Slovenija
16 ogledov

Bovški raftarji in kajakaši čistili Sočo

Reševanje na Soči Gasilska enota Nova Gorica
Da ne bi prišlo do prepovedi plutja po reki Soči, ki jo je po zadnjih dveh nesrečah raftarjev napovedal inšpektor za celinske vode, so bovški raftarji in kajakaši danes čistili reko. Iz nje so odstranjevali vejevje in celotna drevesa, ki so ovirali varno plovbo po reki.

"Nikakor nismo mogli dopustiti, da bi nam inšpektor za celinske vode zaprl reko za plovbo, zato smo pripravili prostovoljno čistilno akcijo znotraj GIZ-a," je povedal direktor Gospodarskega interesnega združenja (GIZ) raftarjev Dolina Soče Adis Hrovat.

Akcije se je udeležilo okrog 40 raftarjev in kajakašev, skupno pa so po Hrovatovih besedah očistili okrog 20 kilometrov reke, vse od vasi Koritnica do Trnovega ob Soči. Odstranjevali so drevesa, ki so visela na reko oziroma so bila na pol podrta v njej, vse vejevje, ki je bilo zataknjeno ob ta drevesa in skale, skratka vse, kar bi bilo lahko nevarno za raftanje in hydrospeed po Soči.

Kdo naj skrbi za čiščenje?

"Odstranili smo precej lesa, zato lahko rečem, da je bila ta akcija nujno potrebna za našo in varnost turistov na Soči," je še dejal Hrovat, ki ne ve, kdo bi sicer moral skrbeti za čisto strugo.

O tem so govorili tudi na današnjem sestanku na ministrstvu za kmetijstvo in okolje, ki sta se ga udeležila župana Bovca in Kobarida, Siniša Germovšek in Darja Hauptman. Ministrstvo bo temeljito preučilo občinski odlok o plovbi po reki ter občini predlagalo, kako naj ga dopolni in uskladi z zakonom o plovbi po notranjih vodah.

"Strinjali smo se, da bomo to problematiko urejale vse tri posoške občine skupaj, da se v prihodnje ne bi več izgovarjali eden na drugega, kdo je odgovoren za varno plovbo po reki, in bi to problematiko v prihodnje urejali z nekim enotnim odlokom," je dejal Grmovšek. Zaveda se, da stoodstotne varnosti ne bodo mogli doseči, kar pa je značilnost divjih voda in hudournih vodotokov.

"Zapiranje plovbe ne pride v poštev"

Župan je sicer upal, da se bodo sestanka udeležili tudi predstavniki GIZ-a, saj bi radi odlok pripravili tako, da "zaradi njega v prihodnosti ne bo kakšnega nezadovoljstva. Že od začetka sestanka pa nam je bilo jasno, da nobena rešitev ne more iti v smer, da bi zapirali plovbo po Soči."

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.