Čaka nas nova dajatev

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Čaka nas novo obvezno zavarovanje, tokrat za dolgotrajno oskrbo, po eni od možnih različic v višini 2,55 odstotka od zavarovalne osnove. .
Oglej si celoten članek

Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je danes predstavila možne predloge za ureditev financiranja dolgotrajne oskrbe, o katerih se še usklajujejo s finančnim ministrstvom. Gre za predlog nove dajatve v sklopu osnutka zakona o dolgotrajni oskrbi. 

Ministrica je poudarila, da bodo na ministrvu definirali osnovno košarico pravic. Uporabnik pa bo lahko izbiral med neformalno oskrbo, pri čemer se bo lahko odločil za denarni prejemek ali za osebnega pomočnika, oziroma formalno oskrbo na domu ali v instituciji.

Na mizi dve različici

Ministrica je predstavila dve različici zbiranja obveznih prispevkov. Prva predvideva doplačilo za dolgotrajno oskrbo po dohodkovnih razredih. Glede na predstavljene podatke bi se višina doplačila gibala od štirih evrov pa do 25 evrov mesečno.

Po drugi različici bi bilo doplačilo za dolgotrajno oskrbo določeno po štirih kategorijah zavarovancev. Osebe v delovnem razmerju, ki imajo dohodek nižji od minimalne plače, brezposelni in prejemniki denarne socialne pomoči bi mesečno prispevali po štiri evre, upokojenci in vsi ostali pa po šest. Ministrica je še pojasnila, da bi bil tako imenovani tretji steber, steber dolgotrajne oskrbe, posebna blagajna znotraj ZZZS

Novo zavarovanje, ki bi ga morali plačevati vsi

Razvite zahodno- in severnoevropske države so se te težave lotile že pred leti. Nasploh tovrstno zavarovanje po mnenju strokovnjakov nujno potrebujemo, saj trenutno nimamo nič: "Lahko samo povem, da nam sistem ne dela, da nam poka po šivih", nam je v odzivu na ministričin predlog odgovorila dolgoletna direktorica Doma starejših občanov Črnomelj in dobra poznavalka razmer Valerija Lekič Poljšak, ki dodaja, da se s takšnimi ali drugačnimi osnutki na ministrstvih ukvarjajo že več kot deset let. 

"Denarja je za storitve zmanjkalo že zdavnaj; zdravstvo ga nima, ljudje ga nimajo, saj so pokojnine zelo visoke in že od leta 2008 ne sledijo cenam socialno - zdravstvenih storitev.  Ko govorimo o dolgotrajni oskrbi,  govorimo o integrirani oskrbi, to pomeni dodatek na stara leta, ki pomeni določeno socialno ali zdravstveno storitev. Seveda bo še vedno treba plačavati bivanje v domu," opozarja direktorica DSO Črnomelj.

"To kar vemo, ne pomeni nič dobrega"

"Naša ocena je, da zakon o dolgotrajni oskrbi v tem mandatu ne bo sprejet. Glede na to, da poznamo situacijo saj skrbimo za toliko tisoč in tisoč uporabnikov, tudi tistih, ki potrebujejo pomoč na domu, še danes, kot največji izvajalec, nimamo ne predloga, ne osnutka, pa tudi jasnih kazalnikov in elementov ne,"  je dodala Lekič Poljšakova, ki je hkrati tudi podpredsednica Skupnosti socialnih zavodov Slovenije: "Leta 2012 ko smo testirali, smo naredili eno, en poskus implementacije. Danes govorimo o nekem nemškem modelu, ki ga stroka sploh še ni videla. Ne morem povedati, kaj bo to zajemalo, to kar pa vemo, ne pomeni nič dobrega za uporabnika," je dodala.  

vprašanje časa Obeta se nam obvezno zavarovanje za varno starost
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 9

  • 15:27 4. Oktober 2017.

    Obvestilo o nizkih obrestnih kreditih in ponudbi za financiranje. Ali so vas zavrnile številne banke? Ali potrebujete financiranje za konsolidacijo …

  • 11:59 4. Oktober 2017.

    To kuzlo milojko bi trebalo malo prizemljit.Pa v penzijo poslat,naj cisti doma plevel.Mesto pa naj preda nekomu z mozgani in …

  • 07:29 4. Oktober 2017.

    ne damo vam niti centa več barabe pokvarjene!!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.