Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni: Vabijo slovenske zdravnike, ki delajo v tujini

Foto: Profimedia
Največji problem, s katerim se spopadajo pri nastanku inštituta, je kadrovski.
Oglej si celoten članek

Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni obstaja tudi uradno. V ponedeljek je bil vpisan v sodni register, delo pa bo začel 1. maja, poroča današnje Delo.

Otroci Nacionalni inštitut za otroške srčne bolezni dobil blagoslov vlade

Inštitut, ki ga kot v. d. direktorice vodi Aleksandra Stjepanović Vračar, bo imel prostore na ljubljanski pediatrični kliniki, kjer zdaj domuje služba za kardiologijo. Kot piše Delo, je po neuradnih informacijah operacijska dvorana zagotovljena, prav tako štiri postelje na oddelku otroške intenzivne terapije. Sledil bo popis opreme, z zdravniki, ki bi se lahko pridružili inštitutu, pa se dogovarjajo.

Domačih kirurgov ni

Ker bosta na oddelku otroške intenzivne terapije kmalu ostala le še dva redno zaposlena pediatra intenzivista in ker ni domačih kirurgov, ki bi bili usposobljeni za samostojno delo na otroškem kardiokirurškem programu, je po navedbah Dela jasno, da je največji problem, s katerim se spopadajo pri nastanku inštituta, kadrovski.

Otroška srčna kirurgija Odšla naj bi še zadnja slovenska otroška srčna kirurga

Rešujejo ga tako, da k sodelovanju vabijo tudi slovenske zdravnike, ki so se zaposlili na tujem, a vprašanje je, ali se bodo pripravljeni vrniti. Glavni motor pri zagonu inštituta je torakalni kirurg iz ZDA Igor Gregorič, ki je v pogovoru za Delo poudaril, da mu bo v največje zadoščenje, če bo inštitut živel, deloval učinkovito in strokovno.

Če pa preboj na področju otroških srčnih bolezni ne bo uspešen, potem je Gregorič prepričan, da bo v Sloveniji v nadaljnjih letih težko tudi kakšno drugo stvar obrniti na bolje.

Razrešitve Revolucija v kliničnem centru

Sicer bo po začetku delovanja inštituta svet zavoda na podlagi javnega razpisa imenoval direktorja zavoda za polni, štiriletni mandat. K imenovanju pa mora dati soglasje ustanovitelj, torej vlada. Svet zavoda mora biti konstituiran najpozneje do konca julija, sestavljen pa bo iz petih članov. Od tega bodo trije predstavniki ustanovitelja ter po en predstavnik zavarovancev in delavcev.

UKC Kolar Celarčeva: Vodstvo ni ustrezno reševalo problema otroške kardiologije

Po gradivu, ki ga je 21. decembra lani potrdila vlada, bi inštitut moral začeti delo najpozneje 1. julija. Sredstva za opravljanje dejavnosti bo prejemal od Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije, imel pa bo še druge vire, tudi iz državnega proračuna. Zagonska sredstva bodo znašala nekaj več kot 165.000 evrov. Zagotovljena bodo iz proračuna.

Inštitut bo samostojni javni zavod, ki pa bo prostorsko deloval v Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana. Sedež bo imel na pediatrični kliniki na Bohoričevi ulici 20.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.