Dobavitelji odpovedujejo pogodbe o oskrbi z elektriko! Tako lahko ukrepate

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Nekateri dobavitelji po doslej znanih informacijah odpovedujejo pogodbe svojim odjemalcem zaradi realiziranih tveganj povezanih z neustreznim nakupom električne energije, ki onemogoča zadevnim dobaviteljem izpolnjevanje sklenjenih pogodb o dobavah, sporočajo iz Agencije za energijo.
Oglej si celoten članek

„Agencija za energijo je na podlagi informacij s strani nekaterih tržnih udeležencev in odjemalcev ter SODO seznanjena s problematiko odpovedovanja pogodb oziroma potencialnega prenehanja izvajanja dejavnosti določenih dobaviteljev, kar je zelo gotovo posledica zaostrenih razmer na veleprodajnih trgih z električno energijo (in tudi zemeljskim plinom) v EU in posledično tudi v Sloveniji.“

Po njihovem mnenju so gonilniki visokih cen električne energije rekordno visoke cene zemeljskega plina, hitra rast cen emisijskih kuponov, upad proizvodnje iz obnovljivih virov ter hkrati povečane potrebe po rabi električne energije na ravni EU ter posredno ali neposredno tudi v Sloveniji.

Pod streho Pripravite se na velikanske podražitve elektrike in goriva

Odjemalce obveščajo, da v primerih odpovedovanja pogodb o dobavi s strani dobavitelja možno učinkovito preprečiti morebitne odklope odjemalcev, saj do odpovedi pogodbe ni prišlo po njihovi krivdi. 

Odjemalci lahko poiščejo novega dobavitelja

Postopek menjave dobavitelja je enostaven in brezplačen. „Na maloprodajnem trgu z električno energijo je trenutno dovolj konkurenčne ponudbe in stabilnih dobaviteljev električne energije, zato si lahko odjemalci s pravočasno menjavo dobavitelja zagotovijo ustrezno raven kakovosti storitev dobave elektrike po konkurenčni ceni.“

Vse odjemalce, ki bi se lahko ali so se že znašli v težavah in morajo zamenjati dobavitelja, opozarjajo, naj bodo „pozorni na nadaljnji razvoj cen in spreminjajočo se ponudbo na maloprodajnem trgu z električno energijo. Za zmanjšanje nadaljnjih tveganj prilagajanja cen s strani dobaviteljev se lahko odjemalci odločijo za produkte dobave električne energije z ustreznim jamstvom cene, ki pa naj bodo obenem konkurenčni in naj ne vsebujejo nesorazmernih pogojev časovnih vezav oziroma penalov.“ 

Primerjavo ponudb vseh dobaviteljev v Sloveniji lahko najdete v primerjalniku stroškov oskrbe na spletni strani agencije. Ta na podlagi analize maloprodajnega trga ugotavlja, da je tovrstna ponudba na maloprodajnem trgu zagotovljena. Pomembno pa je, da odjemalci reagirajo na novo nastale razmere pravočasno.

Zemeljski plin Toliko lahko zmanjšate račun, če zamenjate dobavitelja

Odjemalci so zaščiteni

„Na slovenskem trgu z električno energijo so sicer vzpostavljeni ustrezni ukrepi za zaščito odjemalcev. V primeru insolventnosti ali nelikvidnosti dobavitelja se samodejno vzpostavi zasilna oskrba s strani sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (SODO).“

Zasilno oskrbo pa mora SODO zagotoviti vsakemu gospodinjskemu odjemalcu ali malemu poslovnemu odjemalcu tudi, če to zahteva. 

Nekateri dobavitelji po doslej znanih informacijah odpovedujejo pogodbe svojim odjemalcem zaradi realiziranih tveganj povezanih z neustreznim nakupom električne energije, ki onemogoča zadevnim dobaviteljem izpolnjevanje sklenjenih pogodb o dobavah. Razlog torej ni v insolventnosti oziroma nelikvidnosti tega dobavitelja, ampak gre za njegovo poslovno odločitev, še ugotavljajo na agenciji. 

„V takem primeru SODO zasilne oskrbe odjemalcem ne more zagotoviti samodejno, temveč samo na njihovo zahtevo. Cena električne energije je v primeru zasilne oskrbe višja kot pri konkurenčnih dobaviteljih, zato se po naših izkušnjah odjemalci za zasilno oskrbo sami od sebe ne odločajo, saj lahko izvedejo postopek menjave dobavitelja.“

Dobavitelji, ki odpovedujejo pogodbe, agencije o vzrokih svojih težav oziroma poslovnih odločitev niso neposredno obvestili, zato lahko o razlogih le sklepajo. Agencija pa od teh dobaviteljev pričakuje „korekten odnos do svojih odjemalcev, ustrezno raven preglednosti in dovolj agilno in ciljano komunikacijo, da bodo odjemalci lahko pravočasno izvedli menjavo dobavitelja in se s tem izognili začasno povišanim stroškom oskrbe zaradi zasilne oskrbe oziroma odklopu kot posledici skrajnega ukrepa v primeru popolne pasivnosti odjemalca. Agencija pričakuje tudi ustrezno obveščanje odjemalcev s strani SODO, ki zagotavlja zasilno oskrbo.“

Novi zakon Veliko pomembnih sprememb pri oskrbi z elektriko podražitve Ekstremne razmere na trgu: Rekordne cene elektrike in zemeljskega plina
 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 3

  • 13:54 9. Oktober 2021.

    dokazat kartelni dogovor. zvišujejo se cene naftnih proizvodov in elektrike, pa saj to so eni in isti.. primer petrol nafta, …

  • 09:59 9. Oktober 2021.

    Novinar K.N., kašen članek pa je to??? Ne podate bistvene informacije - KATERI DOBAVITELJI so to!!! Brez tega je članek …

  • 07:39 9. Oktober 2021.

    Laž. To je reklama za dobavitelje ,ki so v preteklosti izgubili naročnike zaradi visokih cen in nekonkurenčnih pogodb . Zakaj …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.