Na razgovoru za službo ste se odlično odrezali, pa so vas spet zavrnili. Ste kdaj poklicali nazaj in vprašali za razloge?
Že nekaj dni ste nestrpno gledali v nabiralnik, tisto jutro pa ste le dočakali pošto. Zadržali ste
dih in v pričakovanju dobre novice trgali kuverto. Potem pa se je zadrževano veselje sprevrglo v
znano razočaranje. Izbrali so drugega kandidata, vas pa bodo ''obdržali v evidenci, če se bodo spet
pojavile potrebe po zaposlovanju''.
|
Včasih kandidatu, ki ni uspel, svetujemo, naj se pozanima za razloge, zato da izboljša predstavitev in življenjepis, je pa bolj redko. Delodajalcem je to največkrat odveč. agencija Kadrovski inženiring |
|
Če ste imeli dober občutek in ste si službe zares želeli, je prva reakcija potrtost, ki se začne kmalu mešati z občutki jeze. V mislih besnite nad kadrovikom, sprašujete se, kako je sploh dobil službo, če ne zna prepoznati ustreznega kandidata. Kakorkoli obrnete, vedno je nekaj narobe – prava služba, napačen čas, pravi čas, napačen človek … Obrambni mehanizmi delujejo s polno paro. Le malo je treba pomisliti – saj si ne želim delati z ljudmi, ki so me zavrnili. Bolje je tako. To mora biti znak, da me nekje čaka nekaj, kar bom zares počel s srcem … in tako naprej. Ampak vsi vemo, da globoko v sebi sleherna zavrnitev boli.
Poklical naj bi te ljudi?
In zdaj naj bi poklicali nazaj te ljudi, ki jih v mislih morda obkladate z neprimernimi izrazi, in jih vprašali, zakaj jih na razgovoru za službo niste prepričali? Ali ne bo to delovalo nezrelo, saj vam niso dolžni pojasnjevati razlogov za zavrnitev? Morda bo kdo mislil, da ste kot razvajen otrok, ki ni dobil čokoladnega bonbona? Po glavi se gotovo podi mnogo zadržkov. Vendar ali ne bi želeli vedeti, zaradi česa vas niso sprejeli na delovno mesto? To bi vam prav gotovo koristilo na naslednjih razgovorih. Očitno vas še čakajo. Poleg tega ste že bili zavrnjeni in nimate česa izgubiti. Če se boste z vprašanjem na nesojenega delodajalca obrnili na pravi način, boste pustili vtis osebe, ki dogodkov ne sprejema pasivno. Dober vtis pa nikoli ne škodi.