Se nam obetajo predčasne volitve?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Janša: glasovanje o fiskalnem pravilu bo največji test doslej. Zavrnitev fiskalnega pravila v državnem zboru bi lahka imelo tudi politične posledice.
Oglej si celoten članek

Premier Janez Janša je ocenil, da je glasovanje o fiskalnem pravilu največji test doslej. Koalicijski partnerji pa opozarjajo zlasti na hude finančne posledice, ki bi jih zavrnitev predloga imela za državo.

Janševe izjave je bilo po mnenju nekaterih mogoče razumeti kot napoved, da bi zavrnitev zapisa fiskalnega pravila v ustavo utegnila pomeniti prvi korak do predčasnih volitev. Predsednik Državljanske liste Gregor Virant te napovedi ne razume "čisto dobro" in se s tem težko strinja, je dejal po današnjem kolegiju koalicijskih partneric pri premierju Janši.

Za Viranta nič usodnega

Po Virantovem mnenju je fiskalno pravilo zelo pomembno, ne pa usodno. "Prav, odgovorno in pomembno bi bilo, da bi v ustavo zapisali fiskalno pravilo, saj bi s tem dali jasen signal mednarodni javnosti, da smo resna in kredibilna država. Tudi naši ratingi bi se popravili," je v izjavi novinarjem ocenil Virant, ki še vedno računa na "odgovorno ravnanje opozicijskih poslancev, čeprav je možnosti relativno malo".

Ker so glede podpore predlogu "razcepljeni" na koalicijo in opozicijo, pa po Virantovih besedah morebitna zavrnitev fiskalnega pravila ne bo imela notranjepolitičnih posledic. Opozarja pa, da utegne imeti zavrnitev fiskalnega pravila škodljive, negativne posledice za Slovenijo kot državo, za slovenske javne finance, gospodarstvo in za obresti, ki jih Slovenija plačuje za izposojen denar.
Tistim, ki so odločeni zavrniti fiskalno pravilo, tako Virant "polaga na srce", naj še enkrat razmislijo, "odmislijo dnevno politične zadeve in pomislijo na vse posledice, ki jih ima to za državo". Po njegovem mnenju je koalicija naredila, kar je lahko, med drugim veliko "prepričevala", sedaj pa da je "nastopila urica resnice".

Erjavec: Zaupnice na fiskalnem pravilu ne bi dobili

Po besedah prvaka DeSUS-a Karla Erjavca Janševe izjave glede političnih posledic morebitnega padca fiskalnega pravila kažejo na to, kako resna zadeva je fiskalno pravilo. Če pa si bo predsednik vlade "zaželel predčasnih volitev, se bodo zgodile, ne glede na to, ali bo fiskalno pravilo sprejeto ali ne", je dodal Erjavec. Janša pa bo po njegovem mnenju pač povedal, če bo ocenil, da s padcem fiskalnega pravila vlada ne bo mogla več delovati. Če bo predsednik vlade morebiti vezal zaupnico na sprejem fiskalnega pravila, pa je po Erjavčevem mnenju verjetno ne bo prejel.

Odločanje jutri

Državni zbor bo o vnosu fiskalnega pravila v ustavo odločal na izredni seji, ki se bo začela v torek. Sprememba 148. člena ustave, ki določa, da morajo biti proračuni uravnoteženi ali v presežku, za zdaj nima zadostne podpore. Za njeno izglasovanje je potrebna dvotretjinska večina, torej vsaj 60 glasov, proti pa so PS in vse več poslancev SD. Za vnos fiskalnega pravila v ustavo naj bi po nekaterih informacijah glasovalo največ 54 poslancev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 21:47 19. Julij 2012.

    A to pomeni, da je sedaj janković kupil lukšića in viranta, bojovi

  • 11:55 17. Julij 2012.

    To so se že vse zmenili v kafičih ko je JJ rekel da se ne bo dobilval po kafičih, na …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.