Izola tudi za samoplačništvo

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Posledice. Možna so odpuščanja, slabša oskrba in daljše čakalne dobe.
Oglej si celoten članek

Bolnišnice. Če bo Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) bolnišnicam ob koncu leta dodatno znižal akontacije, bodo sledila odpuščanja, slabšanje storitev in podaljševanje čakalnih dob, pravijo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Maribor in novomeški bolnišnici. V Mariboru naj bi bile na udaru medicinske sestre, babice in negovalne ekipe, zdravniki pa (še) ne.

Poleg tega je Janez Lavre, direktor slovenjgraške bolnišnice, za Finance napovedal: "Če ne bo rešitve, bomo od bolnikov zahtevali plačilo akontacije za zdravljenje, povračilo pa naj potem terjajo od ZZZS!" Podobno meni tudi direktor izolske bolnišnice Jani Dernič: "Ni razloga, da bi bilo to breme bolnišnice. Zavarovanci bodo morali premisliti o svoji zavarovalnici oziroma ugotoviti, ali so zagotovljeni viri za plačevanje storitev. Zdravstvene storitve so enake kot druge in imajo svojo ceno." S tem se ne strinja direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec, ki ne razmišlja o tem, da bi plačilo zahteval od bolnikov, saj si tega, kot pravi, številni ne morejo privoščiti.

Fakin: Zdravil bo dovolj

Take posledice naj bi povzročil petkov sklep upravnega odbora ZZZS, da bo dodatno znižal akontacije izvajalcem zdravstvene dejavnosti. O tem, kolikšno bo znižanje in ali bo enako za vse, se še niso odločili. V to so po besedah direktorja zavoda Sama Fakina prisiljeni zaradi minusa v blagajni.

Ker je ZZZS že znižal akontacije bolnišnicam, imajo nekatere že velike finančne težave, zato vse bolj zamujajo s plačili za zdravila in medicinski material. UKC Ljubljana za šest dni, nekatere manjše bolnišnice tudi za tri mesece. "Obstaja velika možnost, da določenim slovenskim bolnišnicam – če se likvidnostne razmere pri njih ne bodo izboljšale – prenehamo dobavljati," pravi Miha Lavrič, direktor Salusa, enega izmed največjih dobaviteljev zdravil v Sloveniji. Enako so napovedali tudi v Kemofarmaciji.

Fakin miri, da zdravil ne bo zmanjkalo: "Ni še tako hudo in tako daleč, da bi pri preskrbi zdravil nastale resne motnje." Tudi Damijan Šavron, predsednik sveta izolske bolnišnice, meni, da si dobavitelji tega ne morejo privoščiti: "Dvomim, da bodo kar nehali dobavljati, saj bi s tem dopustili, da na njihovo mesto vskoči konkurenca." Tudi Vrhunec je prepričan, da se to ne bo zgodilo, saj so prav bolnišnice 
njihovi največji kupci.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.