To mora imeti vsak novi avtomobil

Foto: MatijaJanežič
Foto: Matija_Janežič
Že nekaj let opažamo, da so se avtomobil precej podražili. Kmalu bodo že dražji. Evropska unija namreč zahteva nove obvezne asistenčne sisteme, ki ne bodo poceni.
Oglej si celoten članek

Avtomobili so se v zadnjih letih izjemno podražili, kar ni nobena skrivnost. Še pred petimi leti smo jih lahko našteli kar nekaj, ki so bil na voljo za manj kot 10.000 evrov, danes pa smo lahko veseli, če je kateri cenejši od 15.000 evrov.

Za visoke cene je več razlogov, ne le inflacija, ki smo ji trenutno priča v Evropski uniji. Eden je gotovo ta, da z visokimi cenami avtomobilov s termičnimi motorji proizvajalci financirajo drag razvoj električnih vozil. Drugi vzrok je bila kriza s polprevodniškimi čipi, med katero so zaradi pomanjkanja avtomobili postali dražji, padle pa so tudi psihološke meje, ki so nekoč proizvajalcem preprečevale izdatno višanje cen. Na višje cene vlivajo tudi zahteve v zvezi z izpusti ogljikovega dioksida in drugih škodljivih plinov, ki so vse strožje, prav tako pa tudi varnostne zahteve.

Foto: Saša Despot Inteligentni asistent za hitrost, asistenčni sistem, vožnja, omejitev hitrosti

Te bodo kmalu še strožje. Z letošnjim letom bodo morali biti novi avtomobili opremljeni še z dodatnimi obveznimi asistenčnimi sistemi. Spremembe bodo bolj kot na cene velikih in dragih avtomobilov vplivale na cene majhnih avtomobilov, kjer bodo skoki cen zaradi dragih sistemov veliko občutnejši.

Prva velika sprememba, ki bo veljala od julija 2026, je izboljšanje površine, ki bo ublažila trk peščeve ali kolesarjeve glave s pokrovom motorja. To pomeni, da bo potrebna večja oddaljenost med pločevino in trdnimi komponentami pod njo. To morda ne bo tako zelo vplivalo na samo ceno avtomobila, gotovo pa bo potrebna povečava frontalne površine avtomobila, kar bo slabo vplivalo na njegovo aerodinamiko in porabo goriva.

Draga pa bo druga zahteva. Obvezni sistemi za zaviranje v sili se bodo morali namreč odzvati na pešce in kolesarje. Nekateri avtomobili so s to tehnologijo že opremljeni, z letošnjim poletjem pa bo obvezna za vse, tudi najmanjše avtomobile. Celo za avtomobile s hidravličnimi servo volani bo obvezna vgradnja sistema za zadrževanje vozila na voznem pasu.

To še ni konec dragih novosti. V obvezno opremo, ne le novo odobrenih, ampak vseh novih avtomobilov, bo moral biti vključen inteligentni opozorilnik na omejitev hitrosti. Tudi zaradi obvezne vgradnje tega nadležnega pripomočka, ki se doslej skoraj nikoli ni izkazal za zanesljivega, bodo novi avtomobili dražji. Vozniki bodo morali kupiti sistem, ki ga bodo večinoma izključevali. Obvezen pa bo tudi sistem, ki je še bolj nezanesljiv, sistem za prepoznavanje voznikove utrujenosti in nepozornosti.

dezurni@styria-media.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 09:23 19. Januar 2026.

    Dajmo še senzorje za neumnost notri. Pa obvezno barvo predpisat, da ne bo kdo užaljen, pa senzor, kdaj te tišči …

  • Rim
    08:14 19. Januar 2026.

    Kako pa potem drugod po svetu zmorejo vse to po nižji prodajni ceni? Ne me basat, v EU plačujemo zblojeno …

  • 07:59 19. Januar 2026.

    EU je pogrebnik avtomobilske industrije s temi nesmiselnimi sistemi. Več kot je elektronike in sistemov, manj ima voznik vpliva.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.