V Sloveniji trenutno kužen vsak 25. prebivalec

Foto: Epa
Foto: Epa
"Zaradi prehoda na nov režim testiranja reprodukcijskega števila R v prehodnem obdobju ne bo možno verodostojno izračunati na osnovi dnevnega števila pozitivnih testov," pojasnjujejo na Inštitutu Jožef Stefan (IJS).
Oglej si celoten članek

Na Institutu Jožef Stefan dnevno pripravljajo projekcije širjenja covida-19 v Sloveniji. Če bodo ukrepi za omejevanje novega koronavirusa s 16. oktobra delno učinkovali, ukrepi z 20. oktobra pa polno in bodo uspeli zaustaviti širjenje epidemije, bi število hospitaliziranih po njihovi današnji napovedi počasi upadalo po 4. novembru, na intenzivni negi bi počasen upad beležili po 10. novembru.

Zdravje Zdaj tudi uradno, podatki so zelo slabi

Nov režim testiranja

"Zaradi prehoda na nov režim testiranja reprodukcijskega števila R v prehodnem obdobju ne bo možno verodostojno izračunati na osnovi dnevnega števila pozitivnih testov, zato tako izračunanega R do nadaljnjega ne podajamo več, prav tako tudi ne s testi povezanih napovedi," pojasnjujejo na IJS. Grobo ocenjen R na osnovi števila hospitaliziranih je približno R=2, podvojitveni čas pa približno 7 dni.

Ob optimistični predpostavki, da bodo ukrepi z 16.10. le delno prijeli, ukrepi z 20.10. pa polno ter uspeli zaustaviti širjenje epidemije  in bo reprodukcijsko število pod 0,9, se po njihovih navedbah nakazujejo naslednje maksimalne številke ob navedenih datumih: 793 hospitaliziranih 4. 11., potem počasen upad in 211 na intenzivni negi 10. 11., potem pa počasen upad.

Bolj, ko bodo prijeli ukrepi z 16.10., nižje bodo te maksimalne številke, kar bomo lahko spremljali v naslednjih dneh.

IJS

Foto: IJS Projekcija IJS

V napovedi za bolnice so optimistično predpostavili, da ukrepi s 16.10. le delno primejo, da pa bodo ukrepi z 20.10. dovolj učinkoviti in bodo uspeli R spustiti na 0,9. Do takrat pa bo epidemija sledila trenutni dinamiki z R=2,0. Predstavljen je tudi scenarij za primer, da ukrepi z 16.10. primejo (R=0,9), in scenarij, da dosedanji sprejeti ukrepi ne bodo prijeli (po 20.10. še naprej R=2,0). "Pričakujemo, da bo vpliv ukrepov z 16.10. v naslednjih dneh naraščal in se bodo posledično maksimalne vrednosti napovedi zmanjševale. Bolnice se polnijo že preko ukrepov s 16.10., torej ti ukrepi žal niso uspeli spustiti R na 0,9. Upamo, da bodo ukrepi z 20.10. uspeli spustiti R vsaj pod 1. Namen predstavitve različnih scenarijev je, da se seznanimo z negotovostmi in karakterističnimi časi," pojasnjujejo.

Foto: IJS Projekcija IJS

Okužil se je vsak 14 Slovenec ali Slovenka 

V prvem valu se je okužil približno odstotek prebivalstva, kar pomeni približno vsak 100. prebivalec. Na vrhuncu je bil delež kužnih približno 0,35 odstotka prebivalstva, kar pomeni približno vsak 300. prebivalec, opisujejo na IJS.

V drugem valu se je do zdaj okužilo približno šest odstotkov prebivalstva, kar pomeni približno vsak 17. prebivalec. "Trenutno je delež kužnih približno štiri odstotke prebivalstva, kar pomeni približno vsak 25. prebivalec, in hitro raste," opozarjajo. Do zdaj se je v obeh valovih skupaj okužilo približno sedem odstotkov prebivalstva, kar pomeni približno vsak 14. prebivalec.

anja.scuka@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 14:12 30. Oktober 2020.

    Ministrstvo za ustrahovanje in zavajanje ljudstva ....kdo je kdo ?

  • 12:44 30. Oktober 2020.

    Laž.

  • 08:24 30. Oktober 2020.

    praufo, jajo je rekel, da NIČ ne obstaja, razen COVID-19! Kot poslušni državljani pač moramo poslušati diktaturo! Emmmmmm, le zakaj …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.