Fafangel se je razpisal o tem, česa ga je v Sloveniji strah

Foto: Vlada RS Mario Fafangel, epidemiolog
Foto: Vlada RS Mario Fafangel, epidemiolog
Predstojnik za nalezljive bolezni pri NIJZ opozarja pred lažnim upanjem.
Oglej si celoten članek

Večkrat slišimo, da bodo, ko bo okužb z novim virusom manj, epidemiologi spet sledili kontaktom in na ta način zamejevali širjenje virusa. 

Intervju Dr. Mario Fafangel: "Okoli 40 odstotkov okužb je asimptomatskih"

Inštitut Jožef Štefan, ki dnevno objavlja Prognozo širjenja covid-19 v Sloveniji, piše, da bodo epidemiologi učinkovito spremljali stike, ko bo povprečno število pozitivnih oseb padlo pod 300 na dan. "S tem nam bodo lahko pomagali še dodatno in hitreje zmanjšati število okuženih oseb v populaciji," pišejo pri IJS. 

Zaupanje, podpora in skupni cilj

A predstojnik centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Mario Fafangel opozarja pred prevelikimi upi, ki jih nekateri polagajo v sledenje stikov s strani uradnih institucij. Poudarja, da je najbolj pomembno zaupanje, podpora okuženi osebi in skupini cilj supresije virusa. 

"Ne razumem, kaj nekateri, ki govorijo o iskanju stikov, želijo povedati, ko govorijo o 'ponovnem iskanju stikov'. Strah me je, da zadevo komentirajo osebe, ki tega niso nikoli v nobenem kontekstu izvajale v svojem življenju. Ustvarjajo nerealna pričakovanja ljudi o 'tracingu'.

Sledenje mora temeljiti na zaupanju ljudi, razumevanju, da sta izolacija in karantena pomembna, jasnem skupnem cilju supresije virusa za boljše življenje nas vseh in podpori države, da lahko osebe brez pritiskov ostanejo doma."

Mario Fafangel, NIJZ

Na Twitterju pojasnjuje, kako sledenje stikom v Sloveniji poteka v tem trenutku, ko je virusa toliko, da NIJZ ne more obveščati vseh kontaktov. Trenutno epidemiološka služba pokliče vsakega bolnega, mu poda informacijo o izolaciji zanj ter karanteni za rizične stike. Bolna oseba sama obvesti visoko rizične stike in jim da navodilo, da naj bodo deset dni doma. 

Slovenija Fafangel: To je ključna napaka, ki jo delamo

Covid-19 Mario Fafangel zapustil vladno strokovno skupino

Ko bo okuženih v Sloveniji manj, bo epidemiološka služba navedene kontakte sama obveščala in ne tega treba početi bolni osebi. Fafangel opozarja, da je ob velikem zaupanju, podpori ter skupnih ciljih rezultat v obeh primerih enak. Ne glede na to, ali rizične kontakte obvesti bolna oseba ali NIJZ. "Namen je dosežen," poudarja Fafangel. Oseba, ki je v izolaciji ali karanteni mora dobiti papir, da je nobeden ne sili v službo ter mora imeti povrnjen izpad dohodka. 

Covid-19 Po dolgem času pred kamere stopil Mario Fafangel

Če zaupanja in podpore bolnim in osebam v karanteni ni, zdrava oseba, ki je bila v kontaktu z bolno, ne vidi smisla v karanteni. Kontakt v takem primeru, ne glede na to, ali NIJZ izvaja sledenje ali ne, stike zanika. 

Pri tem bi nam po mnenju Fafangla lahko pomagala tudi aplikacija #Ostanizdrav, ki ima potencial obveščanja stikov, ki jih tradicionalno sledenje ne zmore. "Žal je s strani populacije slabo sprejeta. Izgubljena priložnost," je na Facebooku zapisal Fafangel. "Še vedno upam, da bo koncept ponovno zaživel in pridobil zaupanje ljudi."

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 17

  • 06:20 22. Februar 2021.

    Fafangela je v Sloveniji najbolj strah resnice https://www.facebook.com/stoyan.svet/videos/10159176043318624

  • 23:10 21. Februar 2021.

    Fafangeli je lažna opozicija, če bi bil pravi, bi povedal sledeče: da gre za veliko prevaro, da so PCR testi …

  • 20:22 21. Februar 2021.

    Eno leto izgubljeno za pravo iskreno preventivo nasproti narodu. Kaj nasproti, z roko v roki bi tole že zdavnej pomalicali. …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.