Lani konec avgusta je odjeknila novica, da bo dobavitelj električne energije, podjetje SunContract, od 1. septembra dalje lastnikom samooskrbnih sončnih elektrarn, ki spadajo v net metering, obračunal dodatne stroške za odstopanja v višini 30 evrov, skupaj z DDV 36,6 evra na mesec oziroma 440 evrov na leto.
Agencija prepovedala zaračunavanje stroškov
Lastniki so se zaradi dodatnega stroška pritožili na Agencijo za energijo, ta pa je ugotovila, da je uvedba stroška za izravnavo finančnih odstopanj v nasprotju z zakonom in dobavitelju prepovedala zaračunavanje.
Dobavitelj je odločitev agencije spoštoval, odjemalcem dodatnih stroškov ni zaračunal, ni pa se strinjal, da morajo stroške za odstopanja nositi sami. Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je večkrat pozval, naj nastale razmere sistemsko uredijo in dobaviteljem stroške povrnejo.
Stroške povzročajo cenovne razlike
Stroški nastanejo zato, ker sončne elektrarne v omrežje električno energijo oddajajo, ko je ta poceni, iz omrežja pa jo uporabniki jemljejo, ko je dražja, ob letnem obračunu pa se poračunajo le količine prejete in oddane električne energije, ne upoštevajoč cene.
Na leto dobavitelji, ki imajo v svojem portfelju samooskrbne sončne elektrarne v shemi net meteringa, ustvarijo za približno 21 milijonov evrov dodatnih stroškov, ki jih ne smejo prevaliti na lastnike sončnih elektrarn.
Gre za poslovni model, dejstva so znana
Na razmere so se takrat za Žurnal24 odzvali tudi na ministrstvu. Morebitne poslovne težave SunContracta so pripisali dobaviteljevemu specifičnemu poslovnemu modelu. Dodali so, da so odstopanja "splošno znano dejstvo, ki ga vsi, ki želijo uspešno delovati na trgu, morajo predvideti in upoštevati v svojem poslovnem modelu."
Tako je obveljalo, da vsak dobavitelj nosi svoj del stroškov, ki nastanejo pri izravnavi odstopanj v ceni, ki jih s svojo specifično proizvodnjo povzročajo samooskrbne sončne elektrarne v sistemu net meteringa.
Obrat, novela prinaša rešitev
Zdaj pa je očitno, da so se na ministrstvu nastale razmere odločili rešiti v okviru novele zakona o spodbujanju rabe obnovljivih virov energije, ki je trenutno v medresorskem usklajevanju.
"Veliko število uporabnikov in spremenjene razmere na trgu dobaviteljem v zadnjem času povzročajo visoke stroške, ki nastajajo zaradi vedno večje razlike med cenami elektrike v času visoke proizvodnje, to je podnevi in poleti, in v času visokega odjema odjemalcev z net meteringom, to je zvečer in pozimi. Te škarje se z leti pospešeno razpirajo in povzročajo vse večje težave dobaviteljem pri oskrbi odjemalcev z net meteringom", so napisali v obrazložitvi 60. člena novele zakona.
Nastale stroške bodo po novem dobaviteljem vrnili. Za ta korak pa so se odločili, "ker je ukrep samooskrbe z letnim netiranjem državni poseg v način sklepanja pogodb o dobavi." Čeprav gre za prosti trg, pa bo ukrep pripomogel k temu, da se lahko sistem obračuna z net meteringom ohrani.
Vrnili bodo le stroške gospodinjstev
Dobaviteljem bodo povrnili le stroške, ki nastanejo pri gospodinjskih odjemalcih, ti predstavljajo približno 80 odstotkov vseh samooskrbnih odjemalcev, ne pa tudi stroškov, ki nastanejo pri malih poslovnih odjemalcih.
Če bi dobaviteljem povrnili tudi stroške, ki nastanejo pri malih poslovnih odjemalcih, bi to pomenilo državno pomoč, ki bi jo morali priglasiti evropski komisiji, "kar pomeni, da bi bila uvedba tega sistema zamaknjena za daljši čas (saj gre za dolgotrajen postopek, ki lahko traja tudi nekaj let). To bi bilo nesprejemljivo, saj dobaviteljem že nastajajo visoki stroški, ki jih je treba začeti povračati čim prej, delež poslovnih odjemalcev z net meteringom pa je relativno majhen."
Obračun na mesečni in letni ravni
Zakon določa tudi način obračuna stroškov. Osnova tega sistema je, da center za podpore vsakemu dobavitelju za obdobja, ko prevladuje odjem (poraba), izplača energijo, ki jo mora dobavitelj kupiti za svoje gospodinjske odjemalce s samooskrbo, za obdobja, ko prevladuje oddaja (proizvodnja) pa dobavitelji energijo odjemalcev s samooskrbo, ki so jo prodali na trgu, plačuje centru za podpore.
Izračun naj bi se izvajal za vsakih 15 minut posebej, z uporabo indeksa cene pri trgovanju za dan vnaprej na borzi s točko dobave v RS (trenutno je to indeks SIPX), kar zagotavlja, da je vrednotenje količin poenoteno na transparenten način. Obračun bi se izvajal mesečno.
"Tako bi center za podpore mesečno pokrival sporno razliko v ceni porabljene in proizvedene električne energije, po koncu koledarskega leta pa bi izplačana vsota na letnem nivoju natančno odražala vsoto letne izgube zaradi cenovnih razlik, ki bi jo brez uvedbe tega sistema morali nositi sami dobavitelji, kar ne bi bilo sprejemljivo."
V tem primeru bodo dobavitelji vrnili izplačana sredstva
To bo veljalo tudi za odjemalce, ki na letnem nivoju iz omrežja prevzamejo več električne energije, kot je oddajo. Ker pa tem odjemalcem razliko dobavitelji že tako ali tako zaračunajo po pogodbeni ceni, bodo morali centru za podpore vrniti zneske, ki jih bodo zaračunali tem odjemalcem na koncu obračunskega obdobja. Vrednost bo določena enkrat letno z upoštevanjem srednje oziroma povprečne vrednosti SIPX za to obračunsko obdobje, kar zagotavlja, da je vrednotenje količin poenoteno na pregleden način, navajajo v obrazložitvi.
Sredstva za povračilo stroškov, ki jih bo center za podporo izplačeval dobaviteljem, bodo zagotovljena iz sredstev za zagotavljanje podpor proizvodnji energije iz OVE/SPTE.
Če bo zakon potrjen in sprejet v zdajšnji obliki, bodo dobavitelji do povračila stroškov upravičeni že od 1. januarja letos, torej tudi za nazaj.
katarina.n.mal@styria-media.si
Dobavitelji elektrike iz niča delajo dobiček. Bomo pač šaltali med ugodnejšimi dobavitelji. Ostali naj crknejo.
!!!!!! Ali želite najti žensko za eno noč? Daj no -- Sexy24.mom
Tole je precej kontradiktorno. Piše: Stroški nastanejo zato, ker sončne elektrarne v omrežje električno energijo oddajajo, ko je ta poceni, iz omrežja pa jo uporabniki jemljejo, ko je dražja. Ampak nam navadnim odjemalcem prek dneva tole poceni elektriko računajo najdražje… ...prikaži več in nočno kao drago elektriko nam računajo pa poceni. Kaj je zdaj res?