Svet ima malo časa za pripravo. Resna opozorila: grozi nova pandemija.

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Medtem ko si svet šele začenja okrevati po opustošenju bolezni Covid-19, se sooča z možnostjo pandemije zaradi veliko bolj smrtonosnega patogena.
Oglej si celoten članek

Strokovnjaki opozarjajo pred realno novo grožnjo svetu, ki se imenuje ptičja gripa. "Zaskrbljujoče je, da so pred kratkim poročali, da mutirani sev H5N1 ni le okužil minkov na farmi za krzno v Španiji, ampak se najverjetneje širi med njimi. Še huje, zgornja dihala kun so izjemno primerna za delovanje kot kanal za prenos na ljudi.", je za New York Times dejal Thomas Peacock, virolog, ki preučuje ptičjo gripo.

"Svet mora ukrepati zdaj, preden ima H5N1 kakšno možnost, da postane uničujoča pandemija. Imamo veliko potrebnih orodij, vključno s cepivi. Manjka le občutek nujnosti in takojšnjega ukrepanja," opozarja virolog.

Najboljša obramba pred novim smrtonosnim patogenom je agresiven nadzor, ki najprej zahteva njihovo hitro odkrivanje. Združene države, Svetovna zdravstvena organizacija in svetovni zdravstveni uradniki že imajo mreže za nadzor gripe, vendar glede tega številni strokovnjaki za ptičjo gripo menijo, da mreže ne delujejo dovolj dobro glede na stopnjo nevarnosti. Takšen nadzor bi moral dati prednost ljudem v perutninski industriji, a segati tudi dlje, piše New York Times.

Potrebno je hitro ukrepanje

Če različni sevi gripe okužijo isto osebo hkrati, lahko sevi zamenjajo genske segmente in ustvarijo nove, bolj prenosljive. Če se delavec na farmi kun z gripo okuži tudi z virusom H5N1, je to lahko vse, kar je potrebno za pandemijo.

Da bi se temu izognili, bi moralo biti hitro testiranje široko dostopno in enostavno dostopno po vsem svetu, zlasti za perutninske delavce in ljudi, ki imajo opravka z divjimi pticami ali drugimi divjimi živalmi. Trenutne zmogljivosti testiranja bi se morale hitro širiti, obstajati bi morali načrti za povečanje količine testov in preskusnih zmogljivosti, če bi se povpraševanje povečalo. Teh načrtov svet nima. 

Znanost Nova pandemija takorekoč pred vrati?

Foto: EPA Ptičja gripa

Primerki okužb tudi pri nas 

Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin je slovenske rejce konec januarja obvestila, da so v Avstriji v bližini slovenske meje potrdili izbruh ptičje gripe v gospodarskem obratu z nesnicami. Rejce so pozvali k doslednemu izvajanju biovarnostnih ukrepov.

1. februarja so poziv podkrepili z novimi informacijami o okužbah pri nas; pristojni so takrat ptičjo gripo potrdili pri 23 labodih grbcih na območju Prekmurja. 3. februarja je bila ptičja gripa potrjena pri poginulem črnem labodu v Živalskem vrtu Ljubljana. Tudi obiskovalce živalskega vrta so pozvali, da upoštevajo navodila živalskega vrta glede bivarnostnih ukrepov zaradi preprečevanja širjenja bolezni med pticami.

Danes so medtem z ljubljanskega živalskega vrta poslali novo sporočilo, poudarjajo, da so vse ptice v živalskem vrtu zdrave. Za zdaj še ostajajo pod poostrenim nadzorom, obiskovalci pa do nadaljnjega do njihovih ograd nimajo dostopa.

Zdravstvo Resno opozorilo: blizu slovenske meje izbruh tega virusa Zdravje WHO: Nevarnosti še ni konec

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 68

  • 06:29 9. Februar 2023.

    Če bo šlo tako naprej, bodo ovčke izumrle.

  • 22:59 8. Februar 2023.

    Zahvaljujoč internetu se ljudska neumnost širi bistveno hitreje. Na srečo nas je kar nekaj, ki vemo, da je več kot …

  • zoo
    20:57 8. Februar 2023.

    Čakaj, čakajj, ptičja gripa, leta 2005/2006 so nas tudi prepričevali o tej bolezni ptic, po Evropi pomorili na milijone perjadi, …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.