327 ogledov

Dramatičen konec tekme med Arsenalom in Unitedom

Eddie Nketiah Profimedia
Arsenal je z zadetkom v 90. minuti poskrbel za zmago s 3:2 (1:1) proti Manchester Unitedu.

Dvoboj Arsenala in Manchester Uniteda je tokrat spomnil na obračune izpred dveh desetletjih, ko sta oba kluba krojila sam vrh angleškega nogometa. Vložek je bil tokrat velik za obe moštvi, saj bi se topničarji z zmago utrdili na prvem mestu, s tremi točkami pa bi se boju za naslov približali tudi rdeči vragi.

Arsenal je dvoboj pred domačimi gledalci dobro odprl in v uvodnih minutah ogrožal gol tekmeca, a do pravih strelov ni prihajal. Je pa zato na drugi strani prvi poizkus gostov končal za hrbtom sicer odličnega Aarona Ramsdala. Marcus Rashford, ki je od svetovnega prvenstva dalje v izjemni formi, se je v 17. minuti odločil za strel izven šestnajsterca in poskrbel za hladen tuš na stadionu Emirates. United je sicer tudi edini klub, ki je v tej sezoni premagal Arsenal.

Vendar so se gostitelji hitro pobrali in čez slabih sedem minut že izenačili. Z leve je pred gol žogo poslal Granit Xhaka, najboljši strelec v zgodovini mlade angleške reprezentance, za člansko še ni nastopil, pa je pobegnil čuvajem in z bližine zadel z glavo.

Topničarji so še naprej precej več poizkušali, a se rezultat do glavnega odmora ni spremenil.

Je pa David de Gea klonil v 53. minuti, ko ga je z močnim udarcem od daleč presenetil Bukayo Saka. Mladenič je sprejel žogo na desni strani, se z njo premaknil proti sredini, nato pa se je odločil za strel v dolgi kot, španski čuvaj mreže pa je nekoliko prepozno reagiral in okroglo usnje je končalo v mreži.

David De Gea | Avtor: Profimedia Profimedia

A tudi vodstvo Arsenala ni dolgo zdržalo, tokrat je po šestih minutah izenačil United. Po kotu je Ramsdale nekoliko nespretno odbijal žogo, ta je padla na glavo argentinskemu branilcu Lisandru Martinezu, ki jo je v loku poslal čez golovo črto za 2:2.

Arsenal je v zaključku tekme goste povsem stisnil v obrambo, med drugim je Saka, ki je postal tretji Arsenalov nogometaš po Thierryju Henryju in Fredriku Ljungbergu, ki je na treh zaporednih tekmah zatresel mrežo rdečih vragov, s podobnim strelom kot v 53. minuti zadel vratnico.

Domači so premoč okronali v zaključku rednega dela tekme. Nova okrepitev Arsenala Leandro Trossard, je popeljal žogo blizu kazenskega prostora tekmecev, jo podal na levo, kjer jo je Ukrajinec Oleksandr Zinčenko podal v šestnajsterec proti kapetanu Martinu Ødegaardu. Norvežan ni uspel priti do pravega strela, vendar se je okroglo usnje odbilo pred vrata, kjer ga je v gol potisnil Nketiah. VAR je kar nekaj časa presojal situacijo, vendar je bil na koncu zadetek priznan.

V sodnikovem dodatku so topničarji povsem mirno ohranili pridobljeno prednost.

Arsenal je tako ob tekmi manj zadržal pet točk prednosti pred najbližjim zasledovalcem Cityjem, United pa se je bržkone poslovil od realnih upanj, da bi lahko osvojil naslov prvaka, saj zdaj za Londončani s tekmo več na četrtem mestu zaostaja že 11 točk.

Haaland še naprej v polno

Še pred derbijem je svojo nalogo zanesljivo opravil Manchester City. Varovanci Pepa Guardiole so s 3:0 doma premagali Wolverhampton, vse tri gole je dosegel norveški zvezdnik Erling Haaland, ki je po 19 odigranih prvenstvenih tekmah že pri 25 golih.

Prvega je tokrat dosegel z glavo (40. minuta), drugega z bele pike (50.), tretjega pa po napaki vratarja gostov Joseja Saja in nesebični podaji Riyada Mahreza (54.). To je bil za Norvežana, ki je v 61. minuti ob ovacijah občinstva zapustil igrišče, že četrti "hat-trick" v ligi in ima realno možnost, da ujame rekord Alan Shearerja, ki je v sezoni 1996/97 petkrat dosegel tri gole na eni tekmi.

Lani sta bila na koncu prvenstva s po 23 goli sicer najboljša strelca Mohamed Salah in Heung-min Son.

Na drugi popoldanski tekmi sta se Leeds in Brandford razšla brez golov.

1. Arsenal             19  16  2   1   45:16  50
 2. Manchester City     20  14  3   3   53:20  45
 3. Newcastle           20  10  9   1   33:11  39
 4. Manchester United   20  12  3   5   32:25  39
 5. Tottenham           20  10  3   7   39:31  33
 6. Brighton            19   9  4   6   37:27  31
 7. Fulham              20   9  4   7   32:29  31
 8. Brentford           20   7  9   4   32:28  30