Premik ure na poletni čas: Več srčnih napadov in prometnih nesreč

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Že majhna motnja običajnih vzorcev spanja lahko pri človeku povzroči pomembne posledice, opozarjajo znanstveniki.
Oglej si celoten članek

Čez dobrih deset dni bomo spet premikali uro, v nedeljo 26. marca, z druge na tretjo uro, na poletni čas.

Gre za ustaljeno prakso, ki jo poznamo v večini evropskih držav, pa tudi v Severni Ameriki, kjer so se lotili številnih raziskav o vplivih tovrstnega početja. Zagovorniki premikanja kot svoj glavni argument navajajo prihranek pri energiji. Nasprotniki, ki jih je vedno več pa opozarjajo, da premikanje negativno vpliva na biološko uro ljudi, njihovo razpoloženje in nenazadnje zdravje.

Več škode kot koristi?

Kot navaja Reuters, so zadnje znanstvene študije pokazale, da premik ure naprej posledično prinaša večje števila srčnih napadov in kapi, več je prometnih nesreč, delovna učinkovitost v zadnjih dneh meseca marca se zmanjša.

Foto: Profimedia Premik ure V nedavno objavljenem članku v eni od ameriških psiholoških znanstvenih revij navajajo, da dan po prehodu na poletni čas, ameriški zvezni sodniki določajo v povprečju za pet odstotkov daljše zaporne kazni. 

Več srčnih napadov

Že majhna motnja običajnih vzorcev spanja lahko pri človeku povzroči pomembne posledice, opozarjajo znanstveniki: "Naša študija kaže, da imajo lahko nenadne, tudi majhne spremembe v spanja zelo škodljiv učinek," je dejal Amneet Sandhu z Univerze v Koloradu. Njegova raziskava po bolnišnicah je pokazala na 25-odstotni skok števila srčnih napadov na prvi dan po začetku prehoda na poletni čas, to je na ponedeljek.

Letos do 29. oktobra 

Poletni čas, ki je letos potekal do 29. oktobra, so sprejeli med drugo svetovno vojno, zaradi varčevanje z elektriko. Daljši dan namreč pomeni manj denarja za umetno razsvetljavo.  

Vsako leto marca in oktobra se na družabnih omrežjih pojavijo številne razprave o smiselnosti premikanja ure. Posebej aktivni so v ZDA, zadnja leta pa tudi Evropi, kjer je premikanje ure med najbolj aktualnimi temami in pobudami državljanov na spletni strani Evropskega parlamenta.

Aktualna tema Evropejcev

"Državljani se redno obračajo na parlament v zvezi s prestavljanjem ure s poletnega na zimski čas in obratno. Nekateri poletno ureditev podpirajo, drugi parlament pozivajo, naj pomaga ukiniti to prakso," piše na spletni strani Evropskega parlamenta, med pobudami evropskih državljanov, kjer je prav premik ure med tremi aktualnimi temami, ki so v lanskem letu najbolj pritegnile pozornost.

V Evropskem parlamentu so ob tem pojasnili, da so države EU  leta 2007 izdelale poročilo o vplivu določb o poletnem času na delovanje določenih sektorjev. Po preučitvi poročil držav članic je Evropska komisija sprejela zaključek, da je sedanja ureditev poletnega časa še vedno primerna. Nobena članica namreč ni izrazila želje po ukinitvi ali spremembi poletnega časa.


dezurni@zurnal24.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 22:14 17. Marec 2017.

    Jst sm vsakič po premikanju ure še 4 mesece totalno zmedena. Pa nisem edina. Aja spet "korist družbe" PRED koristjo …

  • 09:30 16. Marec 2017.

    Znova neke "znanstvene " študije! Me prav zanima, kaj bi naqšli nasprotniki podaljšanja delovnega časa usklajenega s sončno uro? Premikanje …

  • 00:04 16. Marec 2017.

    To je ta gnila in smrdljiva EU. Vsi vemo, da je ukrep bebav, nesmiseln, a ga še vedno imamo. <br …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.