Želite nekaj doseči? Razjezite se!

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Strokovnjake je zanimalo, kakšno vlogo igra jeza pri doseganju osebnih ciljev.
Oglej si celoten članek

Čeprav velja jeza za negativno in nekoristno čustvo, nam lahko včasih tudi pomaga.
 
Dokaz za to je nedavna raziskava teksaške univerze A&M, ki jo je objavila ameriška revija Journal of Personality and Social Psychology. Med svojim delom so znanstveniki opravili vrsto simulacij in analizirali ankete, da bi razumeli, kakšno vlogo je igrala jeza pri doseganju osebnih ciljev.

Strokovnjaki so pri preiskovancih izzvali različne čustvene odzive in jih nato spodbudili k doseganju zastavljenih ciljev. Na splošno so ugotovili, da je jeza v primerjavi z drugimi čustvi izboljšala sposobnost doseganja rezultatov, zlasti v težkih okoliščinah.

"Jezni" udeleženci z boljšimi rezultati

Eksperimente so izvajali na več kot 1000 ljudeh. V enem od eksperimentov so udeleženci reševali jezikovne uganke, pred tem pa so opazovali podobe, ki so v njih vzbujale različna čustva. V drugem poskusu so igrali video igrice z različnimi stopnjami težavnosti.

V vseh eksperimentih so "jezni" ljudje dobili višje rezultate in imeli krajši reakcijski čas. Bolj ko so bili cilji zahtevni, večji je bil učinek jeze, medtem ko je bilo povečanje uspešnosti manj pomembno pri enostavnejših ciljih, kjer se subjekti dejansko niso pustili premagati jezi.

Ugotovili so sicer tudi to, da so bili pozitivni rezultati v manjši meri povezani tudi s pozitivnimi čustvi, kot sta užitek ali želja.

V raziskavo je bilo sicer vključenih tudi več anket, ki so razkrile nekatere pozitivne učinke jeze na doseganje ciljev. 

Po mnenju znanstvenikov je to nadaljnji dokaz, kako lahko v nekaterih okoliščinah čustva, ki tradicionalno veljajo za negativna, kot so jeza, dolgočasje ali celo žalost, pozitivno vplivajo.

slovenija Šokantne ugotovitve ZPS: Med otroki priljubljena pijača je v resnici vse prej kot zdrava Opozorila Takšno "zdravo" prehranjevanje lahko vodi do odpovedi ledvic najnovejša raziskava Alarm: Znatno povečano tveganje za visok krvni tlak, srčni napad, možgansko kap

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.