Odvržen cigaretni ogorek ni prekršek

Foto: Ivan Zupič
Foto: Ivan Zupič
V Parizu v Franciji so pred kratkim začele veljati ostrejše kazni za odmetavanje cigaretnih ogorkov - 68 evrov je globa za odvržen cigaretni ogorek. Pri nas lahko občina predpiše kazni za kršitelje, ki "smetijo", a se v praksi to ne dogaja.
Oglej si celoten članek

"Odlok, ki je pred leti opredeljeval čistočo na javnih površinah in obravnaval odmetavanje cigaretnih ogorkov, je bil pred časom razveljavljen. En odvržen cigaretni ogorek je nemogoče šteti med prekršek nepravilnega ravnanja s komunalnimi odpadki, katero je urejeno s predpisi. Predpisa, ki bi urejeval problematiko na republiškem nivoju ni oziroma ga ne poznamo," so za zurnal24.si odgovorili iz Mestne Občine Maribor.

Namesto kazni sprememba miselnosti

Na Ministrstvu za okolje in prostor so nam odgovorili, da vsak odpadek, odvržen v okolje, predstavlja določeno obremenitev za okolje. Samo s predpisovanjem novih ali strožjih kazni pa se po njihovem mnenju težav ne da odpravljati. Prizadevajo si za spremembo miselnosti, to pa vključuje zlasti ozaveščanje in izobraževanje kar najširše javnosti. "Ponotranjimo misel, da vsak od nas tudi z majhnimi dejanji prispeva svoj delež k varovanju okolja. Če namreč vsak posameznik naredi malo, skupaj za varovanje okolja naredimo veliko," odgovarjajo na ministrstvu.

Foto: Shutterstock Kajenje v avtomobilu Odvrženi ogorki in izpljunjeni žvečilni gumiji so na določenih lokacijah, kjer je velika frekvenca oseb, problematični predvsem iz estetskega vidika, odvrženi ogorek pa lahko zaneti tudi požar, opozarjajo na Mestni občini Maribor in dodajajo, da nevarnost za zdravje ljudi zaradi tega ni identificirana ali opredeljena. Če bi problematiko uredili s predpisi, ki vključujejo sankcije za prekrške, bi morali določiti organ nadzora in kaznovanja, ki mora imeti pooblastilo legitimacije oseb.

Smatrajo, da bi pomagala pozitivna kampanja med vsemi generacijami za ozaveščanje kadilcev in namestitve ustreznih košev-pepelnikov. Tako kot je danes, nekaj let po sprejemu protikadilskega zakona, družbeno nesprejemljivo kajenje v zaprtih prostorih, bi morali doseči, da bo družbeno nesprejemljivo odmetavanje cigaretnih ogorkov.

Cigaretni ogorki spadajo v črno kanto

Na ljubljanski Snagi opažajo, da je ogorkov na mestnih ulicah vsako leto manj, najbolj onesnažena pa so pogosto avtobusna postajališča in okolica šol, kjer pa pepelnikov ni, saj je kajenje tako pod nadstrešnicami avtobusnih postajališč kot v bližini šol prepovedano. Ogorki sicer spadajo v črn zabojnik za preostanek odpadkov, pri Snagi pa ne zaznavamo večjih nepravilnosti med uporabniki, saj v večini primerov ogorke odložijo v pravi zabojnik.

Zato pa vas bo doletela kazen, če boste "smetili" iz avtomobila. Policisti namreč ugotavljajo tudi kršitve povezane z odmetavanjem kakršnih koli stvari iz vozila, tudi cigaretnih ogorkov. Predpisana globa je 50 evrov.

Foto: Profimedia Cigaretni ogorki

Smrtno nevarni za ribe

Kitajski strokovnjaki z Univerze Xi’an Jiaotong pa ugotavljajo, da so cigaretni ogorki lahko smrtno nevarni za ribe. V prispevku objavljenem v reviji Ameriške kemijske organizacije so pojasnili, kaj se zgodi s cigaretnimi ogorki, ko so ti odvrženi v vodo. 

Identificirali so devet kemikalij, ki se ob stiku z vodo sproščajo in škodijo morskim bitjem. Med njimi so tudi kadmij, arzen in svinec. Sodeč po raziskavi, v našem okolju konča kar 45 milijard cigaretnih ogorkov na leto.

Poleg morskih bitij so zaradi cigaretnih ogorkov ogrožene tudi druge živali, pogosto pa se cigaretni ogorki znajdejo tudi v ustih naših malčkov. Če malček poje cigaretni ogorek, lahko to povzroči hudo zastrupitev. Za otroke je zelo nevarna tudi tekočina v kateri plavajo cigaretni ogorki. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 14:19 2. November 2015.

    sedi 5

  • 11:26 2. November 2015.

    In komu se pritožiš, ko greš po Ljubljani in zraven tebe stoji kolona avtomobilov s prižganimi motorji in ti veselo …

  • 07:24 2. November 2015.

    Dejstvo je, da so kadilci eni packi. Pa še dim prha vate, brez vsake kulture. Stojiš zraven njega, smrdi kot …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.