Uveljavitev zakonov bi se lahko zavlekla

Foto: Žurnal24 Glasovnice za trojni referendum.
Foto: Žurnal24 Glasovnice za trojni referendum.
DVK je sprejela poročila o referendumskih izidih, uveljavitev zakonov bi se lahko zavlekla.
Oglej si celoten članek

Državna volilna komisija (DVK) je sprejela poročila o izidih referendumskega glasovanja, na katerem so zakoni o RTVS, o vladi in o dolgotrajni oskrbi dobili večinsko podporo volivcev. Ker so na poročilo še možne pritožbe, bi se uveljavitev zakonov kljub skrajšanju roka za sprejem poročil vendarle lahko zavlekla v prihodnje leto.

DVK bo sedaj poročila o izidu glasovanja poslala državnemu zboru in predlagatelju referenduma ter ga predvidoma v petek objavila v uradnem listu. Zoper poročilo lahko vsak volivec, ki je glasoval, v treh dneh po objavi poročila vloži pritožbo na vrhovno sodišče, ki o njej odloči v 30 dneh. Zoper odločitev vrhovnega sodišča pa pritožba ni dovoljena.

Poročila bodo pravnomočna, če v tridnevnem roku, torej do ponedeljka, nanje nihče ne bo vložil pritožbe, v nasprotnem primeru pa bo treba počakati do odločitve vrhovnega sodišča. Nadaljnja časovnica bo tako odvisna od tega, ali bo vrhovno sodišče o morebitnih pritožbah odločilo takoj ali šele po praznikih.

Uveljavitev zakonov lahko šele naslednje leto

Uveljavitev novel zakonov o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), zakona o vladi in zakona o dolgotrajni oskrbi se torej kljub temu, da je DVK skrajšala rok za sprejem poročil o izidu glasovanja in ni čakala na podatke o številu umrlih volivcev, lahko zavleče v prihodnje leto.

Pritožbe na poročila o izidu referenduma so sicer redke, je v izjavi medijem po koncu seje pojasnil direktor službe DVK Dušan Vučko. Kot se spominja, je bila vložena le enkrat, in sicer na referendumu o drugem tiru, ki ga je vrhovno sodišče nato zaradi neupravičenega financiranja kampanje razveljavilo, glasovanje pa se je ponovilo.

Na tokratnih referendumih pa bi se utegnile morebitne pritožbe nanašati na odločitev DVK, ki je 1. decembra skrajšala rok za ugotovitev izidov in sprejem poročila. Po dosedanji praksi se je namreč zaradi ugotavljanja kvoruma čakalo na podatke o številu tistih volivcev, ki so umrli od dneva sestave volilnih imenikov do zaključka glasovanja. A je DVK ugotovila, da je večina volivcev glasovala za in izračun zavrnitvenega kvoruma ne bi mogel bistveno vplivati na izid referenduma.

Vučko možnosti pritožbe zaradi omenjenega sklepa DVK ni želel komentirati, je pa poudaril, da ni šlo za predčasno ugotavljanje izida, saj so bili ti ugotovljeni na podlagi volje volivcev, ki so prepričljivo glasovali za uveljavitev zakonov.

Ko bodo poročila pravnomočna, mora sicer državni zbor v osmih dneh razglasiti odločitev, ki je bila sprejeta na referendumu, in jo objaviti v uradnem listu. Šele tedaj se bodo lahko uveljavili zakoni, ki so na referendumskem glasovanju 27. novembra dobili večinsko podporo volivcev.

Vsi trije zakoni dobili podporo volivcev

DVK je v postopku ugotavljanja končnega izida glasovanja na zakonodajnih referendumih ugotovila, da je imelo pravico glasovati skupaj 1.694.361 volivcev. O spremembah zakona o vladi je skupno glasovalo 708.701 volivcev oz. 41,83 odstotka vseh volilnih upravičencev. Oddanih je bilo 704.905 veljavnih glasovnic. Spremembe zakona o vladi je podprlo 399.588 volivcev oz. 56,69 odstotka, proti pa je glasovalo 305.317 volivcev oz. 43,31 odstotka.

O spremembi zakona o dolgotrajni oskrbi je skupno glasovalo 708.856 volivcev oz. 41,84 odstotka vseh volivcev. Oddanih je bilo 705.582 veljavnih glasovnic. Za uveljavitev sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi je glasovalo 439.376 volivcev oz. 62,27 odstotka, proti pa 266.206 volivcev oz. 37,73 odstotka.

O noveli zakona o RTVS pa je na referendumu glasovalo skupaj 709.020 volivcev oz. 41,85 odstotka vseh volivcev. Oddanih je bilo 706.619 veljavnih glasovnic. Novelo zakona o RTVS je podprlo 443.971 volivcev oz. 62,83 odstotka, proti pa je glasovalo 262.648 volivcev oz. 37,17 odstotka.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.