E-Life
2226 ogledov

Samsung Galaxy A56 na testu: Dober in cenovno ugoden, a s kompromisi

Samsung Galaxy A56
1/13
D. J.
Dejstvo je, da je svet pametnih telefonov vse bolj nasičen, najbolj nemara to velja za naprave v srednjem razredu, ki so cenovno dokaj dostopne, hkrati pa ponujajo "veliko tistega, kar imajo veliki."

Samsung v tem pogledu ni nobena izjema. Del ponudbe korejske multinacionalke za leto 2025 je med drugimi Galaxy A56 iz družine naprav A. Model A56 je v tej družini najdražji, a tudi najbolj zmogljiv.

Predstavlja torej dokaj zmogljivo in cenovno dostopno kombinacijo za ne preveč zahtevnega uporabnika. Čeprav Samsung sam jasno postavlja ločnico med napravami srednjega in premium razreda, kot je denimo Galaxy S25 Ultra, je treba poudariti, da model A56 ponuja presenetljivo izpiljeno uporabniško izkušnjo, ki zadovolji potrebe tudi tistih malce bolj zahtevnih uporabnikov.

A kot pri vseh telefonih srednjega razreda so morali inženirji tudi pri A56 narediti nekaj kompromisov, ki omogočajo nižjo ceno naprave. Kje torej Galaxy A56 blesti, kje zaostaja, in ali se v poplavi pametnih telefonov leta 2025 splača poseči prav po njem?

Dizajn in zaslon

Samsungovi inženirji so se pri oblikovanju Galaxy A56 zgledovali po svojem premium modelu Galaxy S25 Ultra. Steklena sprednja in zadnja stran ter tanek aluminijast okvir telefonu dajejo občutek premijskega izdelka, kar je treba pohvaliti. Na voljo je v več umirjenih, a elegantnih barvah, kot so svetlo siva, grafitna, olivno zelena, in rožnata.

Samsung Galaxy A56 | Avtor: D. J. D. J.

6,7-palčni Super AMOLED zaslon s Full HD+ ločljivostjo (2400 x 1080 pik) in osveževanjem 120 Hz je ena izmed njegovih ključnih značilnosti. Slika je tekoča, barve žive. Zaslon je zelo prijeten gledanje video posnetkov ali brskanje po spletu. Največja svetilnost doseže približno 1200 nitov, kar je za povprečnega uporabnika več kot zadovoljivo. Ne doseže pa svetlobnih ter kontrastnih zmogljivosti Dynamic AMOLED 2X panela, ki ga najdemo pri Galaxy S25 Ultra. V primerjavi z njim je malce moteč tudi precej širok rob zaslona ('bezel').

Strojna in programska oprema

Galaxy A56 poganja procesor Exynos 1580, na testu smo imeli model z 8 GB spomina, in 128 GB prostora za shranjevanje.

Za vsakodnevna opravila, kot so brskanje po spletu ali družabnih omrežjih, spremljanje pretočnih vsebin in občasno igranje iger, je strojna oprema dovolj zmogljiva, da telefon deluje gladko. Pri večopravilnosti ali zahtevnejših igrah pa hitro naletimo na omejitve procesorja.

Samsung Galaxy A56 | Avtor: D. J. D. J.

Telefon poganja uporabniški vmesnik One UI 7, zasnovan na Androidu 15. Galaxy A56 je z One UI 7 pridobil nekaj funkcij, nekatere naprednejše, ki so podprte z umetno inteligenco, pa še vedno ostajajo ekskluzivne za premium modele, ker zahtevajo močnejšo procesorsko moč (npr. za generativno risanje ozadij). Telefon sicer omogoča možnost odstranjevanja predmetov iz slik, a se težko primerja s podobno funkcijo, ki jo imajo najnovejši Galaxy S25 modeli.

Telefon vam lahko v nekaterih aplikacijah sam naredi povzetke, standard je postal 'Circle-to-search', svojim potrebam lahko enostavneje prilagajate namizje, če uporabljate angleščino, je v nekaterih aplikacijah priročna tudi funkcija pametnih povzetkov.

Fotografije niso vrhunske, a za družabna omrežja čisto okej

Sistem kamer pri Galaxy A56 je soliden. Na zadnji strani je modul s trojno kamero, ki vključuje 50 MP glavni senzor, 12 MP ultraširokokotni objektiv ter 5 MP makro ali globinski senzor. Ultraširoka kamera se dobro obnese, čeprav so robovi nekoliko mehkejši. Fotografije, posnete v dobrih svetlobnih pogojih, so ostre in barvite, bolj nepredvidljivo je delovanje kamer v slabši svetlobi – slike postanejo zrnate, barve manj žive, kakovost fotografij je slabša tudi pri fotografiranju v nočnem načinu. Kar pa A56 resnično manjka, je telefoto leča in napredna računalniška obdelava fotografij. A to so pač kompromisi, o katerih pišemo v uvodu članka.

Samsung Galaxy A56 | Avtor: D. J. D. J.

12 MP sprednja kamera je povsem zadovoljiva za selfije in video klice. Pod črto – s kamerami telefona A56  je mogoče narediti povsem zadovoljive posnetke, sploh če so namenjeni le za objavo na družbenih omrežjih.

Baterija in polnjenje

Pohvaliti je treba baterijo s kapaciteto 5000 mAh. Večina uporabnikov se bo z enim polnjenjem brez težav prebila čez cel dan, morda celo dlje. A56 podpira 25 W hitro žično polnjenje (priložen je kabel, polnilec ne, a to je pač postala praksa vseh izdelovalcev telefonov), kar je danes nekakšno povprečje – konkurenca v tem razredu že ponuja 33 W ali celo 67 W. Brezžičnega polnjenja ni, kar je v tem cenovnem razredu pričakovano. Na splošno se baterija izkaže kot zelo zanesljiva in se tudi pri dolgotrajni uporabi ali polnjenju ne pregreva.

Samsung Galaxy A56 | Avtor: D. J. D. J.

Še en kompromis, ki ga je Samsung naredil pri telefonu Galaxy A56, je, da nima zaščite pred vodo in prahom IP67 ali IP68 – ponujajo le osnovno zaščito. Zvok, ki ga sproducirajo zvočniki, je dober, čeprav ne omogočajo stereo zvoka, kar pa, roko na srce, niti ni moteče.

Za zaključek

Galaxy A56 je dober telefon srednjega razreda. Ponuja kakovosten zaslon, spodoben nabor kamer, odlično baterijo in tekočo programsko izkušnjo. Čez palec lahko zapišemo, da prinaša okoli 80 odstotkov izkušnje, ki smo jo vajeni na vrhunskih telefonih za manj kot polovico cene. Ta za telefon, ki smo ga imeli na testu, znaša 480 evrov.

Samsung Galaxy A56 | Avtor: D. J. D. J.

Komentarjev 3
  • Daleea_9695 17:20 18.junij 2025.

    🍓 Vroča dekleta čakajo na vas na 👉 𝗦𝗲𝘅𝘁𝗼.𝗹𝗶𝗳𝗲

  • Avatar Leon
    Leon 09:19 09.maj 2025.

    Pogrešam manjše telefone .

  • ales39 07:49 09.maj 2025.

    Zaslon je 6,7-palčni Super AMOLED in ne 6.5