Avto > Dosje Avto
69515 ogledov

Pozor, policisti pišejo visoke kazni

Vožnja pozimi sneg sneženje
Začenja se zimska sezona na cestah, vozila morajo biti ustrezno opremljena z zimsko opremo, kar še zdaleč ne pomeni samo ustreznih pnevmatik. Jesensko-zimski čas prinaša dodatna tvbeganja na cesti, ki se mu vozniki lahko izognejo s pripravljenimi vozili. Ob neustrezni opremi vas lahko doleti visoka kazen.

Od 15. novembra je za vsa motorna vozila v skladu z Zakonom o pravilih cestnega prometa in s Pravilnikom o delih in opremi vozil predpisana obvezna uporaba zimske opreme, ki traja vse do 15. marca. Poleg tega morajo biti vozila ustrezno pripravljena na zimsko vožnjo. 

Pnevmatike so edini stični del vozila s cestiščem, zato je treba poskrbeti, da je oprijem vedno optimalen.

Med zimsko opremo se šteje tudi uporaba zimskih pnevmatik. V Sloveniji so glede na veljavne predpise to takšne, ki imajo na bočnici oznako M+S, čeprav na primer v Nemčiji ta oznaka od letošnjega leta ne zadostuje več in je na bočnici nujen verificiran simbol snežinke z ozadjem gore (3 PMSF).

Z nizkimi temperaturami in drugačnimi vremenskimi pogoji se spremenijo fizikalne lastnosti. Torni koeficient asfalta se praviloma precej zniža, gumena zmes brez dodatkov silike pa otrdi. Poletne pnevmatike zaradi drugačne sestave zmesi in s poletju prilagojeno obliko dezena ne omogočajo optimalnega oprijema cestišča, kar je še posebej izraženo ob nižjih temperaturah (pod 7 stopinj Celzija) in na spolzkem cestišču, kaj šele zasneženem.

Zimske pnevmatike na vseh kolesih na drugi strani omogočajo dobro speljevanje in pospeševanje, kratko zavorno pot ter varno vožnjo skozi ovinke.

Profil pnevmatik v zimskem času mora biti po zakonu globok najmanj 3 mm, za varno vožnjo pa je pnevmatike priporočljivo zamenjati bistveno prej, na primer, ko je profila manj kot 5 mm. 

Globino lahko preverimo z ustreznim merilnikom ali s pomočjo oznak, ki so na pnevmatiki. Globino je smiselno preverjati bolj pogosto, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba pnevmatike večja.

Pred nakupom novega kompleta zimskih pnevmatik je zelo priporočljivo prebrati neodvisne teste, ki kažejo na velike razlike v kakovosti pnevmatik, na papirju cenejše pnevmatike pa so v resnici lahko precej dražje.

Predpisi dopuščajo, da vozilo ostane na letnih pnevmatikah, a mora imeti voznik v tem primeru vedno s seboj snežne verige ustreznih dimenzij. Vendar pa so verige primerne le, ko je na cestišču sneg, v vseh ostalih scenarijih vožnje naravnost, v ovinek in zaviranja na mokri cesti pri nizkih temperaturah, morebiti celo v času poledice pa je uporaba letnih pnevmatik velikanski hendikep za varnost. 

Za določene nižje ležeče predele Primorske zimska oprema ni obvezna, je pa zelo priporočljiva.

Celoletne - da ali ne?

Zakon sicer dovoljuje uporabo tako imenovanih celoletnih pnevmatik, ki so po sestavi zmesi in obliki profila vmesni kompromis med letnimi in zimskimi pnevmatikami. Tudi te pnevmatike morajo imeti obvezne oznake, da so primerne za zimsko vožnjo, vsekakor pa so priporočljive pretežno za vožnje na krajših razdaljah in manjših povprečnih hitrostih, nikakor pa ne v ekstremnih zimskih razmerah.

Je pa res, da je bil razvoj celoletnih pnevmatik v zadnjih letih zelo hiter in nekateri proizvajalci ponujajo že kar zmogljivo kombinacijo letno-zimskih gum za voznike, ki na letnem nivoju ne naredijo veliko kilometrov.

Predpisane globe zoper kršitve v času zime in zimskih razmer

Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek voznik, čigar motorno ali priklopno vozilo pozimi ali v zimskih razmerah nima ustrezne zimske opreme ali ki ravna v nasprotju s pomenom prometnega znaka za obvezno uporabo snežnih verig.

Z globo 500 evrov in 5 kazenskimi točkami se kaznuje za prekršek voznik, čigar vozilo nima predpisane opreme v prometu in se zaradi tega ustavi na cesti ali ovira promet. Prav tako se kaznuje voznik, ki ne upošteva prometne signalizacije za označitev zimskih razmer, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste.

