Magazin > Film & Glasba & TV
9 ogledov

Znane nominacije za oskarje

oskarji Reuters
V Los Angelesu sta Emma Stone in Seth MacFarlane razglasila nominacije za oskarje. Največ jih je prejel Lincoln, ki vodi z 12 nominacijami, vključno z nominacijo za najboljši film.

Django brez okovov, Misija Argo, Nesrečniki, Zveri južne divjine, 00:30 – Tajna operacija, Ljubezen, Lincoln, Silver Linings Playbook in Pijevo življenje so filmi, ki se bodo 24. februarja potegovali za najbolj zaželene filmske nagrade.

Če je presenečenje nominacij za oskarje, ki so jih v Los Angelesu razglasili včeraj, to, da se je v kategorijo najboljših filmov, v kateri so praviloma zgolj angleško govoreče produkcije, uvrstila francosko govoreča drama Michaela Hanekeja Ljubezen, pa je za drugi šok poskrbela režiserska kategorija. Poleg avstrijskega režiserja Hanekeja, ki je po mnenju kritikov posnel najboljši film leta, z njim pa slavil tudi v Cannesu, so se med nominirance namreč uvrstili še Benh Zeitlin s filmom Zveri južne divjine, ki je slavil že na festivalu neodvisnega flma v Sundanceu, oskarjevec Ang Lee s  Pijevim življenjem, David O. Russell z med gledalci in kritiki odlično sprejeto dramo Silver Linings Playbook ter Steven Spielberg z Lincolnom.

Spielberga so kot režiserja sicer opazili na nominacijah za zlate globuse, a so ga izpustili na nominacijah za bafte, pri nominacijah za oskarje pa je na njegovem ali katerem drugem mestu marsikdo pričakoval veliko favoritinjo Kathryn Bigelow s filmom o lovu na Osamo bin Ladna 00:30 – Tajna operacija, Quentina Tarantina z vesternom Django brez okovov ali Bena Afflecka z Misijo Agro. Ker pa Lincoln s tematiko o državljanski vojni in odpravi suženjstva v ZDA očitno veliko bolj sede ameriškemu patriotskemu duhu kot prikazi dolgotrajnega mučenja teroristov, pa to, da je prvi pobral največ, 12 nominacij, drugi pa zgolj štiri, po svoje pomeni presenečenje le na prvi pogled.

Še malo statistike. Emmanuelle Riva (85) in Quvenzhane Wallis (9) sta podrli nov rekord. Sta namreč najstarejši in najmlajši nominiranki v kategoriji najboljša igralka v glavni vlogi v zgodovini oskarjev.

Akademijo, ki izbere zmagovalca, sicer sestavlja več kot 6000 strokovnjakov s področja filmske industrije.

Letos so za prestižni kipec nominirani:

Za najboljši film so nominirani:
Django brez okovov (Django Unchained)
Misija Argo (Argo)
Nesrečniki (Les Misérables)
Zveri južne divjine (Beasts of the Southern Wild)
00:30 - Tajna operacija (Zero Dark Thirty)
Ljubezen (Amour)
Lincoln
Silver Linings Playbook
Pijevo življenje (Life of Pi)

Najboljša glavna ženska vloga:

Jessica Chastain, Tajna operacija (Zero Dark Thirty)
Jennifer Lawrence, Silver Linings Playbook
Emmanuel Riva, Ljubezen (Amour)
Quvenzhané Wallis, Zveri južne divjine (Beasts of the Southern Wild)
Naomi Watts, Nemogoče (The Impossible)

Najboljša glavna moška vloga:

Daniel Day-Lewis, Lincoln
Joaquin Phoenix, Gospodar (The Master)
Bradley Cooper, Silver Linings Playbook
Denzel Washington, Flight
Hugh Jackman, Nesrečniki

Najboljša ženska stranska vloga:

Anne Hathaway, Nesrečniki (Les Misérables)
Sally Field, Lincoln
Amy Adams, Gospodar (The Master)
Helen Hunt, Seanse (The Sessions)
Jacki Weaver, Silver Lining Playbook

Najboljša moška stranska vloga:

Philip Seymour Hoffman, Gospodar (The Master)
Alan Arkin, Misija Argo (Argo)
Robert De Niro, Silver Linings Playbook
Tommy Lee Jones, Lincoln
Christoph Waltz, Django brez okovov (Django Unchained)

Najboljša režija:

