Hitro raste, brez bolezni, okrasno drevo z zdravimi plodovi

Foto: Profimedia Murva Foto: Profimedia Murva Foto: Profimedia Murva Foto: Profimedia Murva Foto: Profimedia Murva
Če iščete popolno drevo za svoje dvorišče, smo ga našli za vas.
Oglej si celoten članek

To je murva, ki je na slovenskih tleh prisotna zelo dolgo, nekoč so na murvi gojili celo sviloprejke.

Murva je popolno drevo. Hitro bo zrasla, s svojimi čudovitimi velikimi in širokimi listi jo uvrščamo med top okrasne rastline. Njeni plodovi so zelo priljubljeni zaradi sladkega okusa in dobrodelnih značilnosti.

Poznamo navadno murvo, ki jo srečamo celo ob gozdu v "divjini", v drevesnicah pa najdemo številne različice z debelimi ali celo dolgimi plodovi, ki so beli, rdeči ali črni. Da je murva zelo priljubljena kot okrasna rastlina priča dejstvo, da v drevesnicah prodajajo različico, ki ne obrodi plodov.

Murva je zelo trpežna rastlina, saj jo lahko obrežemo, kot nam srce poželi. Ponekod ji vsako leto popolnoma obrežejo vse veje, pa se naslednje leto vseeno lepo razraste. Murvo lahko oblikujete v okrasno drevo, v tem primeru jo boste morali obrezati večkrat v letu, kar bo tudi lepo prenesla.

Foto: Profimedia Murva

Glede tal ni preveč izbirčna in se bo lepo prilagodila, uspeva tudi v siromašnih tleh. Najraje ima sončno lego, ki bo pripomogla, da bodo plodovi bolj sladki. Nekoliko občutljiva na mraz je črna murva, ki uspeva le v toplejših vinogradniških legah.

Na murvi lahko porežete vrhove poganjkov, da ne bo pretirano zrasla, obenem bo pridelek večji. Če boste pustili, da zraste v višave, bo dosegla tudi petnajst metrov. Najvišjih plodov tako ne boste mogli nabrati, zato bo pod njo polno odpadlih plodov, ki puščajo trdovratne madeže. Najbolje je, če v času zorenja podnjo postavite mrežo.

Foto: Profimedia Murva

Polna vitaminov, lahko jih sušite

Murva ima široko krošnjo, ki je odlična za senco. Plodovi niso le okusni, pač pa tudi zdravi, vsebujejo številne vitamine (C, A, B, E, K) železo, kalij, mangan in magnezij, polni so antioksidantov, celo znamenitega resveratrola. Ker so plodovi zelo nežni, jih nabiramo previdno in shranjujemo v majhne posode. V hladilniku bodo obstali le do nekaj dni, zato jih je najbolje takoj zmrzniti za smutije, pogosto jih sušijo. Posušene murve so odličnega okusa, pravilno sušene bodo spominjale na okusne bombone. Lahko jih predelate tudi v marmelade, sokove, sirupe, ali uporabite za liker.

Foto: Profimedia Murva

Sadite jo kot ostalo sadno drevje, v veliko jamo, ki jo prilagodimo velikosti sadike. Naj bo globoka vsaj pol metra, široka vsaj en meter, sadiko posadimo približno tako globoko, kot je rastla v drevesnici. Odrasla drevesa je najbolje dognojevati enkrat na leto. Mlado drevo je treba redno zalivati, odraslo pa dobro prenaša sušo.

Pod streho Vrtnarske bližnjice, s katerimi prihranimo na času, denarju in trudu Na vrtu Sadni grm, ki bo pravilno posajen, obrodil 30 let Semenski krompir Znane so priporočene sorte za letos, priskrbite si jih čim prej

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.