Reševalcu na motorju globa in kazenske točke

Foto: Andrej Leban
Foto: Andrej Leban
Policisti so reševalcu na motorju, ki je v začetku junija na nujni vožnji trčil v avtomobil in se hudo poškodoval, napisali globo za 250 evrov in mu izrekli tri kazenske točke, ker je prevozil rdečo luč.
Oglej si celoten članek

Na reševalni postaji UKC Ljubljana so za Dnevnik potrdili, da je njihov kolega, ki še vedno okreva po poškodbah, kazen prejel, zoper njo pa se ni pritožil.

Nesreča se je zgodila, ko je omenjeni reševalec na motorju junijskega dopoldneva s prižganimi modrimi lučmi in sireno hitel na intervencijo. Pripeljal se je po Trgu OF in v križišču s Slovensko cesto skozi rdečo luč zapeljal proti Tivolski cesti. V križišču je trčil v avtomobil 30-letnika, ki je pripeljal po Tivolski cesti in v križišču zavijal levo na Dunajsko cesto. Motorist je po trku hudo poškodovan - imel je več zlomov - obležal na tleh, povzema Dnevnik.

Ker se je že takrat napovedovalo, da bo reševalec za nameček še kaznovan, je nesreča odprla razpravo o primernosti kaznovanja voznikov vozil s prednostjo na nujni vožnji.

Slovenija Huda nesreča, trčila reševalec na motorju in avto

Poslanci spremembe zakona niso podprli

Zakon o pravilih cestnega prometa voznikom na nujni vožnji dovoljuje neupoštevanje prometnih pravil, ob pogoju, da s svojo vožnjo ne ogrožajo drugih. Zato niso razbremenjeni odgovornosti v primeru nesreč.

Po junijski nesreči sta sekcija reševalcev v zdravstvu in zbornica zdravstvene in babiške nege vložili pobudo za spremembo 101. člena zakona o pravilih cestnega prometa, ki bi izrecno določila, da voznikov na nujni vožnji ne bi več kaznovali za prometni prekršek v primeru prometne nesreče. Bi pa še vedno ostali kazensko in odškodninsko odgovorni, če bi se izkazalo, da so s svojo vožnjo storili kaznivo dejanje.

Na podlagi njihove pobude je NSi v parlamentarni postopek vložila mini novelo zakona o pravilih cestnega prometa, ki pa ni dobila zadostne podpore. Zanjo je glasovalo 30, proti njej pa 49 poslancev. Kljub temu v NSi še naprej pozivajo k ustreznejšim zakonskim rešitvam.

Policija: Ne gre za avtomatizem

Na policiji, ki je tako v vlogi izvajalca nujnih voženj kot tudi preiskovalca prometnih nesreč, sicer zatrjujejo, da pri kaznovanju voznikov na nujni vožnji, ki se zapletejo v nesrečo, ne gre za avtomatizem:."V primeru, da je bil voznik vozila s prednostjo ali vozila s spremstvom dovolj pazljiv in se ugotovi, da bi ga drugi voznik moral opaziti, se globa seveda ne izreče," so navedli na Generalni policijski upravi.

Ministrstvo za infrastrukturo je v začetku poletja pripravilo obsežnejšo novelo zakona o pravilih cestnega prometa, ki je trenutno v medresorskem usklajevanju. Novela se področja nujnih voženj za zdaj ne dotika, je pa državna sekretarka ministrstva Nina Mauhler v državnem zboru povedala, da se v primeru konstruktivnih predlogov to lahko še zgodi. Po poročanju Dnevnika so jim v četrtek sporočili, da bodo preučili predvsem možnost višjih kazni za voznike, ki se voznikom na nujni vožnji ne umaknejo. Trenutno je predpisana globa 160 evrov.

Slovenija Reševalcu kazen 250 evrov

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 17:09 5. Oktober 2019.

    Pa saj tole je narobe svet,pomagaš,rešuješ in na koncu te dajo jebat.

  • 12:36 4. Oktober 2019.

    Ironija je, da ko gre za spremstvo politikov ta vozila vedno lahko prevozijo rdeco luc in imajo prednost. Vozila, ki …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.