Z globo 200 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki ne očisti motornega ali priklopnega vozila tako, da ne sme biti snega, ledu, vode ali drugih snovi, ki bi se lahko raztresale ali razlivale z njega. Stekla vozila in vzvratna ogledala morajo biti čista, da vozniku omogočajo normalno vidljivost.

Z globo 300 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki pozimi ali v zimskih razmerah ne upošteva prometne signalizacije, ki označuje zimske razmere, zaradi katerih je prepovedan ali omejen promet na določenem delu ceste.

Z globo 1.000 evrov se kaznuje za prekršek pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost (njihova odgovorna oseba z globo 120 evrov), če vozilo pozimi ali v zimskih razmerah nima ustrezne zimske opreme, če se zaradi neustrezne zimske opreme ustavi na cesti in ovira promet ter ob neupoštevanju prometne signalizacije, ki prepoveduje promet ali omejuje promet na določenem delu ceste.

vožnja zaviranje | Avtor: Profimedia Profimedia

Prilagodite vožnjo in pripravite vozilo, to ni več poletje

Povečajte varnostno razdaljo

Varnostno razdaljo je v zimskem času priporočljivo povečati. Pomembno je tudi, da poskrbite za zadostno bočno razdaljo (minimalno 1,5 metra) ob morebitnem prehitevanju pešca ali kolesarja, pri tem pa pazite, da ga ne poškropite s snežno brozgo ali vodo, ki zastaja na vozišču.

Zavirajte prej in z občutkom

Tehnika zaviranja na mokrem, zasneženem ali poledenelem cestišču naj bo prilagojena razmeram. Nenadno zaviranje in zavijanje povzroči, da lahko pnevmatike izgubijo že tako slab oprijem na cesti, s tem pa lahko vozilo zdrsi. Na zasneženem in poledenelem vozišču se je težje ustaviti v sili, prav tako se lahko pot ustavljanja podaljša.

Brezhibno delovanje zavor je nujno za varno vožnjo, zato redno servisirajte vozilo v skladu s priporočili proizvajalca.

Preverite stanje na cestah

Preverite informacije o stanju na cestah, preden se odpravite na pot, saj se boste tako izognili morebitnim zastojem. Od doma odidite pravočasno, da se izognete vožnji v časovni stiski, saj nas ta lahko sili v tvegano vožnjo. Vožnja v jesenskih in zimskih razmerah, še posebej po spolzkem, poledenelem in zasneženem vozišču, je lahko zelo zahtevna in od voznika zahteva veliko večjo osredotočenost na vožnjo.

Poskrbite, da boste videli in boste vidni

Uporaba žarometov podnevi je v Sloveniji med vožnjo z motornim vozilom obvezna. Prižgani žarometi omogočajo večjo vidljivost in vidnost. Poskrbite, da so žarometi vašega vozila čisti in delujejo brezhibno.

Vožnja v megli je pozimi zelo pogosta in izredno poslabša vidljivost. Meglenke so dovoljene, ko je vidljivost manjša od 50 m, takrat pa je največja dovoljena hitrost 50 km/h. Ob zmanjšani vidljivosti se praviloma uporabljajo zasenčeni žarometi ali meglenke (ali kombinacijo teh žarometov).

Zadnje meglenke izklopite, ko se vam zadaj na vidni razdalji približa vozilo in ko se vidljivost izboljša. Sprednje meglenke vam med vožnjo podnevi ne koristijo, so pa koristne med vožnjo v megli ponoči. Tudi takrat bodite pozorni, da z njimi ne slepite drugih voznikov.

Očistite vozilo slane in snega pred začetkom vožnje

Z vozila očistite sneg in led, preden se odpravite na pot. Očiščena stekla omogočajo primerno vidljivost, zato je treba preveriti izrabljenost metlic brisalcev vetrobranskega stekla in jih po potrebi zamenjati. Treba je tudi preveriti, ali imamo v posodi zimsko čistilo za steklo ustrezne odpornosti na nizke temperature, ki preprečuje zmrzovanje stekla ob njegovi uporabi.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 24
  • sam1 14:46 14.november 2024.

    Spet je glavni poudarek na praznjenje žepov udeležencem v prometu in polnjenje državne blagajne,da si bo kasta za nekj delavskih mesečnih plač povečala dohodke za nedelo......

  • h4ck3r 14:30 14.november 2024.

    Saj ne vem zakaj se policisti sploh še ukvarjajo s tem, saj izpadejo res kot inkasanti. Rešitev je enostavna, če povzročiš nesrečo se pogleda ustrezna oprema, če le ta ni ok je kazen, ki naj bo poučna, torej za slovence ...prikaži več visoka. Zraven še dosledna kontrola s strani zavarovalnic, si imel vse ok, dobiš izplačilo, če ne...si krij stroške sam + poplačilo škode, ki jo je zavarovalnica poravnala preostalim udeležencem.

  • Ender3 12:44 14.november 2024.

    Policijski inkasanti naj dobro napolnijo državni proračun, ker potem nameravajo stavkati zaradi slabih plač..