Avto
8 ogledov

Tudi slepi za volan

Strokovnjaki s tehnološke univerze v Virginiji so naredili korak naprej v želji, Žurnal24 main
Najnovejši napredki v tehnologiji predstavljajo vedno večje možnosti za slepe, da bi opravljali stvari, ki jih počnejo vsi in jih prej niso mogli početi. Tudi voziti avtomobile.

Vsakodnevne stari, kot je vožnja, so za slepe ljudi nedosegljive. Po zaslugi ekipe študentov s tehnološke univerze v Virginiji imajo tudi slepi upanje, da bodo nekoč lahko sedli za volan avtomobila. Na univerzi so namreč zasnovali vozilo, ki omogoča slepim in slabovidnim ljudem, da se usedejo v vozilo in ga tudi vozijo. Izziva Slepi voznik so se lotili z robotiziranim štirikolesnim buggyjem, ki se ga upravlja s pomočjo zvoka, slepemu pa je pri vožnji v pomoč poseben zemljevid na otip in lasersko tehnologijo. Skupina je za razliko od prejšnjih podobnih projektov, kjer so težili k temu, da naredijo popolnoma avtomatsko vozilo, koncept spremenila in ga prilagodila tako, da z vozilom popolnoma upravlja voznik.

Wes Majerus je prvi slepi voznik, ki je sedel za volan buggyja. © Gizmaq

 
Na primer, laserski senzorji skenirajo okolje vozila in služijo kot oči voznika. S skeniranjem dogajanja na cesti in prenosom podatkov v računalniško enoto slepi voznik ve, kdaj in kako zavrteti volan ter kdaj pospešiti in zavirati.

"Bilo je super!" je dejal Wes Majerus, prvi slepi človek, ki je na posebej prirejeni stezi z ovirami preizkusil vozilo. Majerus, ki je strokovnjak na področju tehnoloških dosežkov za slepe na inštitutu Jernigan za slepe v Baltimoru, je dejal, da je občutek osvobajajoč, hkrati pa dodal, da morajo biti navodila vozniku natančnejša. Avtomobil bodo še nadgrajevali. Raziskovalci želijo buggyja zamenjati z električnim vozilom, zmanjšati tresljaje, ki vplivajo na laserske senzorje, taka vozila pa bi hkrati predstavljala korist za okolje.

Medtem ko so tisti, ki se ukvarjajo s projektom, realistični in pravijo, da je še dolga pot, da se razvijeta avtomobil in tehnologija, ki bi vlado prepričala, da spremeni zakone ter omogoči slepim ljudem samostojno vožnjo z avtomobilom, pa je Mark Riccbono z inštituta Jernigan dejal: "Slepi ljudje imajo možgane in so sposobni sprejemanja odločitev. Želijo živeti samostojno življenje. Zakaj ne bi tudi vozili avtomobilov?"
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.