Magazin
2 ogledov

Mona Liza, magnet za turiste

80 odstotkov obiskovalcev Louvra v Parizu pride zaradi da Vincijeve Mone Lize. Žurnal24 main
Svetovno znana Mona Liza umetnika Leonarda da Vincija je največji magnet za turiste, ki pridejo v Francijo. Kar 80 odstotkov obiskovalcev Louvra pride zaradi nje.

Število obiskovalcev pariškega muzeja Louvre je v preteklih 20 letih naraslo s treh na 8,5 milijona letno in kar 80 odstotkov jih pride izključno zaradi Mone Lize Leonarda da Vincija, je povedal direktor muzeja Henri Loyrette. Drugi magnet, ki privabi turiste v Louvre, je 21 metrov visoka steklena piramida, v kateri je glavni muzejski vhod.

Piramida je zaradi velikega kontrasta klasicistično-baročni muzejski stavbi ob odprtju pred 20 leti vzbudila polemike. Zasnovana je bila za 4,5 milijona obiskovalcev letno, zato arhitekt Ming Pei skupaj z muzejskim vodstvom že razmišlja, kako bi jo preuredili za večje število ljudi.

Direktor Loyrette je za pariški dnevnik Le Parisien ocenil, da muzej letos ne bo privabil 8,5 milijona obiskovalcev tako kot leta 2008. Zaradi finančne krize namreč beležijo kar deset do dvajset odstotkov manj Američanov, je povedal. Skoraj 40 odstotkov obiskovalcev je sicer starih manj kot 26 let in zato ne plačajo vstopnine. Louvre hrani zgolj umetnine, ki datirajo pred leto 1850. Vsako leto pridobi nova dela, vredna od sedem do osem milijonov evrov.

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.