Davčne oaze se poslavljajo

Foto: Žurnal24 Mu bodo banane pomagale do zmage? (Foto: Reuters)
Organizacija za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) je v četrtek zvečer v skladu z napovedmi na londonskem vrhu skupine G20 objavila črno listo davčnih oaz.
Oglej si celoten članek
 
 

Bančna tajnost se mora končati.

Gordon Brown

 
Po dogovoru v okviru vrha skupine industrijsko najbolj razvitih in hitro rastočih držav G20 v Londonu je OECD objavila osveženo črno listo nesodelujočih davčnih jurisdikcij, na kateri so se znašli Kostarika, Malezija, Filipini in Urugvaj. Te države se po navedbah OECD niso zavezale k mednarodno dogovorjenemu davčnemu standardu. Poleg tega je organizacija objavila seznam 38 davčnih jurisdikcij, ki so se zavezale k mednarodno dogovorjenemu davčnemu standardu, a zaenkrat še niso v večjem merilu uvedle ustreznih ukrepov. Ta seznam je razdeljen na tako imenovane davčne oaze in na druge finančne centre, na njem pa so na primer Avstrija, Belgija, Brunej, Čile, Liechtenstein, Luksemburg, Monako, Singapur, Švica, Bahami in druge.

 

Mednarodno dogovorjen davčni standard

je razvil OECD v sodelovanju z državami nečlanicami ter je bil sprejet leta 2004 na srečanju finančnih ministrov G20 v Berlinu in oktobra 2008 na strokovni komisiji ZN za mednarodno sodelovanje in davčne zadeve. Standard zahteva izmenjavo informacij na zahtevo v vseh davčnih zadevah za namen vodenja in uveljavljanja domače davčne zakonodaje.

Nekatere države so uvedle standard
OECD je objavil še tretji seznam, na katerem je 40 davčnih jurisdikcij, ki so v veliki meri uvedle mednarodno dogovorjen davčni standard. Med njimi so Velika Britanija, Italija, Japonska, Kitajska, Francija, Nemčija, Rusija in ZDA. Slovenije ni najti na nobenem od seznamov.

Voditelji G20 so se v Londonu dogovorili, da bodo nesodelujoče davčne oaze v prihodnje deležne strogih sankcij. "Dogovorili smo se, da bo konec davčnih oaz, ki ne ponudijo podatkov na zahtevo," je dejal britanski premier Gordon Brown.To kaže na vse večjo prepričanje, da je bančna tajnost v davčnih oazah pripomogla k poslabšanju gospodarske krize s tem, da je zameglila pravo vrednost nekaterega premoženja.
Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.