Pogled v prve bojne linije: Največ jih je starih od 50 - 60 let

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana
"Mlajši bolnik, pri katerem je bilo stanje kritično in je bil brez pridruženih bolezni, je še vedno na intenzivni enoti, vendar je njegovo stanje stabilno," je pojasnila infektologinja na Infekcijski kliniki v Ljubljani.
Oglej si celoten članek

V sredo so umrli trije bolniki, skupno doslej 43 ljudi, je  sporočil vladni govorec Jelko Kacin. Potrdili so 33 novih okužb, skupno je okuženih 1124 ljudi. Hospitaliziranih je 108 bolnikov, na intenzivni negi jih je 34.

Svet Zakaj najbolj ogroženi pacienti ležijo na trebuhu?

Iz UKC so nam poslali pretresljive posnetke z njihovega oddelka za intenzivno nego, kjer sestre, zdravniki in seveda pacienti bijejo težko bitko za življenje. Moški, ki leži na trebuhu, zaskrbljeno medicinsko osebje - tim profesionalcev, sicer vajenih težkih bolnikov, pa vendarle...

 

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana

Kot so povedali na današnji novinarski konferenci, zaradi specifike dela njihovi turnusi trajajo po 12 ur.  Potem pa utrujeni domov, k svojim družinam, v glavnem na svoje domove in ne v sobe, ki so pripravljene za njih v bližini klinike. "Zaupamo opremi, ki nas ščiti pred virusom in skrbno ravnamo z njo," je povedala infektologinja Mateja Logar.  V UKC Ljubljana se je sicer do sedaj okužilo 33 njihovih delavcev, samo eden je virus dobil od bolnika, je dodala. 

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana

Največ bolnikov s covid-19 se zdravi v osrednji slovenski bolnišnici, trenutno jih imajo 46, od tega 13 v enoti intenzivne nege, kjer so ti najtežje bolni priključeni na ventilatorje. Vendar so nekateri že v postopku odklapljanja z umetnega predihavanja pljuč, čeprav še niso v fazi, da bi jih lahko varno odklopili z ventilatorjev.

"Stanje priliva novih bolnikov je stabilno in ni v eksponentni rasti," je pojasnila infektologinja Dr. Mateja Logar. V zadnjih dneh se je porast bolnikov s covidom-19 ustavil, se pa številka zaenkrat še ne zmanjšuje, je dodal generalni direktor Janez Poklukar.

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana

"Med bolniki je več moških kot žensk, v večini so stari med 50 in 60 let. Ker so prišli tudi iz domov za upokojence, je povprečna starost naših bolnikov s covid-19 nekolika višja, 68 let," je še povedala zdravnica.

Vsi umrli s covid-19 so bilo po njenih besedah starejši od 60 let s pridruženimi ostalimi boleznimi. "Mlajši bolnik, pri katerem je bilo stanje kritično in je bil brez pridruženih bolezni, je še vedno na intenzivni enoti, vendar je njegovo stanje stabilno," je pojasnila infektologinja.

Sicer so imeli na intenzivni enoti skupno hospitaliziranih 28 bolnikov s covid-19, štirije od njih se že zdravijo na splošnem oddelku, eden je že v domači oskrbi. 

Foto: Matej Povše za UKC LJ Covid-19, UKC Ljubljana

V UKC Ljubljana so do sedaj dokazali prisotnost virusa pri 33 zaposlenih, od tega so zabeležili samo en primer okužbe od bolnika. 

dezurni@zurnal24.si

 

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.