Po zadnjih podatkih Eurostata, ki veljajo za prvo polletje letos, so povprečne maloprodajne cene zemeljskega plina za gospodinjske odjemalce na evropskem trgu v enem letu padle za sedem odstotkov.
V 15 državah so nižje, v sedmih so višje, Slovenija pa je edina, v kateri so cene zemeljskega plina v zadnjem letu, ni spremenila.
Najbolj so cene padle v Litvi, za neverjetnih 60 odstotkov, skoraj 40-odstotne padce pa beležijo tudi v Grčiji in Estoniji. Na drugi strani se je zemeljski plin v zadnjem letu najbolj podražil v Italiji, in sicer za 16 odstotkov in v Franciji za 13 odstotkov.
Povprečna cena ene kilovatne ure zemeljskega plina v EU je bila ob koncu polletja 0,1104 evra, najvišja je bila na Švedskem, 0,176 evra in na Nizozemskem 0,163 evra. Najceneje se z zemeljskim plinom ogrevajo na Madžarskem, za kilovatno uro v povprečju plačajo 0,026 evra, in na Hrvaškem, kjer je cena 0,045 evra na kilovatno uro. Do razlik v cenah v posameznih državah prihaja predvsem na račun cen zemeljskega plina, navajajo na evropskem statističnem uradu.
V primerjavi z drugimi državami v Sloveniji, kjer je povprečna cena 0,097 evra na kilovat, plačujemo 11. najdražji plin.
Razlika v letni ceni približno 100 evrov
Natančnejši pregled konkretnih cen pri različnih dobaviteljih v Sloveniji pa da nekoliko drugačno sliko. S pomočjo novega primerjalnika oskrbe, ki je dosegljiv na spletni strani Agencije za energijo, smo primerjali ponudbe za gospodinjstvo, ki na leto porabi 10.000 kWh zemeljskega plina.
Primerjava letnih cen zemeljskega plina pri porabi 10.000 kWh na leto
Razlika med najcenejšim in najdražjim ponudnikom oziroma ponudbo je 103 evre na leto, kar ni zanemarljivo. Ob tem je treba povedati, da je trenutno najbolj ugodna ponudba Energije plus še nekoliko nižja, za 10.000 kWh je letna cena 970 evrov, vendar pa cenik velja le do konca leta, zato ga v primerjavo v tabeli nismo vključili.
Glede na primerjavo so cene ene kilovatne ure zemeljskega plina z vsemi dajatvami od 0,0996 do 0,1099 evra, torej so trenutno pri večini dobaviteljev za spoznanje višje od povprečne cene, ki je glede na podatke Eurostata veljala ob letošnjem polletju.
Cene na veleprodajnem trgu rastejo
Za tretje letošnje četrtletje podatkov o maloprodajnih cenah še ni, so pa že dostopni podatki na veleprodajnem trgu zemeljskega plina, ki pa žal niso spodbudni. Podjetje Montel, ki je specializirano za zagotavljanje aktualnih podatkov in tržnih analiz, povezanih z energetskim sektorjem, kot so električna energija, plin, emisije in drugi energenti, je objavilo analizo dogajanj na evropskem energetskem trgu v tretjem letošnjem četrtletju, med drugim tudi za zemeljski plin.
Po njihovih podatkih cene plina rastejo. V tretjem četrtletju so v primerjavi z drugim četrtletjem više za 11, v primerjavi z začetkom leta pa kar za 28 odstotkov. Konec septembra je bila veleprodajna cena za eno MWh 35,2 evra oziroma 0,0352 evra za kWh. Rast cen zemeljskega plina v Montelu pripisujejo predvsem dogajanju na Bližnjem vzhodu in negotovosti transporta skozi Ukrajino v prihodnje.
katarina.n.mal@styria-media.si
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id02921176
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id01898307
🍓 Seks klepet s pravimi dekleti 18+ 👉 𝐖𝐖𝐖.𝐘𝐄𝐒𝟒.𝐅𝐔𝐍 💦 id03874951