Bonitete
Zdravstvena blagajna odraslim s celiakijo ne namenja nikakršne finančne podpore za nakup prehranskih brezglutenskih izdelkov, ki so v primerjavi s klasičnimi petkrat dražji.
Do podpore le otroci
Do polnoletnosti javno zdravstvo posamezniku s celiakijo za nakup brezglutenskih prehrambnih izdelkov nameni 99 evrov na mesec, kar je primerljivo z drugimi članicami EU. Žal pa so po 18. letu ljudje s to boleznjo prepuščeni lastnim finančnim zmožnostim, namesto da bi hrano dobivali v lekarni na recept oziroma za njen nakup prejeli bone ali finančno podporo. Pogajanja o spremembi zakonodaje sicer potekajo, pomagate pa lahko s podpisom peticije na straneh slovenskega društva za celiakijo .
Kmalu dostopnejša hrana
Košarica brezglutenskih izdelkov je kar petkrat dražja od primerljive košarice klasičnih izdelkov. Spar je v teh dneh predstavil trgovinsko znamko izdelkov brez glutena in laktoze. Trideset izdelkov, med katerimi jih je 11 izdelanih v Sloveniji, je na voljo po dosegljivejših cenah. V Tušu razmišljajo o znižanju brezglutenskih izdelkov za imetnike Tuš kartice, v Mercatorju pa so letos ponudbo brezglutenskih izdelkov dopolnili s cenovno dosegljivejšimi.
Denar ali živila
Na vprašanji je odgovoril Matjaž Gruber, predsednik koroške podružnice društva za celiakijo.
Kateri so cilji Slovenskega društva za celiakijo?
Prvi cilj je seveda, da za naše težave izve čim več ljudi v Sloveniji, tako tisti na pomembnih kot tisti na drugih položajih. Imamo sicer skupino ljudi, ki ureja bonitete odraslih za nakup ustrezne hrane. Ker je hrana res draga, si prizadevamo, da bi država krila stroške tudi nam.
Bi bilo bolje dobiti finančno podporo ali živila?
Težko je reči, ali je pametneje razmišljati o finančni pomoči ali pomoči v obliki brezglutenske moke. Najprej bo treba ministrstvu za zdravje razložiti, kaj sploh potrebujemo, in nato skupaj najti najustreznejše rešitve.