Gorski reševalec skupino, ki jo je odnesel plaz, vodil na črno

Foto: Gorska reševalna zveza Slovenije
Foto: Gorska reševalna zveza Slovenije
Po nesreči na Mali Mojstrovki, v kateri so se trije tečajniki hudo poškodovali, na plano prihajajo nove podrobnosti.
Oglej si celoten članek

Po nedeljskem plazu na Mali Mojstrovki, ki je na tečaju varne hoje odnesel pet gornikov, od katerih so se trije huje ranili – dva imata po naših podatkih zlomljeno nogo in roko, eden pa poškodovano glavo in prsni koš – na plan prihajajo nove podrobnosti, ki razkrivajo neurejeno, divje vodništvo v visokogorju. Skupino, ki ni bila ustrezno opremljena in se tudi ni vzpenjala v navezi, kot bi se morala, je namreč vodil gorski reševalec, ki sploh nima licence za gorsko vodništvo.

Še vedno smo del Balkana

Kot smo že poročali, je tečaj, ki stane 70 evrov, organiziralo škofjeloško Športno društvo Jeti, a nesreče za Žurnal24 niso hoteli komentirati. Se je pa na facebooku oglasil gorski vodnik Gregor Kofler. "Gorski reševalec je izšolan za poklic prostovoljnega reševalca in ne vodnika," je med drugim zapisal in pojasnil: "Gorski vodnik je in bo najvišja inštanca komercialnega vodenja v predragi domovini. Pravice in odgovornosti mu narekuje Zakon o gorskih vodnikih in mednarodna platforma IFMGA. Z nazivom mednarodni vodnik UIGAM/IFMGA pa samostojno lahko dela praktično po vsem svetu, razen redkih izjem. Za opravljenje dela mora imeti urejen pravni status samostojnega podjetnika, ali pa z družbo, za katero dela, sklenjeno delovno razmerje ali podjemno pogodbo."

Opozoril je še: "A ker smo še vedno del Balkana, si vsak posameznik v predragi domovini predstavlja vodniško dejavnost po svoje in vsak, ki ima 5 min časa, danes lahko na FB ali IG ustvari profil ime in priimek ter naziv gorski vodnik. Je to mar res on, je pa na vas, dragi kupci, da ga vprašate, ali ima ustrezne strokovne kompetence in ali je licenciran."

Razprava na Planinski zvezi Slovenije

Z njim se strinja tudi predsednik Združenja gorskih vodnikov Slovenije Peter Jeromel: "Številna športna društva in posamezniki se komercialno oglašujejo na spletu, čeprav za svojo dejavnost nimajo ustreznih licenc. Želimo si, da bi se na tem področju vzpostavil red, ne pa, da vsak počne, kar hoče, čeprav je vse regulirano z zakoni o gorskih vodnikih, o športu in o društvih. Že nekaj let o tej problematiki opozarjamo pristojne službe, od tržne inšpekcije do Planinske zveze Slovenije."

Gorski vodniki morajo biti, je dodal, pravne osebe, imeti morajo zavarovanje odgovornosti in za svojo storitev izdajati račune, "kot v vsaki firmi". Potrdil je tudi, da gorski reševalec, ki je vodil tečaj varne hoje, ni član njihovega združenja.

O vodenju po gorah, ki je očitno regulirano le na papirju, bodo danes zvečer razpravljali tudi na Planinski zvezi Slovenije, izjavo bodo posredovali jutri.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 22

  • 21:46 12. April 2023.

    tud med hribovci vre, kakšne pokvarjene hijene so med nami....mrhovinarji, in metanje polen med nogami.

  • 21:45 11. April 2023.

    Zaradi nelojalne konkurence se je pritožil poklicni vodnik. Tudi njemu bi se lahko sprožil plaz. Po bitki ste vsi generali. …

  • 20:28 11. April 2023.

    Tega samozvanega vodnika zna tole drago stati, če bi se ponesrečenci nanj (in na društvo) spravili z odškodninsko tožbo.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.