Benh Zeitlin, Zveri južne divjine (Beasts of the Southern Wild)
Ang Lee, Pijevo življenje (Life of Pi)
David O. Russell, Silver Linings Playbook
Michael Haneke, Ljubezen (Amour)
Steven Spielberg, Lincoln

Najboljši animirani film:

Pogum (Brave - Mark Andrews in Brenda Chapman)
Frankenweenie (Tim Burton)
ParaNorman (Sam Fell in Chris Butler)
The Pirates! Band of Misfits (Peter Lord)
Wreck-It (Ralph Rich Moore)

Najboljši animirani kratki film:

Adam and Dog Minkyu (Lee More Information)
Fresh Guacamole (PES)
Head over Heels (Timothy Reckart in Fodhla Cronin O'Reilly)
Maggie Simpson in "The Longest Daycare" (David Silverman)
Paperman (John Kahrs)

Najboljši celovečerni dokumentarni film:

5 Broken Cameras (Emad Burnat in Guy Davidi)
The Gatekeepers
How to Survive a Plague
The Invisible War
Searching for Sugar Man

Kratki dokumentarni film:

5 Broken Cameras (Emad Burnat in Guy Davidi)
The Gatekeepers
How to Survive a Plague
The Invisible War
Searching for Sugar Man

Najboljši scenarij:

Ljubezen (Michael Haneke)
Django brez okovov (Quentin Tarantino)
Flight (John Gatins)
Kraljestvo vzhajajoče lune (Wes Anderson in Roman Coppola)
00:30 - Tajna operacija (Mark Boal)

Najboljši scenarij po literarni predlogi:

Misija Argo (Chris Terrio)
Zveri južne divjine (Lucy Alibar in Benh Zeitlin)
Pijevo življenje (David Magee)
Lincoln (Tony Kushner)
Silver Linings Playbook (David O. Russell)

Najboljša pesem:

"Before My Time" (Chasing Ice)
"Everybody Needs A Best Friend" (Ted)
"Pi's Lullaby" (Pijevo življenje)
"Skyfall" (Skyfall)
"Suddenly" (Nesrečniki)

Najboljša filmska glasba:

Anna Karenina (Dario Marianelli)
Misija Argo (Alexandre Desplat)
Pijevo življenje (Mychael Danna)
Lincoln (John Williams)
Skyfall (Thomas Newman)

Najboljša montaža zvoka:

Misija Argo (Erik Aadahl in Ethan Van der Ryn)
Django brez okovov (Wylie Stateman)
Pijevo življenje (Eugene Gearty in Philip Stockton)
Skyfall (Per Hallberg and Karen Baker Landers)
00:30 - Tajna operacija (Paul N.J. Ottosson)

Najboljši tujejezični film:

Ljubezen (Austrija)
Kon-Tiki (Norveška)
No (Čile)
A Royal Affair (Danska)
War Witch (Kanada)

Najboljša montaža:

Misija Argo (William Goldenberg)
Pijevo življenje (Tim Squyres)
Lincoln (Michael Kahn)
Silver Linings Playbook (Jay Cassidy in Crispin Struthers)
00:30 - Tajna operacija (Dylan Tichenor in William Goldenberg)

Fotografija:

Anna Karenina (Seamus McGarvey)
Django brez okov (Robert Richardson)
Pijevo življenje (Claudio Miranda)
Lincoln (Janusz Kaminski)
Skyfall (Roger Deakins)

Kostumografija:

Anna Karenina (Jacqueline Durran)
Nesrečniki (Paco Delgado)
Lincoln (Joanna Johnston)
Mirror Mirror (Eiko Ishioka)
Sneguljčica in lovec (Colleen Atwood)

Najboljša maska:

Hitchcock Howard Berger, Peter Montagna in Martin Samuel)
Hobit: Nepričakovano potovanje
Nesrečniki (Lisa Westcott in Julie Dartnell)

Najboljši vizualni efekti:

Hobit: Nepričakovano potovanje (Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton in R. Christopher White)
Pijevo življenje (Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer in Donald R. Elliott)
Maščevalci (Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams in Dan Sudick)
Prometej (Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley in Martin Hill)
Sneguljčica in lovec (Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould in Michael Dawson)

Najboljši igrani kratki film:

Asad (Bryan Buckley in Mino Jarjoura)
Buzkashi Boys (Sam French in Ariel Nasr)
Curfew (Shawn Christensen)
Death of a Shadow (Tom Van Avermaet in Ellen De Waele)
Henry (Yan England)

 

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.