Anonimka zaposlenih: Postelje ostale prazne, starostnike prepustili usodi

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana
Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana
Očitek iz anonimke oziroma, kako je na ljubljanski infekcijski kliniki v času razmaha okužb v domovih starejših občanov ostalo 44 praznih postelj.
Oglej si celoten članek

Informacije in očitki o domnevno spornem ravnanju s starostniki v času covida se nadaljujejo. Zdaj je na uredništva medijskih hiš prispelo anonimno pismo zaposlenih iz UKC Ljubljana o tem, kako so na ljubljanski infekcijski kliniki v času stopnjevanja okužb v domovih starejših občanov (DSO) zaprli dva oddelka. "Eden od razlogov je vsekakor ta, da se je vodstvo ljubljanske Infekcijske klinike odločilo, da starostnike prepustimo njihovi usodi," so zapisali.

Po njihovem je na tej kliniki ostalo kar 44 neizkoriščenih postelj, osebje pa je ostajalo doma. "Neizkoriščeno je bilo tudi vrhunsko usposobljeno osebje, oboleli starostniki po DSO-jih pa so ob neustrezni obravnavi večinoma pomrli," še piše v očitkih iz anonimnega vira.

V pismu so se odzvali tudi pojasnila stroke, zdravnikov iz UKC, na njihove navedbe, da v bolnišnico sodijo le posamezniki z boleznijo, ki jo je načeloma možno zdraviti, preprečiti napredovanje ali smrt.

Zdravniki v pismu: "Odkloni se lahko na primer sprejem na oddelek za intenzivno zdravljenje, umetno predihavanje, oživljanje in drugo. Enake zdravstvene presoje so vsakodnevno deležni tudi bolniki, ki jih zdravimo v bolnišnicah. V nasprotnem primeru se ob koncu življenja ne bi mogli izogniti zdravljenju, ki ni v korist bolniku, ampak samo podaljšuje proces umiranja."

V anonimki odgovarjajo, da gre za čisto "sprenevedanje oz. zavajanje in laganje." Razen, če po novem starostnikov iz DSO-jev zaradi stresa ob spremembi okolja ne bomo več zdravili v bolnišnicah in jih bomo pustili umreti v miru v svojem okolju?! ...Ironija pa je, da na Infekcijski kliniki sicer maksimalno skrbimo tudi za zelo stare in neperspektivne bolnike. Pred obdobjem covida-19 se je vedno izpeljala celotna diagnostika s ciljem maksimalne pomoči pacientu. Takšni bolniki so zaradi prostorske stiske večkrat ležali tudi na hodniku, s podporno terapijo in jih nikoli nismo odslovili," pojasnjujejo ob tem.

Odgovor UKC Ljubljana

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Iz vodstva UKC Ljubljana so nam sporočili, da na takšna aninimna pisma ne odgovarjajo, na navedbe, da so bili oskrbovanci DSO v primerjavi z ostalimi prebivalci Slovenije zapostavljeni, pa da so se odzvali že v zgoraj omenjenem pismu, pod katerega so se sicer podpisali Strokovni svet Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, Strokovni svet zdravstvene nege Univerzitetnega kliničnega centra, Ljubljana Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana,Slovensko združenje za intenzivno medicino in mnogi drugi slovenski strokovnjaki. Njihov odziv smo na našem portalu prav tako objavili v celoti. 

COVID-19 V SLO Zdravniki: "Žal smo prišli do točke..."

Slovenija Oster odziv: Česa takšnega ne bi naredil noben zdravnik



 

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 10

  • 17:04 11. Junij 2020.

    Vse tole je tisto,akr vseskozi govorim;"Ranocelniki so guncal afne po praznih bolnicah in si nadel trpeče sence na ksiht,kako so …

  • 16:24 11. Junij 2020.

    Ni problem, če so postelje ostale prazne. Pač onega ki ne zboli, ga ne moreš dati ravno v bolnico. Je …

  • 15:36 11. Junij 2020.

    Anonimko lahko napiše vsak,ki ima dve minuti časa.Naj se podpišejo z imeni in priimki,potem bom verjel.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.