Poklon žrtvam nacizma in domobrancem

Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem Foto: Saša Despot Slovesnost v Grahovem
V Grahovem pri Cerknici poklon žrtvam nacizma in otvoritev spomenika padlim domobrancem.
Oglej si celoten članek

Pred spomenikom žrtvam nacizma v Grahovem pri Cerknici so se ob dnevu začetka 2. svetovne vojne na naših tleh, 6. aprilu, predstavniki Puntarjev in drugih različnih organizacij danes poklonili žrtvam nacizma.

Ob spomeniku žrtvam nacizma se je danes ob pol enih v Grahovem zbralo nekaj deset ljudi. Žrtvam 2. svetovne vojne so se poklonili z minuto tišine, polaganjem venca in prižiganjem sveč. Ob spomeniku so recitirali pesmi in v govorih predstavljali nekatera zgodovinska dejstva, zaključili pa so s petjem partizanskih pesmi in vzklikanjem :"Smrt fašizmu, svoboda narodu."

Kot je dejal Franko Pleško iz Primorskih Puntarjev, je 6. april dan, ko je nacifašistična vojska leta 1941 napadla Jugoslavijo brez vojne napovedi in v nekaj dneh je v Beogradu padlo 20.000 civilistov. Danes pa bo "tukaj otvoritev spomenika, na katerem na žalost piše, da je posvečen slovenski vojski, a je vse drugo razen slovenska vojska". Dodal je, da smo priča rehabilitaciji nacifašizma na slovenskih tleh in da nasprotujejo "rehabilitaciji izdajalcev domovine, ki so se borili z ramo ob rami z nacifašistično SS".

Kot je še dejal, pa ne bodo ostali na otvoritvi spomenika domobrancem, ampak se bodo častno razšli.

Blagoslov ob spomeniku domobrancem

Na slovesnosti ob blagoslovu spomenika domobrancem se je popoldne v Spominskem parku v Grahovem zbralo nekaj sto ljudi iz vse Slovenije, med njimi tudi številni politiki. Med obiskovalci je bila tudi Tilka Jesenik Balantič, sestra pesnika Franca Balantiča, katerega spomenik prav tako stoji v Spominskem parku Grahovo.

Slovesnost ob odkritju spomenika domobrancem, padlim 24. novembra 1943, je vodil župnik Maks Ipavec, ki sicer deluje v Begunjah pri Cerknici. Med pridigo je ponovil besede predsednika Nove Slovenske zaveze Petra Sušnika, da gre za spomenik 32 domobrancem, ki so novembra 1943 umrli v požgani postojanki, ki "nikogar ne poveličuje, pa tudi nikogar ne obsoja".

Predsednik SDS Janez Janša je po slovesnosti na družbenem omrežju Twitter zapisal, da so šli danes v Grahovo, ker branijo temeljno civilizacijsko in ustavno pravico do dostojanstva, groba in spomina ter se ne dajo "ustrahovati zagovornikom zločina, njihovi propagandi in lažem". Dodal je, da so molili tako za žrtve kot njihove rablje, kajti samo to je lahko temelj iskrene in trajne sprave v slovenskemu narodu.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 12

  • mph
    19:19 7. April 2014.

    Ne, ne, ... prav nič niso postali. Tudi, če bi ONI izvajali (večinoma sicer upravičene) "poboje", jih to ne bi …

  • mph
    16:20 7. April 2014.

    Točno tako. Ok, nekaj je fanatikov, še več pa jih dobiva pihanje na dušo iz prižnic, pa čeprav pametnim nič …

  • 10:01 7. April 2014.

    zakaj verjameš JJ, zakaj verjameš tej umazani desnici, desnici, ki je 20 let izvajala lopovsko privatizacijo in celo v levici …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.