Zaradi različnih ukrepov, ki jih je v zadnjih dveh letih in pol sprejemala vlada, da bi blažila cenovne pritiske na položnicah za električno energijo, je slovensko gospodinjstvo s povprečno porabo v zadnjih 12 mesecih prihranilo 360 evrov, je na današnji novinarski konferenci povedal Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo in dodal, da je s tem zneskom pokrilo kar štiri povprečne mesečne položnice za elektriko, ki bi sicer veljale brez ukrepov vlade oziroma koalicije.
Račun za povprečno gospodinjstvo ne sme biti višji od 70 evrov
Kot je še povedal minister, so z različnimi ukrepi ves čas zasledovali cilj, da račun povprečnega gospodinjskega odjemalca električne energije, ne bo višji od 70 evrov. Postregel je z nekaj bolj podrobnimi podatki. Povprečni gospodinjski odjemalec, ki na leto porabi 4030 kWh električne energije, je lani septembra plačal račun 68 evrov. Oktobra, ko je nastopila nižja sezona obračuna omrežnine, se je njegov račun znižal na približno 60 evrov. Novembra bi zaradi nastopa višje sezone obračuna omrežnine in visoke tarife v časovnem bloku 1 njegov račun povišal na nekaj več kot 106 evrov. Zaradi novih 100-odstotnih zamejitev cen električne energije pa se je njegov mesečni račun povišal le za devet evrov, na 69. Računa za letošnji januar in februar pa sta se zaradi sprejema interventnega zakona, s katerim so znižali tarife za omrežnino, znižala še za dodatnih 22 odstotkov, oziroma kot je povedal minister, na dobrih 54 evrov.
Tudi ko bodo julija gospodinjstva ponovno plačevala prispevek OVE in SPTE, kot kaže, se za podalšanje oprostitve plačila na ministrstvu in vladi ne bodo odločili, bodo računi po besedah ministra nižji od 70 evrov.
Primerjave končnih cen električne energije marca in aprila letos z enakima mesecema lani kažejo, da so letošnje približno 10 odstotkov nižje. Podrobnejše primerjave je na novinarski konferenci predstavil Sebastijan Roudi iz sekcije dobaviteljev električne energije pri Energetski zbornici Slovenije.
Vse skupine gospodinjstev plačujejo manj
Najmanjši odjemalci, ki letno porabijo do 1000 kWh električne energije na leto (običajno so to vikendi), so lani aprila v povprečju plačali 14,7 evra za električno energijo, letos pa je povprečni aprilski račun znašal le 11.2 evra. Gospodinjstva v blokih, ki spadajo med manjše porabnike z letnim odvzemom od 1000 do 2500 kWh, so lani aprila v povprečju za elektriko plačala 42,5 evra, letos aprila pa 38,7. Lani je bila tako zanje kilovatna ura 0,297 evra, letos je cena padla na 0,213 evra.
Povprečna gospodinjstva, večinoma v hišah na leto porabijo od 2500 do 5000 kWh električne energije. Povprečni mesečni račun aprila lani je bil 78,3 evra, letos je padel na 72 evrov. Računi so se znižali tudi večjim gospodinjskim odjemalcem, tistim, ki porabijo več kot 5000 kWh električne energije na leto. Iz lanskih povprečnih 142,7 evra se je znižal na 132,3 evra. Ti so lani elektriko plačevali po 0,188 evra za kWh, letos pa po 0,176 evra.
Precej se je v enem letu znižala povprečna končna cena električne energije tudi malim poslovnim odjemalcem s priključno močjo do 43 kW, iz 202 je povprečni mesečni račun padel na 150 evrov.
Podatki potrjujejo, da so dobavitelji kljub turbulentnim razmeram na energetskih trgih in ukinitvi ukrepov vlade končnim odjemalcem uspeli zagotoviti ugodne drobnoprodajne cene, je še povzel Roudi. Še bolj pomembno pa je njegovo sporočilo, da so pričakovanja dobaviteljev za prihodnost stabilna, zato v naslednjih dveh letih ne pričakujejo večjih sprememb za končne odjemalce.
V prihodnjih dveh do treh letih bo elektrika cenejša
Predsednik Energetske zbornice Slovenije (EZS) in direktor ELES Aleksander Mervar pa je izpostavil, da prodajne cene (brez DDV) treh največjih slovenskih prodajalcev električne energije za gospodinjske odjemalce, ki se glede na cenike gibljejo med 117 in 124 evrov na megavatno uro, realne. To je potrdil z analizo, na podlagi katere ocenjuje, da so to realne cene glede na borzne cene, še zlasti ob dejstvu, da so bile nabavne cene leta 2024 za leto 2025 (t. i. futures) do 130 evrov/MWh. Obeti za leti 2027 in 2028 pa so boljši in kažejo, da se bodo veleprodajne cene (ob nakupu v 2025) pocenile do 15 odstotkov.
Podrobneje je predstavil tudi primerjalno analizo na podlagi uradnih podatkov Eurostat tudi za leto 2024, ki je razkrila, da so imeli gospodinjski odjemalci nižje končne cene električne energije od povprečja v EU. Tudi stroški omrežnine so bili v Sloveniji za gospodinjske odjemalce nižji kot v EU.
Če vlada v preteklosti ukrepov ne bi sprejela, bi bili letni stroški povprečnega slovenskega gospodinjstva (letna poraba 4.000 kWh) v letu 2024 višji za 346 evrov oziroma skoraj 46 odstotkov. "V tem primeru bi bili letni stroški povprečnega slovenskega gospodinjstva 11. najvišji v EU, sedaj pa so bili 23. najvišji, kar pomeni, da se je Slovenija uvrstila na rep lestvice držav članic z najnižjimi končnimi cenami električne energije v EU," je še pojasnil Mervar.
Več podatkov iz primerjalne analize lahko preberete tukaj.
dezurni@styria-media.si
Privezi jaht so se tudi podražili
Ko vidiš sliko in dva "junaka", ki sta eden zamrdulen in betežen, drugi že videti kot fantič, ki je nekaj povohal. Sama st najlepši par, ki tej SLO držbi neprinašata kaj dobrega. Kurme je izdajalec Šaleške doline, ker se je… ...prikaži več prodal primorcem za košček sonca na obali.
Cenejša? Katere pravljice berejo? Grimasove? Samo vprašam....