faktorjem se je po naših testih, ki smo jih opravili v centru varne vožnje Vransko, odzivni čas povečal za sto odstotkov in več. Pisanje SMS-sporočil je še bolj nevarno, saj še motorično onesposobi voznika," pojasnjuje Legan in dodaja, da je enako nevarno tudi, če voznik za pogovor uporablja brezžično povezavo, saj je v vsakem primeru odsoten.

Treba bi bilo prepovedati tudi kajenje v avtomobilu
Legan se za konec strinja, da je motečih dejavnikov, ki ovirajo vožnjo in s tem varnost v prometu, veliko, med njimi je tudi kajenje: "Nekatere evropske države že prepovedujejo kajenje v avtomobilu. Ne dvomim, da si bomo za to prizadevali tudi pri nas. Čeprav naša družba težko prenese omejevanje, se bo treba zavedati, da tudi kajenje ogroža varnost v cestnem prometu."

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 13:41 23. Januar 2012.

    >>Slovenska zakonodaja telefoniranje med vožnjo dovoljuje, a le v primeru, če je v vozilo vgrajena naprava za prostoročno telefoniranje ali …

  • 13:03 23. Januar 2012.

    Ej sem pred leti videl podobno situacijo. Pod brado telefon in se pogovarja, v eni roki nek rokovnik, v drugi …

  • 11:45 23. Januar 2012.

    Zdrava pamet - predvsem. Kadar hočejo policaji služiti, bodo našli razlog za globo. Amen. Mene osebno moti njihova nedoslednost. Za …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.