Slovenske hiše, ki izstopajo iz povprečja

Foto: Miran Kambič Hiša Katarina Foto: Miran Kambič Hiša na Bledu Foto: Miran Kambič Hiša med brezami Foto: Miran Kambič Hiša za preživetje Foto: Flavio Coddon Hiša dimnik Foto: Miran Kambič Hiša Hribljane Foto: Lara Žitko Hiša 4MČ Foto: Žiga Lovšin Hiša DMD Foto: Miran Kambič Hiša za preprosto bivanje Foto: Miran Kambič Hiša A037 Foto: Jana Jocif Hiša Vinje
Kako danes bivamo na podeželju in kakšna je slovenska podeželska hiša? Na to vprašanje odgovarja nova razstava slovenske podeželske arhitekture, ki je v galeriji DESSA na ogled do 15. septembra.
Oglej si celoten članek

Slovenci imamo v podzavest utrjeno zidano hišo oziroma zidanje lastne hiše, še vedno pa jih večina „zraste“ v samograditeljski kreativnosti, pravijo kuratorke v galeriji DESSA. Rezultat tega je vedno manj urejena krajina, očitek pa gre tudi odsotnosti prostorsko urbanistične strategije na nacionalni ravni. 

Vendar pa so se vsaj v neki meri razmere v zadnjih 20 letih nekoliko spremenile, saj kot navajajo kuratorke razstave, „lahko trdimo, da se je v zadnjih dvajsetih letih zvišal delež ozaveščenih naročnikov, ki želijo svoje bivalne želje, pričakovanja in potrebe nadgraditi s strokovnim znanjem arhitektov." 

Po devetih letih tako oživljajo cikel razstav 11 x ena, s katerim predstavljajo različne slovenske enodružinske hiše in domovanja – prenove in novogradnje pa tudi vrtove in stanovanja ... 

Razstava odgovarja na vprašanje, kako danes bivamo na podeželju, kakšna je sodobna slovenska podeželska hiša? Tako letos prikazuje podeželske dvokapnice iz obdobja od leta 2014 do 2022, ki so unikatni kontekstulni arhitekturni odgovori na vprašanja sodobnega bivanja na podeželju. 

Razstavljenih je enajst sodobnih podeželskih enodružinskih hiš – novogradenj, ki so jih med leti 2014 in 2022 zasnovali slovenski arhitekti. „Vse odlikujejo dobro premišljena umestitev v prostor, skladni proporci, pametna trajnost, spoštovanje lokalnega konteksta in tradicionalnega znanja, upoštevanje lokalnih klimatskih, topografskih in kontekstualnih pogojev ter ustrezanje funkcionalnim in bivanjskim potrebam sodobne slovenske družine, ki pred kvantiteto kvadratnih metrov postavlja kvaliteto bivanja.“

Razstava je namenjena spodbujanju aktivnega in tvornega sodelovanja med naročniki in arhitekti. Kot pravijo kuratorke, gre za tematiko, ki v galerijo DESSA privabi največ obiskovalcev strokovne in širše javnosti.

V galeriji zgoraj predstavljamo vseh 11 podeželskih hiš, ki so jih uvrstili na razstavo. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • F16
    10:09 26. Julij 2022.

    Kaj kažemo navadno turistom. Zgradbe stare 300 let in več. Je še kje kakšen arhitekt, ki je sposoben razmišljati da …

  • 17:25 24. Julij 2022.

    Financiranje STEFKA KURALT VIDAMAR PODPORA TEM, KI POTREBUJEJO V primeru kakršnih koli težav ali finančnih težav se obrnite na STEFKA …

  • 12:26 24. Julij 2022.

    Google je za vsak dan spletnega dela od doma plačal od 400 do 800 dolarjev. V prvem mesecu sem od …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.