Audi je v Slovenijo pripeljal novi audi Q3 v obeh karoserijskih oblikah, SUV in kupejevski sportback. Novi audi Q3 bo nasledil uspešnega predhodnika in enega najbolj ključnih modelov te znamke.
Audi jih je v svetovnem merilu do zdaj prodal že dobra dva milijona in pol, v Sloveniji, kjer predstavljajo kar 35-odstotni delež Audijeve prodaje, pa jih je v prvi generaciji med letoma 2011 in 2018 pripeljalo 2.300, v drugi generaciji med letoma 2019 in 2025 pa 2.670. Večina, 55 odstotkov, je v drugi generaciji bilo kupejevskih sportbackov.
Za osnovni bencinski audi Q3 1,5 TFSI bodo slovenski kupci morali odšteti najmanj 42.790 evrov, za osnovni dizelski audi Q3 2,0 TDI pa 45.510 evrov. Za kupejevsko različico sportback bo treba k temu dodati še 1.500 evrov. Priključno hibridni audi Q3 e-hybrid 200 kW pa stane najmanj 48.440 evrov.
Zanimivo je, da je audi Q3 med Slovenci najbolj priljubljen tudi v svojem segmentu, kjer z 52-odstotnim deležem močno prekaša svoja najtesnejše tekmece BMW-ja X1 inX2 in mercedesa-benza GLA in GLB. Kljub temu, da jih veliko kupijo podjetja jih 60 odstotkov še vedno zapelje v garaže zasebnih kupcev.
Več kot jasno je torej, da audi Q3 v tretji generaciji stopa v velike čevlje predhodnikov in mora izpolniti veliko obetov.
Kaj torej prinaša novi audi Q3?
Na prenovljeni zunanjosti gotovo najprej opazimo večdelne sprednje in zadnje luči. Spredaj so očitno vidne predvsem led dnevne luči s spremenljivim vzorcem, matrični led žarometi, ki s pomočjo 15.600 mikro led svetilk zagotavljajo vrhunsko funkcionalnost, pa so skriti za močno zatemnjenim steklom. Tudi zadaj so pri Audiju razdelili luči na svetlečo letev in sklop oled luči.
Notranjost sledi ureditvi sodobnih audijev. V nasprotju z večjimi modeli sovoznik ne more imeti svojega zaslona. Pred voznikom je 11,9-palčni zaslon digitalnih merilnikov, na sredi armaturne plošče pa soliden 12,8-palčni zaslon infotainmenta, ki ga poganja operacijski sistem Android Automotive. Regulator voznih načinov je po novem, tako kot v mnogih drugih modelih Volkswagnove skupine, na vodoravni letvi za volanskim obročem.
Audi Q3 po novem v prtljažniku ponuja 488 osnovnih litrov praznine, ki jo je mogoče z postavljanjem zadnjega naslonjala v bolj navpično lego povečati na 575 litrov, z zlaganjem zadnje klopi pa na 1.386 litrov. Audi Q3 lahko poleg tega vleče zavirano prikolico do največje dovoljene mase 2.100 kilogramov.
Ostaja tudi dizel
Za osnovni pogon skrbi blago hibridizirani 1,5-litrski turbobencinski štirivaljnik z možnostjo izključitve dveh valjev ob manjših obremenitvah in močjo 110 kilovatov. Nad njim je novi 2-litrski turbobencinski štirivaljnik z močjo 150 in 195 kilovatov ter pogonom na vsa štiri kolesa. Dizelsko možnost pa predstavlja 2-litrski turbodizelski štirivaljnik z močjo 110 kilovatov v kombinaciji s prednjim in 142 kilovatov v kombinaciji s štirikolesnim pogonom.
Na voljo je tudi priključno-hibridni pogonski sklop, kombinacija 1,5-litrskega bencinskega motorja in elektromotorja s sistemsko močjo 200 kilovatov. Elektromotor se napaja iz baterije s kapaciteto 19,7 kilovatne ure, ki obeta električni doseg do 119 kilometrov.
Reveži tega ne bodo kupili,bodo pa tistega kitajca na desni