Cene še kar divjajo: To se je aprila najbolj podražilo

Foto: Profimedia Nakupovalni voziček Foto: Profimedia nakupovalni voziček trgovina
Letna stopnja inflacije v Sloveniji je aprila znašala 9,4 odstotka, potem ko je bila marca pri 10,5 odstotka. Nanjo so najbolj vplivale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač, je danes objavil državni statistični urad. Cene so bile višje tudi na mesečni ravni, in sicer za 1,5 odstotka, najbolj pa so se podražile cene počitniških paketov.
Oglej si celoten članek

Za 15,8 odstotka višje cene hrane in brezalkoholnih pijač so k letni inflaciji prispevale 2,7 odstotne točke. Podražitve električne energije za 33,5 odstotka so imela za 0,9 odstotne točke vpliva.

Po 0,8 odstotne točke so dodale višje cene storitev in izdelkov v skupinah stanovanjska in gospodinjska oprema ter tekoče vzdrževanje stanovanj (za 10,2 odstotka) ter rekreacija in kultura (za 7,5 odstotka).

Za 9,6 odstotka dražje storitve restavracij in hotelov so na inflacijo na letni ravni vplivale z 0,7 odstotne točke. Po 0,6 odstotne točke so prispevale še višje cene storitev in izdelkov v zdravstvu (za 10,1 odstotka) ter oblačil in obutve (za 8,3 odstotka).

Po drugi strani so cenejši naftni derivati letno inflacijo ublažili za 0,4 odstotne točke. Tekoča goriva so se pocenila za 17,5 odstotka, goriva in maziva za osebna vozila pa za 4,9 odstotka.

Cene blaga so se v enem letu v povprečju dvignile za 10,1 odstotka, cene storitev pa za 7,9 odstotka. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 12 odstotkov, poltrajno blago za 7,6 odstotka in trajno blago za 5,5 odstotka, je izračunal statistični urad, ki je spomnil, da je bila letna inflacija aprila lani pri 6,9 odstotka.

K mesečni inflaciji so največ, 0,7 odstotne točke, prispevale podražitve počitniških paketov za 23,4 odstotka. Za 6,5 odstotka višje cene oblačil in obutve so dodale 0,4 odstotne točke.

Foto: Profimedia nakupovalni voziček trgovina

Dražje kot prejšnji mesec, za 48 odstotkov, so bile tudi letalske vozovnice, mesečno inflacijo so zvišale za 0,1 odstotne točke. Prav toliko so prispevale za 17,5 odstotka višje cene najema garaž, parkirišč in osebnih vozil.

Po 0,1 odstotne točke so dodale še podražitve zobozdravstvenih storitev (za 7,5 odstotka), stanovanjskih najemnin (za 5,6 odstotka), oskrbe z vodo (za 5 odstotkov), nastanitvenih storitev (za 4,2 odstotka) ter raznovrstnega blaga in storitev (za 0,7 odstotka).

Po 0,1 odstotne točke so mesečno inflacijo omilile nižje cene farmacevtskih proizvodov (za 4,8 odstotka), novih avtomobilov (za 1,5 odstotka) in naftnih derivatov - pri zadnjih so se tekoča goriva pocenila za 4 odstotke, goriva in maziva za osebna vozila pa za 0,3 odstotka.

Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila aprila 9,2-odstotna. Mesečna rast cen je bila enoodstotna.

Cene blaga so bile na letni ravni v povprečju višje za 9,8 odstotka, cene storitev pa za 8 odstotkov. Blago dnevne porabe je bilo dražje za 11,9 odstotka, poltrajno blago za 7,5 odstotka in trajno blago za 3,9 odstotka.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 16

  • 14:19 28. April 2023.

    Ja saj hodimo po nakupih in GLEDAMO cene, nehejte s temi bednimi članki. Aja ko je vladal Janša je pa …

  • 12:59 28. April 2023.

    Avtorji prispevka lažejo. Mr. Taubi pojasnjuje, da se je cena živil znižala in se še znižuje!

  • 12:07 28. April 2023.

    Le kaj lažete in zavajate?! Poslušajte Goloba, kako se je košarica osnovnih živil pocenila za 25%. Zato, ker temu verjamemo …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.